بررسی روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه ۱۲ آبان

روزنامه های صبح امروز اظهارات آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی درحمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران و همچنین واکنش او به اتهام تلاش جمهوری اسلامی برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن را با تیترهایی همچون "آمریکا خودش تروریست است" و "با 100 سند آبروی آمریکا را می بریم" در صدر اخبار و گزارش های خود قرار داده اند.

حق نشر عکس a

مخالفت مجلس شورای اسلامی با استعفای علی مطهری و همچنین منتفی شدن دوباره طرح سوال از محمود احمدی نژاد در مجلس از جمله گزارش های مشترک روزنامه های امروز است. همچنین ممنوعیت حزب مشارکت ایران اسلامی، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و نهضت آزادی برای شرکت در انتخابات و همچنین احتمال لغو فعالیت خانه احزاب ایران نیز از جمله گزارش ها و اخباری است که در صفحات نخست امروز به چشم می خورد.

افزایش بی سابقه نرخ ارز و رکورد دلار امریکا به 1340 تومان با گزارش ها و مقالات انتقادی از سیاست های دولت و بانک مرکزی نیز در روزنامه های امروز برجسته شده است.

خانه احزاب تمام شد

اعتماد در یکی از گزارش های امروزش نوشته در شرايطي كه احزاب اصلاح‌طلب در دو سال اخير از برگزاري كنگره و همايش محروم مانده‌اند و حتي پيش همايش شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات با مخالفت وزارت كشور روبرو مي‌شود، يكي از اعضاي كميسيون ماده 10 احزاب، موضوع خانه احزاب فعلي را نيز «تقريبا پايان يافته» تلقي مي‌كند و تلويحا آن را غيرقانوني مي‌داند.

به گزارش این روزنامه اسدالله بادامچیان با زیر سوال بردن انتخابات شوراي مركزي اين تشكل صنفي، اصلاح‌طلبان را متهم به تلاش براي تسلط بر آن كرده و گفته «اگر قرار باشد خانه احزاب با روش‌هاي غيرصحيح در اختيار بخش خاصي قرار گيرد ديگر نمي‌توان اسم خانه احزاب را به آن اطلاق كرد.»

به نوشته این روزنامه او پيشنهاد تاسيس يك تشكل جايگزين را مطرح کرده و گفته «مجموعه‌يي از احزاب بايد با رايزني و اتحاد، باشگاه احزاب و خانه احزاب راه‌اندازي كنند». تشكلي كه قاعدتا براي كسب مجوز و تصويب اساسنامه و مرامنامه بايد به كميسيون ماده 10 احزاب، جايي كه خود وي عضو آن است، برود و احيانا «مهندسي»‌هاي لازم در ساختار آن انجام شود تا شايد مشابه آن تغييراتي كه اعضاي كميسيون شوراها و سياست داخلي مجلس به رياست روح الله حسينيان، درصدد اعمال آن در قانون احزاب هستند، اعمال شود.

حق نشر عکس a
Image caption کارتون علی کاشی در مردم سالاری

محمدجواد حق شناس هم طی مقاله ای در اعتماد همین موضوع را دستمایه کرده و نوشته تعجب مي‌كنم كه بادامچيان چطور به عنوان يك عنصر با سابقه و نماينده مجلس كه بايد به اجراي قانون حساس باشد، مجوز فعاليت تشكلي را كه اكثر احزاب عضو آن هستند زير سوال مي‌برد.از طرف ديگر پيشنهاد وي براي تاسيس باشگاه احزاب ايده‌يي است كه اجراي آن نيازمند وجود هيات موسس، شخصيت‌هاي حقيقي و حقوقي و اساسنامه و مرامنامه است، در حالي كه خانه احزاب داراي حيات است، به فعاليت خود ادامه مي‌دهد و اعضاي آن نيز افرادي مشخص و شناسنامه‌دار هستند.

