طرح استیضاح وزیر اقتصاد و استعفای نماینده تهران در مجلس 'اعلام وصول شد'

شمس الدین حسینی حق نشر عکس Isna
Image caption طرح استیضاح آقای حسینی به خاطر اختلاس سه میلیارد دلاری در بانکهای ایران از سوی نمایندگان ارائه شده است.

مجلس ایران همزمان طرح استیضاح شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد را به خاطر اختلاس سه میلیارد دلاری و تقاضای استعفای علی مطهری نماینده تهران در اعتراض به عدم طرح سئوال از رئیس جمهور را اعلام وصول کرده است.

روز یکشنبه اول آبان، مجلس ایران درخواست استیضاح آقای حسینی را که از سوی شماری از نمایندگان به خاطر ماجری اختلاس سه میلیارد دلاری از بانکهای این کشور ارائه شده بود، "اعلام وصول" کرد.

بنابر آئین نامه داخلی مجلس، وزیر اقتصاد ده روز فرصت دارد و بعد از آن باید در جلسه علنی حاضر شده و به سئوالات استیضاح کنندگان جواب بدهد.

طرح استیضاح به امضای ۲۸ نماینده رسیده است و این نمایندگان از وزیر پرسیده اند که چرا افرادی را به سمت های مهمی گذاشته بدون آنکه صلاحیت لازم را داشته باشند و چرا به رغم هشدار نهادهای نظارتی، بر کارکرد بانکها نظارت درستی نداشته است.

سئوال دیگر نمایندگان این است که چرا وزیر اقتصاد در مقابل "اعمال نفوذ مقامات اجرایی" مقاومت نکرده است.

از دو ماه پیش بعد از انتشار خبر اختلاس سه هزار میلیارد تومانی (سه میلیارد دلاری) از بانکهای ایران، مدیر عامل بانک ملی استعفا کرده و مدیران عامل بانکهای صادرات و سامان کنار گذاشته شده اند.

آقای حسینی پیش از این برای پاسخگویی در باره این اختلاس به مجلس رفته اما نمایندگان مجلس می گویند که از توضیحات وزیر قانع نشده و اکنون طرح استیضاح وی را در مجلس به جریان انداخته اند.

اعلام وصول استعفای نماینده تهران

همزمان با طرح استیضاح وزیر اقتصاد، تقاضای استعفای علی مطهری نماینده تهران در مجلس نیز اعلام وصول شده است.

آقای مطهری دو هفته پیش در اعتراض به عدم اعلام وصول طرح سئوال از رئیس جمهور در خواست استعفای خود را به هیات رئیسه مجلس داده بود.

حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای مطهری ده روز پیش در اعتراض به عدم وصول طرح سئوال از رئیس جمهور از سوی هیات رئیسه مجلس، استعفای را به هیات رئیسه داده بود.

جهانبخش محبی نیا عضو هیات رئیسه مجلس در آغاز جلسه علنی روز یکشنبه مجلس گفت که درخواست استعفای آقای مطهری در "اجرای ماده ۹۳ آئین نامه داخلی مجلس است و هفته آینده استعفای وی در دستور کار قرار می گیرد."

در پی اعلام وصول استعفای آقای مطهری، مصطفی کواکبیان نماینده سمنان در مجلس در تذکری خطاب به رئیس مجلس گفت که "قرار بود که سئوال از رئیس جمهور اعلام وصول شود ولی استعفای آقای مطهری اعلام وصول شد."

طرح سوال از رئیس جمهور، تیر ماه گذشته با امضای ۱۰۰ نماینده به هیات رئیسه مجلس هشتم ارائه شده ولی هیات رئیسه تاکنون آن را در دستور کار قرار نداده است.

علی لاریجانی رئیس مجلس با اشاره به قولی که محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس در باره مهلت یک هفته ای نمایندگان برای دادن نظر قطعی شان، گفت که "اگر همچنان این طرح نصاب لازم را داشت، آن را اعلام وصول می کنیم."

دو روز پیش محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس گفته بود که "بزرگان نظام"، "کش دادن" ماجرای سوال از محمود احمدی نژاد توسط نمایندگان مجلس را به صلاح ندانسته اند.

