پاسخ وزیر اطلاعات ایران به اتهامات مربوط به طرح ترور سفیر عربستان

حیدر مصلحی حق نشر عکس AP
Image caption آقای مصلحی به مقامات آمریکایی هشدار داد که 'پاسخ هر شیطنت آنها' شدیدتر از عمل آنها خواهد بود

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران می گوید که مقامات آمریکایی با دادن تابعیت به منصور ارباب سیر، او را به همکاری در متهم کردن ایران به طراحی عملیات ترور سفیر عربستان در واشنگتن تشویق کرده اند.

آقای مصلحی با اشاره به اظهارات همسر سابق و دوستان آقای ارباب سیر، او را شخصی توصیف کرد که "ویژگی ها و شاکله شخصیت فردی اش" با مأموران یا همکاران اطلاعاتی فاصله دارد و "حتی ضعیف ترین دستگاه های اطلاعاتی جهان حاضر نیستند چنین فردی را به همکاری بگیرند".

وزیر اطلاعات ایران گفت: "متهم مورد ادعا که طبق ادعای رسانه های غربی بیش از ۲۰ سال در آمریکا ساکن بوده، چرا نتوانسته بود تا ۸ ماه پیش از دولت آمریکا تابعیت دریافت کند؟ و چرا فقط ۸ ماه پس از دریافت تابعیت آمریکایی وارد چنین توطئه ای می شود؟"

او نتیجه می گیرد که پلیس فدرال آمریکا به عنوان مصاحبه و تحقیقات، با آقای ارباب سیر تماس گرفته و پس از "تخلیه اطلاعاتی"، او را به همکاری در ازای دریافت تابعیت تشویق کرده است.

آقای مصلحی گفت که در موارد دیگر هم مقامات آمریکایی، ایرانیان متقاضی دریافت تابعیت آمریکا را به خیانت "نه فقط علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، بلکه حتی علیه بستگان بسیار نزدیکشان" وادار کرده اند.

مقامات پلیس، وزارت دادگستری و دادستانی آمریکا آقای ارباب سیر را متهم کرده اند که به خواست یکی از بستگانش به نام عبدالرضا شهلایی (عموزاده، دایی زاده، خاله زاده یا عمه زاده اش=cousin)، شخصی را برای ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا و حملات احتمالی دیگری در خاک آمریکا استخدام کرده است که ۱۰۰ هزار دلار به عنوان پیش پرداخت به حساب او ریخته شده است.

مقامات آمریکایی آقای شهلایی را در سال ۱۳۸۷ (سپتامبر ۲۰۰۸) به عنوان یکی از فرماندهان عالیرتبه نیروی قدس سپاه پاسداران معرفی و به اتهام طراحی حملاتی علیه نیروهای آمریکایی در عراق مشمول تحریم قرار داده بودند.

به گفته پلیس و دادگستری آمریکا، شخصی که آقای ارباب سیر برای انجام عملیات ترور به او مراجعه کرده بود، خبرچین مخفی پلیس فدرال آمریکا بود و به همین دلیل توطئه افشا شد.

اما آقای مصلحی این اتهامات را "سناریویی سخیف" می داند که "ابهامات و سئوالات بزرگی" در مورد آن مطرح است.

او گفت: "روسای دستگاه های اطلاعاتی چند کشور با من تماس گرفته و در خصوص این فیلمنامه بدوی ابراز شگفتی کرده اند و تحلیل ها و بعضا اطلاعاتی در مورد جوانب این سناریو را با من در میان گذاشته اند".

آقای مصلحی حتی از مخالفت "یکی از سازمان های اطلاعاتی آمریکا" با مطرح کردن این اتهامات علیه ایران خبر داد و گفت که این سازمان اطلاعاتی، سناریوی مذکور را باورناپذیر و بی نتیجه توصیف کرده بود، اما مقامات آمریکایی به این هشدار توجهی نکردند.

ایراد به دادخواست

وزیر اطلاعات ایران از متن اتهامات، استنادات و شرح ماوقع که توسط وزارت دادگستری آمریکا در مورد توطئه ترور سفیر عربستان منتشر شده است انتقاد کرد و آن را "سندی بر مسخره بودن ادعای آمریکایی ها" دانست.

او گفت: "آنچه آنها ارائه کرده اند شنود نیست، بلکه بر اساس آنچه در دادخواست قاضی دادگاه نیویورک آمده، تماس تلفنی پس از بازداشت است، آن هم از دفتر اف بی آی و تحت سیطره مأموران اف بی آی".

اشاره آقای مصلحی به بخشی از گزارش است که به تماس تلفنی آقای ارباب سیر پس از بازداشت با شخصی به نام غلام شکوری در ایران اختصاص دارد.

آقای شکوری که دومین متهم پرونده است، سرهنگ نیروی قدس سپاه و همکار آقای شهلایی معرفی شده است.

اما وزیر اطلاعات ایران از اینکه این شخص "بدون ارائه هیچ گونه مستندی" به عنوان یکی از فرماندهان نیروی قدس معرفی شده است انتقاد کرد و گفت: "کدام افسر اطلاعاتی عامل عملیات خود، آن هم عامل مستقر در خاک حریف را با تلفن هدایت می کند؟"

آقای مصلحی وزارت اطلاعات ایران را به عنوان "دستگاه مادر اطلاعاتی در کشور و محور اطلاعاتی برای کلیه دستگاه های اطلاعاتی، امنیتی و حفاظتی کشور" توصیف کرد و انتساب طرح ترور سفیر عربستان سعودی به نیروی قدس سپاه را توطئه ای خواند که "به وقتش افشاء خواهد شد".

نیروی قدس مسئولیت فعالیت های سپاه پاسداران در خارج از کشور را به عهده دارد و در موارد متعدد به همکاری با شورشیان در عراق و افغانستان، طراحی حملات علیه نیروهای غربی در منطقه، تجهیز و آموزش گروه هایی که دولت های غربی آنها را تروریستی می دانند، قاچاق اسلحه و دست داشتن در سرکوب اعتراضات ضد دولتی در سوریه متهم شده و مشمول تحریم های بین المللی قرار گرفته است.

مطالب مرتبط