این عضو حزب اعتماد ملی همچنین افزوده ادعاهاي ديگر بادامچيان مبني بر عدم صحت انتخابات شوراي مركزي خانه احزاب نيز يك خلاف آشكار است، زيرا رييس هيات نظارت بر انتخابات اين شورا كه خودش از نيروهاي اصولگرا بود، به‌رغم اعتراض وزارت كشور در ديدار رسمي با مرتضوي معاون سياسي وزير كشور، صحت انتخابات را تاييد كرد و مسووليت آن را پذيرفت.ضمن آنكه در همان انتخابات شخصيت‌هاي اصولگرايي مانند كنعاني‌مقدم، ميرمحمدي، مظاهري، ولي‌زاده و... انتخاب شده بودند و شايعه تلاش اصلاح‌طلبان براي تسلط بر خانه احزاب كذب است. جالب اين است كه دوستان اصولگرا در آن انتخابات به بادامچيان راي ندادند.

تهدید می کنند

جهان صنعت در گفت و گویی با علی مطهری نوشته پیشگام سوال از احمدی‌نژاد امضا دادن‌ها و پس گرفتن‌های مکرر نمایندگان مجلس برای سوال از رییس‌جمهور را سبب تنزل جایگاه مجلس می‌داند، وی همچنین از فشار و تهدید نماینده‌های مجلس برای بازپس گرفتن امضاها می‌گوید و مصداق آن را چنین بیان می‌کند: « گاهی نماینده را تحت فشار قرار می‌دهند مثلا تهدید می‌کنند که فلان پروژه حوزه انتخابیه‌ات متوقف می‌شود.»

به گزارش این نماینده مجلس درباره دیگر تهدیدات برعلیه نمایندگان با اشاره به نطق روز گذشته اش درباره این که « پرونده‌هایی که در اختیار یک فردی است » گفته «من اشاره به همان مطلبی داشتم که یک روزنامه دولتی چندی پیش نوشت که اسناد زیادی از مخالفان خود در دست داریم و به گونه‌ای آنها را تهدید کرد.»

علی مطهری همچنین درباره ارتباط نزدیکان برخی از نمایندگان مجلس با ماجرای اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی این اتهامات را رد کرده و گفته «نه افرادی بلکه فردی که این شایعات به او نسبت داده شده فرد پاکی است و ظاهرا مثل روش معمول نمایندگان که برای ایجاد اشتغال در حوزه انتخابیه خود نامه‌نگاری می‌کنند، نامه‌نگاری‌هایی داشته است و قطعا در باند مفسدان نبوده است.»

اعتمادسازی جلب مشارکت

مردم سالاری در سرمقاله امروزش نوشته استان کردستان در سال هاي اخير شاهد تحولاتي جدي و آبستن رويدادهاي جدي تر بوده و بدون شک در آينده بايستي درانتظار پديده هاي جديد مرتبط با اين پاره تن ايران زمين باشيم که با منافع ملي ما گره خورده است. بعضي از مديران ارشد گذشته استان بسياري از پل هاي اعتماد بين مردم و نظام را تخريب کرده اند و به عبارتي اگر صداي بي اعتمادي امروز شنيده شود، صداي سازهايي است که در آن سال ها نواخته شده است. به گونه اي که نگراني در ارتباط با مشارکت سياسي و اجتماعي اين منطقه بايد جدي گرفته شود.

حق نشر عکس a

اقبال محمدی در این مقاله افزوده متاسفانه شدت و سرعت افزايش راديکاليسم ناشي از انباشت مطالبات به گونه اي است که ماشين آن از شيوه جديد اعتماد سازي بين مردم و حاکميت پيشي گرفته و بايد نگراني ها را درک و براساس واقعيت ها عمل و برنامه ريزي کرد. ترويج اعتقادات محلي و فعاليت معمول مذهبي و قومي مبتني بر ذائقه و ويژگي مردم منطقه سابقه اي به قدمت تاريخ منطقه دارد و از نظر قرآن و قانون اساسي نيز به رسميت شناخته شده، اما متاسفانه اجازه ندادن به نيروهاي معتدل و ميانه رو در اين وادي، موجب ورود نيروهاي راديکال به بازي شده و اين از هر نظر نگران کننده و نشان دهنده اين واقعيت است که بايد در رفتار گذشته خويش تجديد نظر کنيم و رفتارهاي صحيح را تقويت و بدون غرور کاذب از تکرار روش هاي غلط بپرهيزيم.

