حمایت جمعی از فعالان فرهنگی از مرضیه وفامهر، سینماگر زندانی

مرضیه وفا مهر حق نشر عکس no credit
Image caption مرضیه وفامهر همسر ناصر تقوایی است

جمعی از فعالان فرهنگی و اجتماعی در داخل و خارج از ایران، در حمایت از مرضیه وفامهر، سینماگر زندانی، و در اعتراض به حکم حبس و شلاق او بیانیه ای را منتشر کرده اند.

اواسط مهرماه سال جاری، مرضیه وفامهر، بازیگر، طراح لباس و نمایشنامه نویس، در پی بازی در فیلم "تهران من حراج" و بعد از گذراندن بیش از سه ماه و نیم بازداشت، حکم یک سال حبس تعزیری و ۹۰ ضربه شلاق دریافت کرده است.

در این بیانیه که با عنوان "مجازاتی بر پیکر سینمای مستقل" به امضای ۲۸۰ روزنامه نگار، کارگردان، استاد دانشگاه، عکاس، شاعر، مترجم و فعال اجتماعی رسیده، درباره حکم خانم وفامهر آمده است: "این حکم نه تنها تناسب، بلکه هیچ ربطی با نوع فعالیت های این هنرمند ندارد."

در بخشی از این بیانیه آمده است: "مرضیه وفامهر در همه زندگی هنری و کاری اش، هنرمندی بی حاشیه و در جست‌و‌جوی جوهره هنر در کارش بوده است."

در این بیانیه بر این موضوع تاکید شده که "سینما، دنیای مجاز است نه دنیای واقعی"و از مقام های قضایی ایران خواسته شده است که این حکم را لغو و مرضیه وفامهر را آزاد کنند.

فیلم "تهران من، حراج" داستان یک دختر هنرمند ایرانی است که در یک میهمانی زیرزمینی با پسری ایرانی که در استرالیا زندگی می کند آشنا می شود و تلاش می کند با او به آن کشور برود.

پیش از این، گراناز موسوی، کارگردان فیلم "تهران من، حراج"، بازداشت مرضیه وفا مهر، بازیگر این فیلم را غیر منتظره دانسته و گفته بود که او تنها، بازیگر فیلم بوده است و "هیچ نقشی در هیچ یک از قضایای پیش آمده ندارد".

امضاکنندگان این بیانیه نگرانی خود را بابت "سلامت جسم و جان و روان و شخصیت هنری مرضیه وفامهر" و همچنین "بابت نگاهی که به مقوله فرهنگ و برخورد با صنف هنرمندان می شود" ابراز کرده اند.

در بخش دیگری از بیانیه حمایت از مرضیه وفامهر آمده است: "چارچوب های تعیین شده دولتی به قدر کافی مسیرهای حرکت اهل فرهنگ و هنر را خط کشی و تعیین مسیر کرده است. بنابراین مجازاتهایی چنین، بعد از طی شدن همه این بایدها و نبایدها، جز ایجاد ناامیدی و دلسردی در جامعه سینمایی و هنری، تاثیر دیگری نخواهد داشت. درواقع صدور حکم شلاق برای ایفای نقش یک هنرپیشه، تنها بدن او را نشانه نرفته است. این تازیانه ای است که بسیار بیشتر از تاب شانه های نحیف سینمای ایران است."

ایکاوی (ائتلاف بین المللی علیه خشونت در ایران) از جمله امضاکنندگان این بیانیه است.

روز چهارشنبه ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) نیز چند اتحادیه و موسسه هالیوودی با صدور بیانیه ای از مقام های ایرانی خواستند که "به خاطر داشته باشند که سینماگران زندانی، هنرمندند و نه دشمن سیاسی، و همانند سایر مردم آزاد، حق آزادی بیان دارند."

همچنین روز ۱۱ اکتبر، استرالیا در اعتراض به حکم مرضیه وفامهر، از ایران خواست به حقوق شهروندانش احترام بگذارد.

مطالب مرتبط