بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه یازده آبان

روزنامه های امروز صبح تهران عنوان های اصلی خود را به گزارش استیضاح وزیر اقتصاد و رای اعتماد دوباره مجلس به او اختصاص داده و در مقالات خود از این رای ابراز تعجب کرده اند. مقالاتی درباره وضعیت بد اقتصادی کشور و بالارفتن بی سابقه بهای ارز از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست که گزارش هائی درباره روابط ایران و آمریکا دارند و گمانه زنی هائی درباره آن به قلم آورده اند.

رای عجیب به تبرئه فساد بانکی

"مجلس به وزیر اقتصاد فرصت جبران داد" تیتر اصلی کیهان است، تهران امروز نوشته "روز غير منتظره در مجلس"، جهان صنعت همین گزارش را با تیتر "بهارستان یک بار دیگر به حسینی رای اعتماد داد" آورده، دنیای اقتصاد با "اعتماد مجدد به وزير اقتصاد" و سیاست روز در صدر اخبار خود نوشته "مسئول مستقيم اقتصاد كشور از اهمال در بروز فساد مالي بزرگ تبرئه شد".

سیاست روز در گزارش اصلی خود از تصمیم نمايندگان مجلس ابراز تعجب کرده و نوشته مجلس در تصميمي عجيب و پر سوال وزير اقتصاد و سخنگوي اقتصادي دولت را به عنوان عالي‌ترين مقام اقتصادي كشور كه در دوره مسئوليت وي فساد مالي بزرگ ۳ هزار ميليارد توماني روي داد، از اتهامات وارده تبرئه كرده و مجددا به وي راي اعتماد دادند تا به مسئوليت خود در سمت وزير اقتصاد ادامه دهد.

حق نشر عکس ICANA
Image caption علی لاریجانی و شمس الدین حسینی

به نوشته این روزنامه تصميم عجيب مجلس در حالي اتخاذ شد كه طي هفته‌هاي اخير مردم ايران در بهت شنيدن خبر فساد مالي بزرگي كه در آن ۳ هزار ميليارد تومان (به ميزان كل بودجه بهداشت و درمان كشور در يك سال) فرو رفته و از خود مي‌پرسند چگونه ممكن است فسادي به اين وسعت صورت گرفته و مسئولان اقتصادي كشور از آن بي اطلاع باشند؟

اما نرگس حسینی درسی در این استیضاح دیده و در سرمقاله جهان صنعت نوشته وزیر اقتصاد از مجلس دوباره رای اعتماد گرفت؛ رایی که بیش از آنکه سیاسی و جناحی باشد، متاثر از دفاع وزیر اقتصاد از عملکرد خود بود. رییس مجلس در جریان این استیضاح به نکته درستی اشاره کرد و آن این بود که فرهنگ عذرخواهی فرهنگی است که باید در کشور نهادینه شود. اگرچه انتظار افکار عمومی این بود که شمس‌الدین حسینی همان روزهای اعلام خبر اختلاس از طریق رسانه‌ها عذرخواهی کند اما عذرخواهی از مردم در مجلس آن هم برای چند بار نشان می‌دهد که وزیر اقتصاد اگر قصوری هم داشته، پذیرفته است.

به نوشته این روزنامه این استیضاح درس‌های بزرگی را به نمایندگان مجلس و دولت داد، درس اول دولت این بود که در انتخاب همکاران خود دقت بیشتر کند و دومین درس این که به سرعت نسبت به اصلاح قوانینی که باعث افزایش نظارت بر بانک‌ها می‌شود، اقدام کند.

سومین درس استیضاح به نوشته سرمقاله جهان صنعت متوجه مجلس بود که اگر قرار بود که نسبت به پرونده استیضاح واکنش نشان دهد، بهتر بود که به دنبال خشکاندن ریشه‌های آن بگردد‌ یا به عبارتی شاه کلید این اتفاق را بجوید که قاعدتا وزیر اقتصاد شاه کلید مورد نظر نبود.

امير دبيري‌مهر در سرمقاله تهران امروز نوشته برخي حمايت علي لاريجاني رئيس مجلس از وزیر اقتصاد در رای ها موثر ارزيابي مي‌كنند، برخي موضع مظلومانه و در عين حال مودبانه و متواضعانه وزير اقتصاد را موثر دانسته و برخي ديگر رايزني‌هاي گسترده چند روز پيش دولت و حتي رئيس‌جمهور را در راي اعتماد مجدد نافذ مي‌دانند اما مسئله و نكته مهم اين است كه هيچ‌كدام از اين تحليل‌ها و تفسيرها - چه درست باشد چه نادرست - به انتظار بحق افكار عمومي به فساد اخير بانكي پاسخ شايسته نداد.