این عضو فراکسیون اقلیت مجلس در ادامه نوشته از بعد فرهنگي هم صداي يکساني از رسانه هاي نحيف و کم رمق استان کردستان شنيده مي شود، که به هيچ وجه بازتاب خواست مردم نبوده و تداوم آن براي منافع ملي خطرناک است. ادامه تحمل نکردن صداي متفاوت، نشنيدن واقعيت ها و ناديده گرفتن ذائقه مردم در سطح کلا ن مي تواند هزينه هاي زيادي روي دست کشور بگذارد. نبايد انتظار داشت که مردم کردستان مانند تهران و قم و اصفهان فکر کنند. در آن سوي مرزهاي اين جغرافيا صداهاي جديد اعم از مذهبي، قومي، پيشرفت و توسعه و البته ترور و خشونت به گوش مي رسد و بازيگران استعمار در فضايي جديد به دنبال منافع خود هستند.

گزارش تحقیق و تفحص مفقود شد

ابتکار در یکی از گزارش امروزش نوشتهتحقيق و تفحص از تامين اجتماعي و شرکت هاي وابسته به آن که طي روزهاي گذشته حاشيه هاي بسياري براي مجلسيان، تامين اجتماعي و حتي رسانه ها داشت و اخبار مرتبط با آن نيز مدام تاييد و تکذيب مي‌شد،اين بار توانست حاشيه اي پر رنگ تر از متن را به چشم ببيند. اين حاشيه چيزي نيست جز مفقود شدن گزارش هاي کميته تحقيق و تفحص مجلس.

به نوشته این روزنامه عضو هيات رئيسه کميته تحقيق و تفحص از سازمان تامين اجتماعي که اين خبر را اعلام کرده با اعلام اينکه گزارش‌هاي کارشناسان اين کميته درباره تامين اجتماعي مفقود شده است، هشدار داده است که« کساني که مرتکب اين تخلف شده‌اند بايد هرچه سريعتر گزارش‌ها را ارائه کنند در غير اين صورت من هفته آينده تمام مسائل و کساني که در مفقود شدن اين گزارش‌ها دست داشتند را به طور علني مطرح مي‌کنم .»

به گزارش این روزنامه مهدی عیسی زاده علت اصلی قرائت نشدن این گزارش درمجلس را این مساله عنوان کرده و گفته «مگر امکان دارد که اسناد طبقه بندي شده و محرمانه از اطلاعات يک محيط اقتصادي و درماني مفقود شده باشد. اين اصلا قابل قبول نيست. زمان زيادي گذشته و جوسازي هاي زيادي ايجاد شده است. من مي‌خواهم از حيثيت و آبروي خودم به عنوان نماينده مردم و آبروي کميسيون اجتماعي دفاع کنم.»

نمره منفی مجلس

حق نشر عکس a

جمهوری اسلامی در سرمقاله اش رای مجلس به ابقاء وزیر اقتصاد را مورد توجه قرار داده و نوشته استيضاح وزير امور اقتصادي و دارائي توسط نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در روز سه شنبه اين هفته اقدام درستي بود كه در جهت مقابله با فساد بزرگ مالي و بانكي صورت گرفت ولي بدون نتيجه باقي ماند. هر چند رأي دادن يا ندادن به ابقاء يك وزير از اختيارات و حقوق نمايندگان مجلس است، لكن ابقاء وزيري كه در مجموعه نظارتي وزارتخانه او فساد عظيم و بهت آوري همچون اختلاس سه هزار ميليارد توماني صورت گرفته، براي مردمي كه از وقوع چنين فسادي بهت زده شده اند، كاملاً غيرمنتظره بود.

به نوشته این روزنامه با اينكه كميسيون اصل 90 مجلس، تعدادي از مقامات وزارت اقتصاد را در اين فساد مقصر دانست و نمايندگان استيضاح كننده نيز بر اين نكته تأكيد كردند كه با توجه به جريان داشتن ماجراي اختلاس در مدت سه سال، عدم برخورد با آن نشانه عدم كفايت وزير است و او بايد استعفا بدهد و برود، 141 نفر از نمايندگان مجلس به ابقاء وزير رأي دادند و در نتيجه وي در رأس وزارتخانه‌اي كه مسئول مستقيم اين رسوائي بزرگ مالي است باقي ماند.

