هشدار جنتی به نامزدهای مورد حمایت دولت: ریخت و پاش نکنید

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption احمد جنتی چند بار نسبت به برنامه های "جریان انحرافی" برای تسلط بر مجلس نهم هشدار داده است

در هشداری صریح به نامزدهای مورد حمایت دولت ایران، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، به نامزدهای انتخابات آتی مجلس هشدار داد که اگر با "ریخت و پاش بیت المال" تبلیغ کنند، رد صلاحیت خواهند شد.

آقای جنتی که امام جمعه موقت تهران نیز هست، در خطبه های امروز ۶ آبان (۲۸ اکتبر) گفت: "متاسفانه خبرهایی به گوش می رسد مبنی بر این که افراد و دستگاه هایی از هم اکنون ریخت و پاشهای فراوانی را انجام می دهند که یکی از این نمونه ها مناطق آزاد است. واقعا این پولها از کجا می آید که اینگونه ریخت و پاش می شود؟"

او افزود: "من از هم اکنون این پیام را اعلام می کنم که این افراد در شورای نگهبان با مشکل روبرو می شوند."

آقای جنتی پیشتر هم یک "جریان انحرافی" را متهم کرده بود که با "سوء استفاده ازمقام و جایگاه خود و با توسل به راه های نامشروع و پول های کلان که با سوء استفاده از قدرت کسب کرده" می خواهد مجلس را "قبضه کند."

او در خرداد ماه امسال با اشاره به انتخابات پیش روی مجلس گفته بود: "در این انتخابات، غیر از شکست خوردگان سیاسی و گروهک های ضد انقلاب، جریان های انحرافی و کسانی که صاحب قدرت هستند نیز از مدت ها پیش طرح هایی را برای ورود به انتخابات آغاز کرده اند."

انتخابات نهمین دوره مجلس ایران اسفند ماه امسال برگزار می شود.

از آنجا که مناطق آزاد تجاری را دولت اداره می کند، به نظر می رسد هشدار امروز دبیر شورای نگهبان متوجه نامزدهای مورد حمایت "جریان انحرافی" است، عبارتی که محافظه کاران منتقد محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، برای معرفی اسفندیار رحیم مشائی، رئیس دفتر او و نزدیکانش بکار می برند.

رسانه های ایران تاکنون چندین گزارش درباره فساد مالی مدیران مناطق آزادی کشور منتشر کرده اند، ولی دولت هر گونه اتهام تخلف مدیران این مناطق را رد کرده است.

از شهریور ۱۳۸۸ که حمید بقائی، یکی دیگر از نزدیکان آقای احمدی نژاد، به عنوان دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی منصوب شد، محافظه کاران منتقد "جریان انحرافی" عملکرد این مراکز پولساز را به زیر ذره بین برده اند.

آقای بقائی متهم بود که نزدیکان خود را به ریاست مناطق آزاد منصوب کرده و از این راه یک منبع مالی هنگفت برای "جریان انحرافی" فراهم آورده، اتهامی که او رد کرده است.

یکی از این اتهامها، اختلاس و حیف و میل میلیاردها تومان در جریان قرارداد ۴۵۰ میلیارد تومانی ساخت مجموعه تالارهای بین المللی کیش است.

آقای بقائی که حالا معاون اجرائی آقای احمدی نژاد، است، گفته که اصلا چنین قراردادی "وجود خارجی ندارد."

در تیر ماه امسال علی اصغر پرهیزگار، رئیس منطقه آزاد اروند و علیرضا مقیمی، رئیس منطقه آزاد ارس، به اتهام تخلف مالی بازداشت شدند. هر دو آنها از مدیران آقای بقائی بودند.

آقای بقائی در حالی معاون اجرائی رئیس جمهوری ایران است که اواخر اردیبهشت ماه امسال تایید کرد که از سوی دیوان عدالت اداری به چهارسال انفصال از خدمات دولتی محکوم شده است.

اگرچه مدتی بعد گزارش شد که یکی از شعبه های دیوان عدالت اداری، این حکم را نقض کرده؛ اما مقامهای این دیوان از "اشتباه" بودن این رای و بررسی مجدد پرونده خبر دادند.

به گفته مقامهای قضائی ایران، پنج قاضی روی پرونده او کار می کنند.

مطالب مرتبط