به نوشته این روزنامه بعد از افشاي شكل‌گيري شبكه گسترده‌اي كه متهم به سوء استفاده 3هزار ميليارد توماني از منابع بانكي هستند مردم و افكار عمومي ضمن ناراحتي و پرسشگري از چرايي و چگونگي اين اختلاس و كيستي متخلفان، از اينكه مجموعه اقدامات انحرافي در شبكه بانكي افشا شده است، خرسند شده و استمرار برخورد قاطع با اين پرونده را تا بازگشت كامل منابع و سرمايه‌هاي نامشروع تحصيل شده خواستار شدند.

تهران امروز نوشته مجلس اینک شأن نظارتي خود از دو بعد با اين موضوعات مواجه مي بیند یکی آرام‌سازي افكار عمومي از طريق عزل و بركناري بالاترين مسئولان ناظر و ذي‌ربط در مفاسد اقتصادي و دیگری این که مسئولان به همان ميزان كه در قبال تخلفات خودشان بايد پاسخگو باشند بايد در قبال رفتارها و عملكرد‌ها به‌ويژه تخلفات زيردستان و مرئوس‌هاي خود نيز به نهادهاي قانوني و مردم پاسخگو باشند.

محمدمهدي راسخ در مقاله ای در شرق نوشته خطا را دولتی ها کردند تنبیه را بخش خصوصی می شود، چرا که بر اساس بخشنامه اخير بانك مركزي «ال‌سي» براي معاملاتي كه دو طرف آن بخش‌خصوصي هستند باز نمی شود و باید يك طرف دولتي در معاملات براي صدور اعتبار اسنادي داخلي وجود داشته باشد که این از پس‌لرزه‌هاي پرونده فساد اقتصادي است.

این عضو اتاق بازرگانی تهران تاکید کرده از آنجا كه منشاء فساد مذكور در درون سيستم بانكي بوده و هيچ دليل فني و فرآيندي در اين مساله وجود نداشته است، به نظر مي‌رسد بخشنامه اخير سويه‌هاي توهين‌آميزي دارد زيرا نوك پيكان اتهام را به سمت بخش‌خصوصي مي‌چرخاند. در حالي كه به اعتقاد كارشناسان اقتصادي چنين مساله‌اي واقعيت ندارد. انتظار اين است بانك مركزي خطای يك عده خاص و ويژه را به پاي بخش‌خصوصي ننويسد.

حواشی جلسه استیضاح

اعتماد در حاشیه گزارش خود از جلسه دیروز مجلس نوشته کنایه های احمدی نژاد به مجلس از این جا شروع شد که گفت "وزيرم برود خودكشي كند، براي اختلاسي كه هنوز معلوم نيست مقصر هست در آن يا نه؟ چرا آدرس غلط مي‌دهيد به مردم؟ برويد پدر هر كسي را كه اختلاس كرده در بياوريد اما آقاي لاريجاني اگر يك قاضي اشتباه كند شما به رييس قوه قضاييه مي‌گوييد برو خودكشي كن؟» جملاتي كه صداي خنده نمايندگان را پس از شنيدن آنها بالا مي‌برد و البته در گوشه كنار صحن هم سرهايي به نشانه تاسف تكان مي‌خورد.

بعد از آن بود که به نوشته اعتماد رییس دولت ‌گفت "دولت از دولت من راه بيا‌تر با اين مجلس سراغ داريد؟ هر وزيري را كار دارم مي‌گويند رفته كميسيون. مي‌پرسم كدام كميسيون؟ مي‌گويند كميسيون‌هاي مجلس! صداي اعتراض كه بلند شد، لاريجاني مجبور شد با لبخند كنايه احمدي‌نژاد را با كنايه جواب دهد كه «آقاي احمدي‌نژاد! شايد وزرا جاي ديگر مي‌رفتند و به شما آدرس غلط دادند» كه احمدي‌نژاد بي‌درنگ به او پاسخ داد: «شايد آنقدر به جلسات كميسيون‌ها رفت و آمد داشته‌اند كه از اين كارها هم ياد گرفتند!»

اعتماد نوشته ظاهرش شوخي بود و كنايه، اما اين حرف‌ها در جلسه‌يي گفته مي‌شد كه وزيرش هنوز متهم بود. بسياري از اصولگرايان در همان لحظات عصباني بودند كه چرا بايد به جاي آنكه رييس يك دولت به صورت جدي و رسمي درباره نقش دولتش در اختلاس اخير صحبت كند يا سر حرف را مي‌كشاند به استكبار و دشمن و پرت كردن موشك ايراني به فضا يا مي‌بردش در مايه‌هاي طنز وزرا؟

محمد حسين روانبخش در مردم سالاری نوشته ماجراي استيضاح شمس الدين حسيني به خير گذشت اما...گمان مبر که به پايان رسيد کار مغان - هزار باده ناخورده در رگ تاک است. به عبارت روشنتر، اين استيضاح ناکام فقط يکي از برکات اختلاس 3 هزار ميليارد توماني است ولي مگر 3 هزار ميليارد تومان يک تومان و دو تومان است که به همين راحتي تمام شود! توصيه مي کنم اخبار روزهاي آينده را پيگيري کنيد!

