'افزایش ۲۵۰ درصدی بارندگی در ایران'

حق نشر عکس Mehr
Image caption به گفته مسئولان بارش باران در تهران نیز نسبت به متوسط ۵۰ سال گذشته ۸۲ درصد افزایش یافته است

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از افزایش ۲۵۰ درصدی میزان بارندگی در ایران در مقایسه با سال گذشته خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از محمد حاج رسولی‌ها حجم بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری – که از اول مهر آغاز می‌شود – ۱۴ میلی‌‎متر بوده است. این میزان در دوره مشابه در سال گذشته، ۴ میلی‌متر و در دوره دراز مدت ۴۳ ساله، ۱۱ میلی متر بوده است.

بارندگی‌های شدید روزهای اخیر در برخی از مناطق ایران از جمله استان تهران در حالی صورت می‌گیرد که بنا بر اعلام مقام‌های ایران دو سال اخیر از خشک‌ترین سال‌ها طی حدود ۴۰ سال گذشته بوده است.

خبرگزاری فارس به نقل از مسئولان سازمان هواشناسی ایران گزارش داده است که بارش باران در تهران نیز نسبت به متوسط ۵۰ سال گذشته ۸۲ درصد افزایش یافته است.

به گفته ابراهیم بهاری، مشاور رئیس سازمان هواشناسی، بارش در استان‌های شمالی ایران نسبت به میانگین بارندگی افزایش داشته، اما در استان‌های خوزستان، اصفهان، کرمان و فارس بارندگی نسبت به پنج سال گذشته کاهش یافته است.

در تهران بارش شدید باران باعث آب‌گرفتگی در معابر و ایجاد مشکلات جدی برای تردد رهگذران و وسایل نقلیه شده است.

خبرگزاری مهر نیز گزارش داده که بارش مداوم باران در شمال ایران باعث تاخیر و لغو شماری از پروازها در این مناطق شده است.

همچنین بر اساس گزارش ایسنا بارش باران و کاهش دما افزایش مصرف گاز را به دنبال داشته و باعث شده مصرف خانگی گاز نسبت به هفته گذشته حدود ۱۸ درصد افزایش پیدا کند.

بر اساس این گزارش مصرف گاز در سه روز نخست بارش شدید باران – بین ۴ تا ۶ آبان – نسبت به دوره مشابه در سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است.

سایه خشکسالی

رئیس مرکز ملی خشکسالی ایران پیش از این گفته بود در ۹ ماه از سال زراعی گذشته حدود ۷۴ درصد از مناطق مختلف ایران تحت تاثیر پدیده خشکسالی قرار داشته است.

مقام‌های ایران در ماه‌های اخیر بارها نسبت به بروز خشکسالی بلندمدت در ایران هشدار داده‌اند.

مجید نامجو، وزیر نیروی ایران اواسط تابستان با ابراز نگرانی از کاهش بارندگی‌ها در ایران، درباره بروز یک دهه خشکسالی در این کشور هشدار داد.

در آن زمان آقای نامجو اعلام کرد که حجم بارش‌ها در ایران ۲۴ درصد در مقایسه با دوره دراز مدت گذشته کاهش یافته‌ است.

خشکسالی پدیده‌ای تکرارشونده است و به عنوان مثال ایران در دو دهه اخیر ۱۳ سال خشکسالی‌ با شدت و ضعف متفاوت را تجربه کرده ‌است.

در فاصله سال‌های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱ یک دوره خشکسالی در ایران پشت سرگذاشته شد که خسارات زیادی را به خصوص در بخش کشاورزی به جا گذاشت و طی آن آب آشامیدنی برخی شهرها از جمله تهران سهمیه‌بندی شد.

براساس گزارش‌ها سال آبی ۱۳۷۸ و ۱۳۷۹ خشک‌ترین سال در ۴۰ سال اخیر بوده است.

وزارت نیرو اعلام کرده است که برای مقابله با پدیده خشکسالی تاکنون حدود ۴۳ میلیارد متر مکعب مخزن ذخیره آب در سراسر ایران ایجاد کرده است.

مطالب مرتبط