راهنما: نقشه سیاسی اصولگرایان ایران در آستانه انتخابات مجلس

گروه های مختلف اصولگرایان در ایران خود را برای نهمین دوره انتخابات مجلس این کشور آماده می کنند و در این میان بازار نشست های سیاسی و تلاش برای ائتلاف گرم است.

فضای سیاسی ژلاتینی ایران در حال حاضر امکان شکل گیری گروه های پایدار و ائتلاف های سیاسی منسجم را پیش از آغاز ثبت نام از داوطلبان نمایندگی، به دشواری فراهم می کند.

از همین رو رده بندی ائتلاف ها بر اساس قرائن و حتی گفته های افراد منسوب به آنها را تا زمان آغاز رقابت های انتخاباتی و انتشار فهرست نامزدهای مورد حمایت گروه ها، به دشواری می توان قطعی تلقی کرد.

۱. اصولگرایان با محوریت محمدرضا مهدوی کنی

کمیته اصلی انتخاباتی اصولگرایان کدام است؟ گروه ۷+۸ با محوریت محمدرضا مهدی کنی، رئیس فعلی مجلس خبرگان.

ترکیب اعضای این گروه چیست؟ اعضای کمیته ۱۵ نفره انتخاباتی اصولگرایان (متشکل از ۷ عضو مورد وثوق اصولگرایان موسوم به اعضای کمیته داوری برای رفع اختلافات احتمالی) و ۸ نماینده از گروه های اصلی اصولگرایان است.

اعضای گروه هفت نفره چه کسانی هستند؟ گروه هفت نفره موسوم به کمیته داوری است و برای رفع اختلاف احتمالی میان جبهه متحد اصولگرایان تشکیل شده است. این شاخه از جبهه متحد اصولگرایان، متشکل از سه نفر از افراد مورد اعتماد طیف های متنوع اصولگرایان (غلامعلی حداد عادل، علی اکبر ولایتی و حبیب الله عسگراولادی) و چهار نماینده از جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم (جامعتین) است.

محمودرضا جمشیدی، محمدحسن ابوترابی​فرد، رضا تقوی و هاشم حسینی بوشهری چهار نماینده جامعتین هستند.

هشت عضو دیگر گروه ۷+۸ چه کسانی هستند؟ هشت عضو دیگر جبهه متحد اصولگرایان شامل دو عضو از ائتلاف جبهه پیروان خط امام و رهبری (محمدرضا باهنر و منوچهر متکی) جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی (حسین فدایی و علیرضا زاکانی) جمعیت رهپویان و اصولگرایان تحولخواه (محمود دهقان و احمد نجابت) و دو نمانیده از جبهه پایداری است. (توضیحات درباره این جبهه در ادامه آمده است)

جبهه پایداری هنوز نماینده ای در ۷+۸ ندارد اما محمدرضا مهدی کنی که محور اصلی گروه ۷+۸ است، ابراز امیدواری کرده که به زودی، جبهه پایداری به این گروه بپیوندد.

چه کسان دیگری عضو گروه ۷+۸ هستند؟ علی لاریجانی، رئیس کنونی مجلس و محمدباقر قالیباف شهردار فعلی تهران هم هرکدام، یک نماینده در گروه ۷+۸ دارند.

۲. اصولگرایان با محوریت محمد تقی مصباح یزدی

دومین گروه عمده اصولگرایان در انتخابات کدام است؟ جبهه پایداری به محوریت محمد تقی مصباح یزدی، روحانی محافظه کار منتقد احمدی نژاد.

اعضای جبهه پایداری چه کسانی هستند؟ این جبهه متشکل از شماری از وزرای اخراجی دولت محمود احمدی نژاد، جمعی از اعضا فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس، جبهه ولا (قرارگاه عمار) و شماری از سیاستمداران و روحانیون نزدیک به آیت الله علی خامنه ای است.

افراد موسس و شاخص این جبهه کیستند؟ صادق محصولی، حمید رسایی، علی‌اصغر زارعی، مهدی کوچک‌زاده، اسماعیل کوثری، روح‌الله حسینیان، غلامحسین الهام و مرتضی آقا تهرانی از موسسان جبهه پایداری تلقی می شوند.

سیاست اصلی جبهه پایداری چیست؟ اعضای این جبهه می کوشند تا هویتی مستقل از اطرافیان محمود احمدی نژاد و در راس آنها اسفندیار رحیم مشایی از خود نشان دهند و مرز بندی روشنی با آنها داشته باشند و در عین حال زمینه پیروزی همراهان و همفکران خود را در انتخابات پیش روی مجلس، مستقل از گروه ۷+۸ فراهم کنند.

ویژگی اصلی جبهه پایداری نسبت به دیگر گروه های اصلوگرا چیست؟ ویژگی های اصلی دیگر این گروه تعلق عمده اعضا این جبهه به لایه افراطی حاکمیت است که به شکل آشکاری از مواضع اکبر هاشمی رفسنجانی دوری می کنند و مرزبندی محکمی با او دارند. این جریان از سال ۱۳۸۴ به بعد حضور پر رنگی در ساختار قدرت داشته است.

۳. اصولگرایان با محوریت محسن رضایی

آیا اصولگرایان جبهه دیگری هم به جز ۷+۸ و جبهه پایداری دارند؟ جبهه ایستادگی سومین و حاشیه ای ترین جبهه اصولگرایان در انتخابات مجلس است که محور اصلی آن محسن رضایی است.

آقای رضایی خواهان حضور نماینده ای از سوی خود در جبهه متحد اصولگرایان (گروه ۷+۸) بود اما با ناکامی در این راه، تلاش دارد تا از طریق جبهه ایستادگی، نماینده ای وارد این گروه کند.

اعضای جبهه ایستادگی چه کسانی هستند؟ این جبهه ائتلافی از یازده گروه کمتر شناخته شده سیاسی است که نوعا عمده فعالیت آنها محدود به دوره برگزاری انتخابات در ایران است.

اجزای این جبهه، تشکل های شناخته شده و معتبر نیستند و بیشتر در حاشیه اصولگرایان و بخش های انتصابی حاکمیت حضور داشته اند.

یازده گروه عضو جبهه ایستادگی کدام ها هستند؟ جبهه حامیان ولایت، حزب توسعه و عدالت ایران اسلامی، جمعیت آبادگران جوان ایران اسلامی، جمعیت جوانان انقلاب اسلامی، جمعیت پیروان حضرت زینب، حزب سبز، حزب نیک اندیشان ایران اسلامی، انجمن بین المللی جنبش ضد صهیونیستی، مجمع اسلامی آرمان ملت ایران، خدمتگذاران ایران اسلامی و مجمع عالی نخبگان ایران موجودیت یافته است.

مشخصه اصلی جبهه ایستادگی چیست؟ در این جبهه شماری از فعالان نسل دوم و سوم کارگزاران جمهوری اسلامی حضور دارند و چهره های شاخص آنان عبارتند از عبدالحسین روح الامینی، سید محمود علوی و علی رضایی (پسر محسن رضایی).

جبهه ایستادگی برخلاف جبهه پایداری، از عمق و نفوذ در بخش های مختلف حکومت برخوردار نیست و تلاش گروه های این جبهه، برای پیروزی در دو دوره اخیر انتخابات مجلس و دو انتخابات آخر ریاست جمهوری ( به جز حزب توسعه و عدالت) که محسن رضایی نامزد آن بود، به شکست انجامیده است.

این جریان را می توان در حد وسط بخش های سنتی و افراطی اصولگرایان رده بندی کرد.