باهنر: بزرگان نظام کش دادن سوال از رئیس‌جمهور را صلاح نمی‌دانستند

محمدرضا باهنر حق نشر عکس icana.ir
Image caption آقای باهنر هفته پیش از نمایندگان مردد در مورد سوال از رئیس جمهور خواسته بود تا پایان هفته تصمیم بگیرند

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس ایران گفت که "بزرگان نظام"، "کش دادن" ماجرای سوال از محمود احمدی نژاد توسط نمایندگان مجلس را به صلاح ندانسته اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای باهنر ۲۹ مهر (۲۱ اکتبر) در مورد تحولات بعد از تقدیم طرح سوال از رئیس جمهور به مجلس گفت: "توصیه‌ای که به ما شد این بود که سعی کنید این مساله را دنبال نکنید و کارتان را [با دولت] با هم انجام دهید."

نایب رئیس مجلس توضیح بیشتری در مورد فرد یا افرادی که چنین توصیه ای را به مجلس کرده اند نداده است، اما در حکومت ایران، اصطلاح "بزرگان نظام" معمولا برای اشاره به آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی به کار می رود.

طرح سوال از رئیس جمهور، تیر ماه گذشته با امضای ۱۰۰ نماینده به هیات رئیسه مجلس هشتم ارائه شده ولی هیات رئیسه تاکنون آن را در دستور کار قرار نداده است.

محمدرضا باهنر در صحبت های اخیر خود با اشاره به عدم تمایل "بزرگان نظام" به ایجاد "یک دعوای جدی بین قوه مجریه و مقننه و گروکشی" گفته است: "ما هم فکر می‌کردیم و همچنان فکر می‌کنیم که باید تلاش کرد تا کار این دولت به صورت طبیعی و عادی تمام بشود و یک کار پرهزینه غیرمعمول انجام نشود."

وی گفت که هیات رئیسه مجلس هشتم اعتقاد دارد که "به صلاح نیست این سوال مطرح شود" و با این حال افزوده که اگر نمایندگان "محکم بایستند و بگویند ما می‌خواهیم سوال مطرح شود"، هیات رئیسه طبق قانون اساسی موظف است که این کار را انجام دهد.

آقای باهنر ادامه داده که اگر تا هفته آینده حد نصاب امضاهای لازم برای سوال از رئیس دولت حفظ شود، هیات رئیسه مجلس این سوال را اعلام وصول خواهد کرد.

این اظهارات آقای باهنر در حالی مطرح می شود که وی چهارشنبه گذشته با ذکر اینکه "هفته آینده ان شاءالله طرح سوال از رئیس​جمهور را در دستور کار مجلس می​گذاریم" از از نمایندگان امضا کننده طرح سوال خواسته بود که اگر در این زمینه تردید دارند، در همان هفته اعلام کنند.

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی، در صورتی که دست کم یک چهارم نمایندگان سوالی را در مورد یکی از وظایف رئیس جمهوری مطرح کنند، وی موظف است در مجلس حاضر شود و به سوال نمایندگان پاسخ بدهد.

با توجه به عضویت ۲۹۰ نماینده در مجلس ایران، وجود حداقل ۷۳ امضا برای احضار رئیس دولت و طرح سوال کفایت می کند.

اظهارات هفته پیش آیت الله خامنه ای

بعد از ارائه نامه نمایندگان به هیات رئیسه در مورد سوال از آقای احمدی نژاد در تیر ماه گذشته، بعضی از نمایندگان از امکان عدم موافقت رهبر ایران با احضار آقای احمدی نژاد به مجلس سخن گفتند و این طرح مسکوت ماند.

حدود ۱۰ روز پیش علی مطهری نماینده تهران، در اعتراض به اعلام وصول نشدن طرح سوال از رئیس جمهور توسط هیأت رئیسه مجلس، استعفانامه خود را به این هیأت ارائه کرد که تاکنون در دستور کار قرار نگرفته است.

آقای مطهری در عین حال فاش کرد که در نامه ای به آیت الله خامنه ای، از او خواسته است تا "دست مجلس را در موضوع سوال از رئیس جمهور باز بگذارد".

این نماینده تهران نوشت که رهبر ایران پاسخی به این نامه نداده است و وی به همین دلیل، سکوت رهبر جمهوری اسلامی را "دلیل رضایت و لااقل بی نظری" او می داند.

هفته پیش آیت الله خامنه ای با اشاره ای کلی به سخنان کسانی که می گویند بعضی مسائل "بدون نظر رهبری تصمیم گیری نمی شود" گفت: "مسئولان قوه مجریه، نمایندگان مجلس، مسئولان قوه قضاییه، با اختیارات کامل و قانونی، وظایف خود را انجام می دهند و ممکن است تصمیماتی بگیرند که رهبری با آن مخالف باشد؛ اما رهبری نه حق دارد نه می تواند و نه قادر است که در این مسائل دخالت کند."

آقای خامنه ای افزود که تنها "در جایی که اتخاذ سیاستی، به کج شدن راه انقلاب منجر می شود" او در مسئله دخالت و "به مسئولیت های خود عمل خواهد کرد".

اجازه رهبر برای 'بازداشت سران فتنه'

نایب رئیس مجلس در بخش دیگری از اظهارات خود، به انتقاد از اصولگرایانی پرداخته که معتقدند "اصلاح‌طلبان دیگر قدرت و ظهور و بروزی ندارند" و پیشنهاد می‌کنند که "اصول‌گرایان دو گروه بشوند و با هم رقابت کنند".

او با ذکر اینکه "این حرف خیلی ساده‌انگارانه و ساده‌لوحانه است" هشدار داده که "تفکر اصلاح‌طلبی مردنی نیست و زنده است و کار می‌کند".

محمدرضا باهنر همچنین، بدون ذکر نام، به یکی از سیاستمداران جناح محافظه کار اشاره کرده که دو هفته بعد از شروع "فتنه" در مجلس به او گفته است که اگر سه نفر در کشور اعدام شوند، "مشکل فتنه حل می شود".

آقای باهنر ادامه داده: "تا همین اواخر بالاترین مقام نظام اجازه بازداشت سران فتنه را هم نمی‌دادند؛ اینها می‌گفتند بگذارید ما اعدام‌شان کنیم."

هواداران آیت الله خامنه ای، اعتراضات خیابانی بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم را "فتنه" می نامند و میرحسین موسوی و مهدی کروبی کاندیداهای اصلاح طلب این انتخابات - و بعضا محمد خاتمی رئیس جمهور سابق - را "سران فتنه" می دانند.

اظهارات آقای باهنر در مورد موضع رهبر ایران راجع به "بازداشت سران فتنه"، در حالی بیان شده که آقایان موسوی و کروبی، از اواخر بهمن ۱۳۸۹ در بازداشت خانگی به سر می برند و ارتباط آنها با جهان بیرون قطع شده است.

مطالب مرتبط