احمدی‌نژاد: هیچکس نباید در امور سوریه دخالت کند

حق نشر عکس AFP

رئیس جمهور ایران گفته است که هیچ کشوری نباید در امور سوریه دخالت کند، ولی دولت سوریه هم باید به جای دستگیری مخالفان، با آنها وارد مذاکره شود و به خواسته‌هایشان ترتیب اثر دهد.

محمود احمدی‌نژاد روز شنبه، ۲۲ اکتبر، در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان، از تلاش‌های دولت ایران برای ترغیب مقامات رسمی و نیز مخالفان دولت سوریه به گفت‌وگو و مذاکره خبر داد.

با این حال، او گفت که "دخالت خارجی در سوریه، کار را بدتر می‌کند."

رئیس جمهور ایران پیشنهاد کرد: "کسی اسلحه نفرستد. کسی دخالت نکند و بهتر است همه به (برقراری) تفاهم (در سوریه) کمک کنیم."

محمود احمدی‌نژاد با انتقاد از برخوردهای دولت سوریه با مخالفان گفت: "کسی حق ندارد دیگران را بکشد، چه دولت باشد و چه مخالفان."

رئیس جمهور ایران گفت که باید در هر جایی در دنیا، خواست مردم اجرایی شود و عدالت، آزادی و احترام به حقوق مردم، حق تمام ملت‌ها است.

او گفت: "ما کشتار را محکوم می‌کنیم. همه باید بنشینند و با هم تفاهم کنند. این کشتارها مشکل را حل نمی‌کند و آثارش در درازمدت خود را نشان خواهد داد، چون طیف وسیعی از کینه ایجاد می‌شود و کینه به سادگی از بین نخواهد رفت."

او با انتقاد از دخالت نیروهای ناتو در درگیری مخالفان دولت با نیروهای تحت امر معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی، گفت: "می‌شد کار را خیلی آسان‌تر تمام کرد و از اول، پیشنهاد ما این بود که یک تیم بین‌المللی برای میانجی‌گری و گفت‌وگو با دو طرف تشکیل شود. ولی ولع کشورهای غربی برای تسلط بر منابع نفتی لیبی مانع شد."

'آمریکا باید زودتر می‌رفت'

یک روز بعد از آن که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که تمام نیروهای نظامی این کشور تا پایان سال ۲۰۱۱ میلادی (دو ماه آینده)، از عراق خارج می‌شوند، آقای احمدی‌نژاد به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت که آنها باید زودتر از این، چنین کاری می‌کردند.

او گفت: "آمریکا در منطقه خاورمیانه منفور است" و باید نیروهایش را از این منطقه خارج کند.

رئیس جمهور ایران همچنین در واکنش به متهم شدن ایران به منحرف کردن روند تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای این کشور و ارائه نکردن جزئیات کافی درباره صلح‌آمیز بودن این فعالیت‌ها، این ادعاها را "دروغ" خواند.

او گفت که به نظرش کسانی که به دنبال بمب هستند، آن را می‌سازند و ذخیره می‌کنند، "عقب‌افتاده سیاسی و احمق" هستند، چون "دوره بمب اتم تمام شده است."

محمود احمدی‌نژاد گفت: "حتی اگر ایران چند بمب اتم هم بسازد و در اختیار داشته باشد، با این بمب ها، توان مقابله با زرادخانه آمریکا را نخواهد داشت."

مطالب مرتبط