تاج زاده: در صورت مقابله شهروندان حکومت ایران عقب خواهد نشست

مصطفی تاج زاده حق نشر عکس FARS
Image caption مصطفی تاج زاده بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم دستگیر شد و هنوز در زندان به سر می برد

مصطفی تاج زاده خواستار مقابله موثر شهروندان ایران با "اقتدارگرایان" شده و ابراز اطمینان کرده که به این وسیله، "جناح حاکم زودتر از آن چه تصور می‌رود، عقب خواهد نشست".

آقای تاج زاده شرط "عقب راندن" حکومت ایران را آن دانسته که "جوانان ایران زمین، اعم از دختر و پسر و همه شهروندان آگاه اراده کنند و جمع های کوچک و بزرگ، بسته به شرایط و امکانات تشکیل دهند و عملا در محکومیت رفتارهای غیرقانونی اقتدارگراها بکوشند".

مصطفی تاج زاده، که اظهارات جدید وی یکشنبه اول آبان (۲۳ اکتبر) در سایت اصلاح طلب تحول سبز منتشر شده، عضو جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب است که مدت کوتاهی بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم دستگیر شده و هنوز در زندان به سر می برد.

این زندانی سیاسی، هفته پیش با انتشار نامه ای سرگشاده به آیت الله خامنه ای، حکومت ایران را در "سراشیبی سقوط اخلاقی و معنوی" دانسته و افزوده بود که "اصول و ارزش‌های" انقلاب ایران در نظام تحت رهبری وی "آشکارا نفی و نقض می‌شود".

توصیه به تشکیل "اجتماعات مدنی"

آقای تاج زاده در اظهارات جدید خود تاکید کرده است: "اقتدارگراها از هیچ مسأله ای به اندازه اجتماعات مدنی و مسالمت آمیز منتقدان هراس ندارند. بنابر این باید فرصت را برای دور هم نشستن و بحث کردن و انتشار اخبار این نشست ها، مغتنم بشماریم و دیوار هراس را فرو بریزیم."

وی از مردم خواسته برای نشان دادن اعتراض خود به حبس خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد و اعلام همبستگی با همه زندانیان سیاسی و عقیدتی، "اولین دوشنبه هر ماه را روزه بگیرند یا دست به اعتصاب غذا بزنند".

این عضو زندانی ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی، همچنین پیشنهاد کرده که "هر دوشنبه اول هرماه به اسم یک شهید جنبش سبز نام گذاری شود."

مصطفی تاج زاده در نامه هفته پیش خود هم، حکومت ایران را متهم کرده بود که که تعدادی از شهروندان را به اتهام کمک مالی به خانواده‌های زندانیان سیاسی دستگیر و "ماه‌ها درسلول‌های تاریک و نمور انفرادی تحت بدترین شرایط زندانی و به حبس‌های طویل المدت محکوم کرده است".

آقای تاج زاده مدعی شده بود که حکومت ایران "در اقدامی سازمان یافته و برنامه ریزی شده" منتقدان و مخالفان خود را علاوه بر زندان، از کار بیکار می کند "تا خانواده‌ آنها نیز به سزای فعالیت سیاسی نان آورشان، از حداقل تأمین اقتصادی و معیشتی محروم شوند".

وی همچنین نوشته بود که هرگز تصور نمی‌کرده که "وضعیت اخلاق و انسانیت" به آنجا برسد که زندگی خصوصی فرزندان زندانیان سیاسی "به اراده بازجویان و مأموران امنیتی رقم بخورد".

این زندانی در نامه خود به آیت الله خامنه ای آورده بود: "از شما می‌پرسم برمبنای کدام معیار اخلاقی و انسانی مقامات قضایی مطیع اوامر حضرت عالی حق دارند به منظور اعمال فشار و وادار کردن من به سکوت و عدم اظهار نظر در باره امور کشور، همسرم را دستگیر و محاکمه کنند؟"

وی در عین حال با تاکید بر اینکه تهدید شدن همسرش، فخر السادات محتشمی پور، وی را از انتقاد به حکومت باز نخواهد داشت، افزوده بود: "بی شک شریک و همراه زندگی من این ظلم را نیز تاوان ادامه راهی می‌داند که مشترکاً برگزیده‌ایم."

خانم محتشمی پور عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و مسئول شاخه زنان این تشکل سیاسی، به تازگی به اتهام "شرکت در تجمعات غیرقانونی و تبلیغ علیه نظام" در دادگاه انقلاب محاکمه شده است.

مصطفی تاج زاده و فخرالسادات محتشمی پور، هر دو در اعتراض به قوه قضائیه ایران، حاضر به دفاع از خود در دادگاه نشده‌اند.

مطالب مرتبط