نویسنده مردم سالاری با اشاره به بخشی از گزارش مجلس که در آن آمده بود "يکي از عوامل رشد نامناسب گروه آريا ، توصيه نامه هاي فاقد وجاهت قانوني توسط برخي از مسئولين مي باشد که بدون کارشناسي دقيق و با ارتباطات ناصحيح شکل گرفته است" نوشته اين عبارت يعني توصيه نامه به خودي خود بد نيست ، بلکه به آن توصيه هم شده است ولي نبايد با کارشناسي دقيق و با ارتباطات صحيح باشد ! راستش را بخواهيد ما تا به حال فکر ميکرديم که اصولا در وضعيت طبيعي، توصيه نامه نوشتن درست نيست ولي پي به اشتباهمان برديم !

ابراهیم رها در ستون طنز اعتماد نوشته ما از تخلف هزار ميليارد توماني در تامين اجتماعي هم اعلام حمايت مي‌کنيم. شما مي‌توانيد با شنيدن اين اعداد و ارقام مدام بگوييد هي واي من، اما ما اين ارقام را نشانه پيشرفت و دستاوردهاي جديد مي‌دانيم. خوب است که عزيزان دست‌شان به اعداد ريز هم نمي‌رود. ما که زورمان به اختلاس‌کنندگان محترم نمي‌رسد، به جايش يک آقاي «خ» مي‌شناسيم که استاد دانشگاه است و قصد داريم بزنيم محکم توي چانه‌اش!

حق نشر عکس a
Image caption کارتون هادی رحمتی - اعتماد

کارتون هادی رحمتی، اعتماد

بازاری که می لرزد و می لرزاند

"گزارش وضعیت نابسامان ارز و سیاست های ناپدار بانک مرکزی" تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است، اعتماد نوشته "دولت اصولگرا رکورد دار رانت خواری"، فرهیختگان از " ارز آزاد روی نردبان صعود" گزارش داده و ابتکار نوشته "بازار ارز دوباره شوكه شد".

ابتکار در گزارش اصلی خود نوشته توجه به صعود نرخ دلار طي روزهاي اخير، از ديروز هجوم دلالان و سفته‌بازان به بازار ارز آغاز شد و صف‌هاي طولاني در مقابل صرافي‌هاي بانکي شكل گرفت.

به نوشته این روزنامه صرافي‌هاي بانکي به‌ويژه صرافي‌هاي بانک‌هاي ملي و ملت در خيابان فردوسي که مرکز خريد و فروش انواع ارز و دلار است، از ساعت‌هاي آغازين روز سه‌شنبه شاهد تشکيل صف‌هاي طولاني و ازدحام جمعيت مقابل درب‌هاي خود بود. درحالي‌که کمتر از يک هفته از اعلام آخرين سياست‌هاي ارزي بانک مرکزي توسط معاون اين بانک مي‌گذرد، بازار ارز بار ديگر دچار تلاطم شده و افزايش قيمت‌ها و تشکيل صف‌هاي طولاني در مقابل بانک‌ها نشانه اين امر است.

کشش و کوشش های واشنگتن و تهران، نقش روسیه

"درخواست واشنگتن از تهران برای مذاکره" در صدر اخبار شرق آمده و مردم سالاری هم در عنوان اصلی خود از "حضور صالحي و کلينتون در اجلاس استانبول" خبر داده است.

صادق خرازي در سرمقاله اعتماد به سوابق روابط ایران و همسایه شمالی اشاره کرده و نوشته تجربه‌يي كه با روسيه يلتسين، روسيه پوتين و روسيه مدودوف داشتيم نشان مي‌دهد با اينكه ما در بسياري از مسائل با روس‌ها مشتركات فراواني در حوزه بين‌المللي داريم، در مسائل تروريزم، حقوق بشر، مواد مخدر و امنيت منطقه‌يي و مباحث منطقه‌يي انرژي تا حد زيادي همفكري و مواضع مشترك داريم و مي‌توانستيم در يك مسير استراتژيك حركت كنيم و راه‌مان را تنظيم كنيم ولي به دلايلي اين مهم ميسر نشد. در اين سال‌ها ما با روسيه داراي مراودات اطلاعاتي و نظامي بوده‌ايم، مناسبات سياسي و منطقه‌يي خوبي داشته‌ايم، مناسبات اقتصادي و همكاري‌هاي تكنولوژيك ما نيز وضع خوبي داشته است ولي با همه اين فرصت‌ها، روس‌ها از ظرفيت استراتژيك در مناسبات نخواسته يا نتوانسته‌اند بهره لازم را ببرند.

