هشدار آمریکا به ایران: درباره عراق محاسبه اشتباه نکنید

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption به گفته خانم کلینتون آمریکا همچنان به آینده عراق متعهد است

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا به ایران هشدار داده است تا درباره تعهد ایالات متحده به عراق برداشت اشتباه نکند.

خانم کلینتون با اشاره به خروج ۳۹ هزار نظامی آمریکایی از عراق گفت: "هیچ کس، به خصوص ایران، نباید درباره ادامه تعهد ما به عراق محاسبه اشتباه کند."

باراک اوباما، پیش تر از خروج نظامیان آمریکایی از عراق تا پایان سال به علت عدم اعطای مصونیت قضایی به آنها از سوی دولت این کشور خبر داده بود.

این موضوع با انتقاد شدید جمهوری خواهان کنگره مواجه شده است.

هیلاری کلینتون که مشغول دیدار از آسیای میانه است، یکشنبه در ازبکستان در مصاحبه های جداگانه با بسیاری از برنامه های خبری سراسری در آمریکا، به سوال های آنها درباره آینده عراق، لیبی و افغانستان پاسخ داد.

خانم کلینتون گفت ارتش آمریکا پس از خروج کامل از عراق همچنان به انجام ماموریت های آموزشی و پشتیبانی در این کشور ادامه خواهد داد و حضور دیپلماتیک ایالات متحده هم در آن قوی خواهد بود.

هیلاری کلینتون ادامه داد: "علاوه بر حضور چشمگیر دیپلماتیک در عراق که بخش عمده ای از مسوولیت تنظیم روابط ما با این کشور مستقل و دموکراتیک را بر عهده خواهد داشت، ما در کشورهای همسایه عراق پایگاه هایی داریم، ترکیه هم متحد ماست. ما حضور چشمگیری در منطقه داریم."

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا هم یکشنبه ابراز اطمینان کرد پس از خروج نظامیان کشورش از عراق، نیروهای مسلح این کشور بتوانند با تهدید تندروهای مورد حمایت ایران مقابله کنند.

او با اشاره به استقرار ۴۰ هزار نظامی آمریکایی در کشورهای منطقه (علاوه بر افغانستان) گفت: "ما همیشه نیروی نظامی حاضر برای مقابله با هر تهدیدی به وسیله ایران را در اختیار داریم."

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در مصاحبه با شبکه سی ان ان در پاسخ به سوالی درباره آمادگی ایران برای عهده دار شدن آموزش و پشتیبانی ارتش عراق پس از خروج آمریکا، از روابط ویژه تهران با بغداد خبر داد و تاکید کرد تصمیم گیری در این باره بر عهده حکومت این کشور همسایه است.

این در حالی است که به گفته سناتور جمهوری خواه، جان مک کین، کشورهای منطقه تصمیم آقای اوباما را یک پیروزی برای ایران می دانند.

آقای مک کین که در اردن به سر می برد، گفت: " (خروج از عراق) یک اشتباه جدی است. فکر کنم می توانستیم با دولت عراق به توافق برسیم. از افزایش نفوذ ایران در عراق بسیار نگران هستم."

او ادامه داد: " در منطقه (این اقدام) را یک پیروزی برای ایرانی ها می دانند. فکر نمی کنم هیچ جای شکی در این رابطه وجود داشته باشد."

سناتور جمهوری خواه لیندزی گراهام هم خروج کامل نظامیان آمریکایی از عراق را اشتباه دانست و از شادمانی ایران خبر داد.

مطالب مرتبط