بالا گرفتن جنگ لفظی بین ایران و اسرائیل

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گفته می‌شود که بنیامین نتانیاهو در تلاش است تا توافق کابینه را در مورد حمله احتمالی این کشور به ایران جلب کند

انتشار گزارش‌هایی در اسرائیل مبنی بر تلاش بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، برای کسب توافق لازم در مورد حمله نظامی احتمالی این کشور به تاسیسات هسته‌ای ایران، موجب شده است که مقامات ایران هم در واکنش هشدار بدهند که چنانچه اسرائیل دست به چنین حمله‌ای بزند، متحمل هزینه سنگینی خواهد شد.

بالا گرفتن تنش بین اسرائیل و ایران نشان می‌دهد که با توجه به وضعیت حساس منطقه، به دنبال وقوع بهار عربی، این دو کشور نیز نسبت به آینده منطقه نگران هستند.

جنگ لفظی بین ایران و اسرائیل هر از چند گاهی بالا می‌گیرد و بعد از مدتی فرو می‌نشیند، اما تنشی که بین دو کشور وجود دارد، همچنان در پشت پرده باقی می‌ماند.

دگرگونی‌های سیاسی که در طی چند ماه گذشته در منطقه به وجود آمده، دو کشور را نگران ساخته و موجب شده که آن‌ها حالت دفاعی به خود بگیرند.

با وجود این که هر دو کشور از نیروهای مردمی که در منطقه شکل گرفته، نگران هستند، اما حاضر نیستند تغییری در موضع آشتی ناپذیر خود نسبت به دیگری ایجاد کند.

پیام‌هایی که از طرف اسرائیل می‌‌رسد، ضد و نقیض است. از یک طرف گفته می‌شود که هیچ تصمیمی برای حمله نظامی به تاسیسات اتمی ایران اتخاذ نشده است.

اما از طرف دیگر گزارش های متعددی در مطبوعات این کشور منتشر شده حاکی از آن که موشک بالستیکی جدیدی که احتمالا توانائی حمل کلاهک های هسته‌ای را هم دارد، توسط اسرائیل مورد آزمایش قرارگرفته، و بنیامین نتانیاهو هم در تلاش است تا در مورد اقدام این کشور در قبال ایران، توافق اعضای کابینه خود را به دست آورد.

اسرائیل در مقابل آنچه که در اطراف این کشور می‌گذرد، خود را منزوی می‌بیند. مقام های این کشور هم احساس می‌کنند که آمریکا و جامعه بین المللی توانایی آن‌ را ندارند که با اعمال فشار بر ایران، این کشور را راضی به کنار گذاشتن برنامه اتمی اش کنند.

ممکن است که هنوز وقت عمل نشده باشد، اما از اسرائیل پیام‌هایی در رابطه با این موضوع می‌رسد.

ایران هم مشکلات خود را دارد. اقتصادش بیمار است، و رژیم بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، متحد اصلی‌اش در منطقه هم، با مشکلات داخلی خود و خطرات ناشی از آن مواجه شده است.

سرنگونی حکومت بشار اسد، توانائی ایران برای حمایت از گروه فلسطینی حماس و گروه حزب الله لبنان را مشکل می‌سازد.

تغییرات منطقه‌ای معمولا موجب ترویج شک و تردید و بلاتکلیفی می‌شود، و به همین دلیل هم جنگ لفظی بین ایران و اسرائیل را باید با توجه و علاقه‌ دنبال کرد.

مطالب مرتبط