مقاله معاون پیشین وزارت خارجه نشان می دهد سهم عمده مناسبات ايران و روسيه به تنظيم مناسبات ايران و غرب بر مي‌گردد. اگر چه روسيه هم از ظرفيت‌هاي مناسبي در فضاي خود برخوردار است اما هرچقدر هم تلاش شود كه حوزه‌هاي جديد در سياست خارجي ايران تعريف شود، وقتي عقل مشاطه ايراني اينك به خوبي ارزيابي مي‌كند و در مي‌يابد كه وزن، اندازه، تجربه و تكنولوژي كه غرب داشته است با روسيه قابل مقايسه نبوده است، بنابراين اين موضوع به نگاه سياست خارجي ما به غرب برمي‌گردد.

در پایان مقاله اعتماد آمده تا زماني كه مناسبات ايران وغرب تنظيم نشود، نمي‌توان تعريفي جدي از مناسبات ايران و روسيه نيز تلقي كرد.

شرق در گزارشی نوشته بعد از هر جنگي بالاخره صلحي است و پس از هر دعوايي، آشتي. اين يك اصل است؛ اصلي كه تاكنون در مورد ايران و آمريكا صدق نكرده اما شكل ضعيف شده آن در مناسبات دو كشور بروز پيدا كرده است كه آن نيز ارتباط مستقيم پس از سال‌ها تعليق روابط و برقراري ارتباط از طريق واسطه‌ها، آن‌هم در سراشيبي اوج تنش تازه آمريكا عليه ايران است.

به نوشته این گزارش كمتر تحليلگري گمان مي‌كرد كه تهران – واشنگتن در ميانه طرح اتهام ايالات متحده آمريكا عليه جمهوري اسلامي به دليل آنچه دخالت در طرح ترور سفير عربستان خوانده شده است در شرايطي قرار گيرند كه اكنون در آن به سر مي‌برند؛ نامه و نامه‌نگاري، پيغام و پسغام، ديدار و ملاقات و درخواست براي مذاكره پيامد اين اتهامات جديد بر مناسبات دو كشوري است كه بيش از 32 سال است كه روابط ديپلماتيك ندارند.

گزارشگر شرق یادآور شده که با اين حال طي حدود يك ماهه اخير پس از طرح اتهام جديد آمريكا عليه ايران، حداقل يك‌بار نمايندگان دو كشور با يكديگر ديدار و ملاقات حضوري داشته‌اند و تهران و واشنگتن هر كدام چند نامه ديپلماتيك براي يكديگر ارسال كرده‌اند كه تاكنون يك نامه از سوي ايران و يك نامه از سوي آمريكا مورد تاييد رسمي قرار گرفته است.

بازی با تیترها

ابتکار در ستون طنز خود با تیتر چند روزنامه شوخی کرده است:

سلحشور: از هنرمندان سالم عذرخواهي مي‌کنم؛ اما درباره بقيه حرف‌هايم را تکرار هم مي‌کنم [از خودم و شورجه عذرخواهي مي‌کنم]

رئيس‌جمهور: مجلس و دولت بايد از فساد مالي اخير نتيجه متعالي بگيرند [که مثلاً کار با اين استيضاح و سؤال درست نميشه]

استاندار هرمزگان: هرکدام از نمايندگان که در استيضاح وزير اقتصاد شرکت کنند، در آتش دوزخ مي‌سوزند [حتي اگر رأي به ماندن وزير بدن.]

احمدي‌نژاد: دولت و مجلس همواره در كنار يكديگر خواهند بود [مگر اينکه بحث استيضاح وزرا و سؤال از رئيس‌جمهور و ديگر مسائل پيش‌پاافتاده مطرح بشه]

وزير اقتصاد پس از رأي اعتماد مجدد: يك‌بار ديگر عزمم براي خدمت به مردم جزم شد [پيشنهاد مي‌کنم هر هفته وزرا را همين‌جوري استيضاح کنن که عزمامون هفتگي جزم بشه]

دفاع لاريجاني از وزير اقتصاد: عذرخواهي او را بپذيريد [بچه خوبيه]

وزير اقتصاد: از اختلاس اخير بي‌خبر بودم [از طريق روزنامه‌ها باخبر شدم]

نصرتي: به خدا کارم عمدي نبود [تقصير دستم بود]

کارتون روز

حق نشر عکس a
Image caption کارتون سلمان هراتی در روزنامه شرق

مطالب مرتبط