نماینده مجلس ایران: به زندان و حصر خانگی پایان دهید

شکور اکبرنژاد حق نشر عکس dayna.ir
Image caption نماینده تبریز در مجلس ایران می گوید که سیاست‌های اقتصادی دولت عامل تضعیف تولید، تعطیلی کارخانه‎‌ها و اخراج کارگران است

شکور اکبرنژاد، یکی از نمایندگان جناح اقلیت مجلس ایران با انتقاد از سیاست های اقتصادی و خارجی حکومت این کشور، خواهان پایان دادن به زندان و حصر خانگی مخالفان دولت شد.

به گزارش پارلمان نیوز، پایگاه خبری فراکسیون اقلیت مجلس ایران، آقای اکبرنژاد امروز چهارشنبه ۴ آبان (۲۶ اکتبر) در نطق میان دستور خود گفت: "بیایید سنت و منش پیامبران و ائمه را الگوی عملی خویش قرار داده از انحصار طلبی و افراط و تفریط دوری جسته و مصالح دراز مدت کشور و ملت را پیگیر باشیم و تلخی های زودگذر را برای شیرینی رضای الهی و آرامش ملت متحمل شویم و به احترام بخش هایی از ملت که متفاوت از ما فکر می کنند، زندان و حصر خانگی را پایان داده اخوت و محبت را جایگزین آن نماییم".

اظهارات او اشاره به وضعیت مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد تلقی می شود که از زمستان سال گذشته در حصر خانگی به سر می برند.

همچنین تعداد زیادی از فعالان سیاسی منتقد حکومت ایران و مقامات سابق دولت این کشور از جناح اصلاح طلب به همراه گروهی از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش در ایران زندانی هستند.

انتقاد از سیاست‌ها

آقای اکبرنژاد در نطق امروز خود سیاست های اقتصادی دولت را عامل تضعیف تولید، تعطیلی کارخانه ها و اخراج کارگران دانست و در مورد تبعات اجتماعی این سیاست ها هشدار داد.

او با اشاره به وضعیت دشوار پیمانکاران و شرکت هایی که به دولت خدمات ارائه می کنند گفت: "در تعجبم این همه پول هایی که از بابت تعدیل قیمت حامل های انرژی و فروش نفت حاصل می شود به کجا می رود که این همه بدهکاری برای وزارتخانه ها ایجاد شده است".

گروهی از فعالان اقتصادی، پیمانکاران و تولید کنندگان ایرانی در ماه های اخیر از اینکه یارانه های سهم بخش صنعت توسط دولت پرداخت نشده انتقاد کرده اند و می گویند که دولت تمام درآمدهای ناشی از افزایش قیمت سوخت را صرف پرداخت یارانه های نقدی به مردم می کند.

آقای اکبرنژاد با انتقاد از "مدیریت غیراصولی، احساسی و پرهزینه" مسئولان کشور گفت که این نوع مدیریت باعث شده است که ایران جایگاه فرهنگی، اقتصادی و بین المللی مناسبی نداشته باشد.

او مشخصا از "تندگویی و ادبیات نامناسب" مسئولان در روابط بین المللی انتقاد کرد و آن را عامل به خطر افتادن منافع ملی ایران دانست.

منتقدان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در سال های اخیر از سخنان تند او که واکنش های زیادی در سطح بین المللی ایجاد کرد، انتقاد کرده اند.

آقای اکبرنژاد در بخش دیگری از سخنان خود عملکرد سازمان رادیو و تلویزیون حکومتی ایران را مغایر اصل ۱۷۵ قانون اساسی این کشور دانست.

بر اساس این اصل، "در صدا و سیمای جمهوری اسلام ایران آزادی بیان و نشر افکار با رعایت موازین اسلامی و مصالح کشور باید تأمین گردد".

اما آقای اکبرنژاد گفت: "رسانه ملی تنها نمایندگی بخشی از جامعه را بر عهده گرفته است و بقیه بخش ها و مخاطبان شنیدن تحلیل های آن را توهین به شعور خود تلقی می کنند و به رسانه های دیگر پناه می برند".

مطالب مرتبط