تبرئه یک ایرانی پس از ٢١ ماه زندان در آمریکا

محمود رضا بانکی حق نشر عکس no credit
Image caption وکلای آقای بانکی همیشه بر بی‌گناهی موکلشان تاکید داشتند

قاضى دادگاهی در نیویورک صبح چهارشنبه (۲ نوامبر) دستور آزادى محمود رضا بانکی را صادر کرد. آقای بانکی ٢١ ماه است که در زندان به سر می برد.

او دو سال پیش در یک دادگاه کم سابقه در آمریکا به خاطر فرستاده شدن پول از سوى خانواده‌اش در ایران برای خرید یک آپارتمان به٣٠ ماه زندان محکوم شد.

دادستانى و دادگاه، این انتقال پول را نقض قوانین تحریم تجاری ایران تشخیص داده بودند. دادگاه تجدید نظر هفته پیش اتهامات اصلى که او بر اساسش به زندان محکوم شده بود را وارد ندانست. پس از این رای، دادگاه تجدید نظر جان کینن قاضی دایره جنوبی نیویورک امروز دستور آزادى او را صادر کرد.

آقای بانکی ۳۷ ساله و دارای درجه دکترای مهندسی شیمی از دانشگاه "پرینستون" است. حکم زندان او یکى از پر سر و صداترین پرونده‌ها در میان ایرانیان مقیم آمریکا بود که موجب نگرانی از آغاز دور جدیدی از محدودیتها برای ارتباط مالی با ایرانیان شد.

قاضی این پرونده، دو سال پیش در زمان صدور حکم زندان ، آقای بانکی را بسیار تحصیلکرده و مورد احترام اطرافیانش خوانده بود. خانم شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل هم در حمایت از آقای بانکی به قاضی نامه ای نوشته بود.

تحریم‌های تجاری ایالات متحده علیه ایران که در سال ۱۹۹۵ به تصویب رسید شهروندان آمریکایی را از عرضه کالا، خدمات یا فن‌آوری به ایران منع می‌کند.

وکلای آقای بانکی همیشه بر بی‌گناهی موکلشان تاکید داشته اند و پرونده اتهامی علیه وی را مملو از اشتباهات توصیف کرده‌ بودند.

بهمن کلباسی خبرنگار بی بی سی فارسی که در جلسه این دادگاه شرکت کرده بود می‌گوید صدور دستور آزادی او موجب خوشحالی دوستان و خانواده آقای بانکی در دادگاه شد.

۲۱ ماه پیش آقای بانکی در واکنش به اعلام این حکم در دادگاه دچار ضعف و لرزش شده بود و حدود ۵۰ تن از دوستان و حامیانش در دادگاه به گریه افتاده بودند.