ابهام در نظام تعرفه‌های بیمارستانی در ایران

بیمارستان حق نشر عکس MEHR
Image caption به گفته آقای شهریاری، هزینه بیمارستان‌ها با حذف یارانه‌های انرژی، چندین برابر شده است

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران می‌گوید بر خلاف آنچه رئیس نظام پزشکی اعلام کرده، به باور او دولت تعرفه های درمانی را ابطال نکرده است.

آقای شهریاری در گفتگو با سایت خبرآنلاین، توضیح داد که تلاش نمایندگان مجلس بر آن بوده است که تعرفه های آن دسته از بیمارستان‌های غیر دولتی که از بیماران خود تعرفه های خصوصی دریافت می کردند، باطل شود، تا این بیمارستان‌ها هم از تعرفه های دولتی استفاده کنند.

او تصدیق کرد که در هر دو بخش خصوصی و دولتی، بیمارستان‌ها "دچار نابسامانی جدی" هستند که به گفته او هزینه این ناسامانی را مردم می پردازند.

آقای شهریاری در توضیح این ادعا گفت که اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ موجب شده است که هزینه بخش‌های دولتی و خصوصی به شدت بالا برود. او به عنوان نمونه، هزینه برق یک بیمارستان خصوصی را مثال زد که از ۵۰۰ هزار تومان به ۲۲ میلیون تومان رسیده است.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران گفت که بالا رفتن هزینه آب، برق، گاز، دستمزدها و تجهیزات وارداتی همراه با افزایش نرخ تورم، موجب شده که هزینه بیمارستان‌ها به شدت بالا برود، که به گفته آقای شهریاری، مراکز درمانی هم این هزینه‌ها را از مردم می‌گیرند.

در چنین شرایطی، به گفته آقای شهریاری، بیمارستان‌ها دچار دو سرنوشت خواهند شد، یا تعطیل می‌شوند، یا ناچار می شوند که "خلاف مالی" مرتکب شوند.

آقای شهریاری به سایت خبرآنلاین گفت: "بیماران از بیمارستان‌های دولتی به دلایل مختلف به بخش خصوصی پاس داده می شوند و در بخش دولتی نیز پدیده شوم زیرمیزی (دریافت غیرقانونی پول) را شاهدیم. یعنی نظام درمان و سلامت، کلاف سردرگمی است و دلیل آن نیز این است که دولت محترم نمی خواهد در چارچوب قانون عمل کند."

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ایران تاکید کرد که به باور او دولت تعرفه‌های درمانی را باطل نکرده است و اگر چنین کاری کرده باشد باید جایگزین آن را هم مشخص می‌کرد.