جمهوری اسلامی در پایان مقاله خاطرنشان کرده که اين واقعه، قطعاً براي مجلس هشتم يك عملكرد غيرمنطقي است و نمره‌اي منفي را در كارنامه مجلس به ثبت مي‌رساند. مهمتر آنكه با رأي اعتماد مجدد مجلس به وزير اقتصاد، از اين پس اميدي به برخورد جدي و قاطعانه با دانه‌درشت‌ها وجود نخواهد داشت درحالي كه برخورد قاطعانه با دانه درشت هاست كه مي‌تواند نظام را از فساد حفظ كند و راه انواع سوءاستفاده‌ها را در رده‌هاي مختلف سد نمايد.

افزایش نرخ ارز و اهداف دولت

شرق طی گزارشی افزایش نرخ ارز و رسیدن قیمت دلاربه 1340 تومان را برجسته کرده و نوشته حتما مي‌دانيد كه قيمت دلار و البته ديگر ارزهاي رايج در بازار سوار بر موج گراني به پيش مي‌روند و ريال ايران عملا شانسي براي برابري در مقابل آنها ندارد. وضعيت آنچنان غيرقابل پيش‌بيني و بحراني است كه كسي مگر به ضرورت اقدام به خريد و فروش نمي‌كند. به عبارت ديگر همه براي تصميم‌گيري جديد دست نگه داشته‌اند و منتظر فرصت مناسب هستند. آنهايي كه در سبد دارايي‌هايشان دلار و يورو و پوند جايي دارد فعلا قصدي براي فروش آنها ندارند.

به گزارش این روزنامه مشترياني كه چاره‌اي جز خريد ندارند هم نه مي‌توانند براي خريدهاي جديد دست نگه دارند و نه مي‌توانند به اين راحتي‌ها دل به دريا و دست به معامله بزنند. حرفه‌اي‌هاي بازار هم از دايره سرگرداني بيرون نيستند. يعني آنها هم دقيقا نمي‌دانند چه بر سر قيمت‌ها خواهد آمد و بانك مركزي چه خوابي براي آنها ديده است؟ بانك مركزي از مدت‌ها پيش اعلام كرده تمام‌قد در برابر رشد قيمت‌ها خواهد ايستاد اما اين خط و نشان كشيدن‌ها تنها يكي، دو هفته توانست از رشد نرخ‌ها جلوگيري كند. بعد از آن همان شد كه انتظار مي‌رفت. گراني دوباره به بازار آمد و ركوردهاي جديدي به ثبت رسيد.

دنیای اقتصاد نیز در سرمقاله اش به همین موضوع پرداخته و نوشته نااميد شدن فعالان صنعتي و اقتصادي از وعده‌هاي بانك مركزي و دولت منجر به اعتراض آنها شده و در محافل و مجامع خود به دولت هشدار مي‌دهند كه ادامه وضع فعلي در بازار ارز موجب ابهام و مخدوش شدن اعتماد به بانك مركزي و دولت خواهد شد. فعالان بخش خصوصي در اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران درباره وضع فعلي بازار ارز نكات قابل‌توجهي ارائه كرده و احتمالا در روزهاي آتي باز هم نكات مهمي را مطرح خواهند كرد.

محمدصادق جنان صفت در این مقاله تاکید کرده که برخي سياست‌گذاري‌هاي اقتصادي نشان از آن دارد كه كوچك‌ترين علاقه‌اي به دانش رايج اقتصاد و رفتار مستقل از قدرت سياسي متغيرهاي اقتصادي وجود ندارد. اين بي‌اعتنايي و ناديده گرفتن آموزه‌هاي علم اقتصاد به اين دليل است كه برخي اهداف دولت با آموزه‌هاي دانش اقتصاد به تعارض مي‌رسند و البته دولت ترجيح مي‌دهد اهداف خود را به هر شكل پيگيري كند. در همين مساله 3 نرخي شدن ارز و روند فزاينده قيمت ارزهاي معتبر به ريال، اين شبهه وجود دارد كه بازار ارز ابزاري براي پيگيري ساير اهداف دولت شده است و مي‌تواند پيامدهاي مخاطره‌آميزي را بر اقتصاد تحميل كند.

حق نشر عکس a
Image caption کارتون کیوان زرگری در روزنامه شرق

مطالب مرتبط