آقای باهنر در مورد تحولات بعد از تقدیم طرح سوال از رئیس جمهور به مجلس گفت: "توصیه‌ای که به ما شد این بود که سعی کنید این مساله را دنبال نکنید و کارتان را [با دولت] با هم انجام دهید."

محمدرضا باهنر در صحبت های اخیر خود با اشاره به عدم تمایل "بزرگان نظام" به ایجاد "یک دعوای جدی بین قوه مجریه و مقننه و گروکشی" گفته است: "ما هم فکر می‌کردیم و همچنان فکر می‌کنیم که باید تلاش کرد تا کار این دولت به صورت طبیعی و عادی تمام بشود و یک کار پرهزینه غیرمعمول انجام نشود."

به گفته آقای باهنر، هیات رئیسه مجلس هشتم اعتقاد دارد که "به صلاح نیست این سوال مطرح شود" و با این حال افزوده که اگر نمایندگان "محکم بایستند و بگویند ما می‌خواهیم سوال مطرح شود"، هیات رئیسه طبق قانون اساسی موظف است که این کار را انجام دهد.

آقای باهنر گفته بود که اگر تا هفته آینده حد نصاب امضاهای لازم برای سوال از رئیس دولت حفظ شود، هیات رئیسه مجلس این سوال را اعلام وصول خواهد کرد.

در پی اعتراض برخی نمایندگان به اعلام وصول استعفای آقای مطهری، علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ گفت که یک هفته به نمایندگان وقت داده شده تا اگر پای حرفشان بودند، "سئوال (از رئیس جمهور) در دستور کار قرار گیرد."

اما این توضیح نمایندگان معترض را قانع نکرد و داریوش قنبری نماینده ایلام در مجلس گفت که "می خواهم بپرسم که سئوال از رئیس جمهور جز حقوق قانونی نمایندگان هست یا نه؟ اگر هست چرا به جای سئوال از رئیس جمهور، استعفای آقای مطهری را اعلام وصول کردید؟"

بعد از ارائه نامه نمایندگان به هیات رئیسه در مورد سوال از آقای احمدی نژاد در تیر ماه گذشته، بعضی از نمایندگان از امکان عدم موافقت رهبر ایران با احضار آقای احمدی نژاد به مجلس سخن گفتند و این طرح مسکوت ماند.

حدود ۱۰ روز پیش علی مطهری نماینده تهران، در اعتراض به اعلام وصول نشدن طرح سوال از رئیس جمهور توسط هیأت رئیسه مجلس، استعفانامه خود را به این هیأت ارائه کرده بود.

آقای مطهری هشدار داده بود که اگر طرح سوال از رئیس جمهوری ایران، بر اثر فشارهای سیاسی مسکوت بماند و او "امکان استیفای حقوق موکلان خود را" نداشته باشد، از نمایندگی مجلس کناره‌گیری خواهد کرد.

در متنی که گفته شد استعفانامه علی مطهری است، او به وقایعی که منجر به استعفایش از نمایندگی مجلس شد، اشاره کرده و هیات رئیسه مجلس را متهم کرده بود که پس از دریافت نامه سوال نمایندگان مجلس شورای اسلامی از محمود احمدی‌نژاد، به جای به جریان انداختن و ارسال سوال‌ها به کمیسیون‌های مربوطه، در صدد "انهدام" طرح سوال برآمده است.

آقای مطهری گفته است که در نامه ای به آیت الله خامنه ای، از او خواسته است تا "دست مجلس را در موضوع سوال از رئیس جمهور باز بگذارد".

این نماینده تهران گفت که رهبر ایران پاسخی به این نامه نداده است و وی به همین دلیل، سکوت رهبر جمهوری اسلامی را "دلیل رضایت و لااقل بی نظری" او می داند.

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی، در صورتی که دست کم یک چهارم نمایندگان سوالی را در مورد یکی از وظایف رئیس جمهوری مطرح کنند، وی موظف است در مجلس حاضر شود و به سوال نمایندگان پاسخ بدهد.

با توجه به عضویت ۲۹۰ نماینده در مجلس ایران، وجود حداقل ۷۳ امضا برای احضار رئیس دولت و طرح سوال کفایت می کند.

مطالب مرتبط