'ایران به اعضای هیأت پارلمان اروپا ویزا نداد'

پارلمان اروپا حق نشر عکس Reuters
Image caption پارلمان اروپا نهاد پارلمانی اتحادیه اروپا است

تارا کرانبرگ، رئیس هیأتی که قرار بود از پارلمان اروپا به ایران سفر کند، می‌گوید که مقامات ایرانی از صدور روادید برای اعضای این هیأت خودداری کرده‌اند.

خانم کرانبرگ روز جمعه ۶ آبان (۲۸ اکتبر) به تلویزیون فارسی بی بی سی گفت که پارلمان اروپا، به خصوص در آستانه انتخابات پارلمانی در ایران، می خواست با مجلس ایران تعامل و گفت و گو برقرار کند.

او گفت: "قصد داشتیم نگاهی بی طرفانه به مسائل داخل ایران داشته باشیم و با وزیر امور خارجه و نمایندگان مجلس ایران دیدار کنیم، همینطور قصد داشتیم با نمایندگان نهادهای غیر دولتی و مخالفان دولت هم ملاقات کنیم".

دولت ایران هنوز در مورد لغو سفر این هیأت اظهارنظری نکرده است و علت عدم صدور روادید برای اعضای هیأت پارلمان اروپا روشن نیست.

خانم کرانبرگ گفت که اعضای هیأت از این تصمیم ایران به شدت مأیوس شده اند.

او افزود: "قرار بود برای اعضای هیأت روادید صادر شود، اما با وجود اینکه مقدمات کار فراهم شده بود، مقامات ایرانی در دقیقه آخر گفتند که روادید نمی دهند".

او گفت که ممکن است سال آینده هم پارلمان اروپا فرستادن هیأتی به ایران را بررسی کند، اما برای این کار باید در همان وقت شرایط و موقعیت را دوباره بسنجد.

اتحادیه اروپا و کشورهای قدرتمند اروپایی در سال های اخیر در تحریم و وارد آوردن فشار به ایران بر سر برنامه اتمی بحث برانگیزش با دولت آمریکا همراه بوده اند.

این اتحادیه نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرده و اخیرا تعدادی از فرماندهان نیروی قدس سپاه را به اتهام دست داشتن در طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا مورد تحریم قرار داده است.

مطالب مرتبط