معاون بانک مرکزی ایران: انشاالله بانک مرکزی تحریم نمی شود

بانک مرکزی حق نشر عکس mehr
Image caption در مرداد ماه امسال اکثریت مجلس سنای ایالات متحده طرح تحریم بانک مرکزی ایران را مطرح کرد

معاون بانک مرکزی ایران ابراز امیدواری کرده که انشالله تحریم بانک مرکزی اتفاق نمی افتد، اما در صورتی که این کار هم بشود این بانک تمهیدات و برنامه ریزی های لازم را برای مقابله با آن انجام داده است.

کمال سیدعلی در گفتگو با خبرگزاری فارس در روز جمعه ششم آبان( ۲۸ اکتبر) گفت:"از نظر قانونی و مقررات بین المللی تحریم بانک مرکزی کار غیرقانونی تلقی می شود که شدنی هم نیست."

آقای سیدعلی با اشاره به تحریم های مختلفی که توسط سازمان ملل ،اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران انجام می شود اظهار امیدواری کرد که تحریم ها شامل بانک مرکزی نشود.

تحریم های بین المللی علیه ایران باعث شده که بانک‌های این کشور نتوانند فعالیت های بین المللی انجام بدهند و اکنون این نگرانی وجود دارد که بانک مرکزی این کشور نیز به فهرست تحریم های بین المللی اضافه شود.

در مرداد ماه سالجاری اکثریت مجلس سنای ایالات متحده طرح تحریم بانک مرکزی ایران را مطرح کرد.

در گذشته نیز درخواست تحریم بانک مرکزی توسط شماری از اعضای محافظه کار کنگره مطرح می شد، اما اخیرا برای نخستین بار ۹۲ نفر از مجموع ۱۰۰ عضو مجلس سنا از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه، چنین درخواستی را صراحتا مطرح کرده اند.

سناتورهای آمریکایی می گویند که وقت اعمال فشاری "فلج کننده" بر نظام مالی ایران از طریق تحریم بانک مرکزی فرا رسیده است.

این در حالی است که دولت ایران تحریم های آمریکا یا شورای امنیت را رد می کند و می گوید که خط مشی اتمی یا سیاست خارجی اش را تغییر نمی دهد.

برخی از ناظران معتقدند که در صورت تحریم بانک مرکزی ایران، این کشور به نظام مالی بین المللی دسترسی نخواهد یافت و این امکان وجود دارد که از وصول میلیاردها دلار درآمد نفتی خود محروم شود.

معاون بانک مرکزی می گوید که در شش ماه اول سال ۴۳ میلیارد دلار ارز فروخته شده که ۲۹ میلیارد دلار آن به خزانه و مابقی به صندوق توسعه ملی واریز شده است.

مطالب مرتبط