۱۸ اثر باستانی ایران از لندن به تهران می‌رود

حق نشر عکس Mehr
Image caption اشیای بازگردانده شده به ایران، با حفاری‌های غیرمجاز از محوطه تاریخی جیرفت خارج شده‌اند

۱۸ اثر باستانی ایران که در اختیار یک گالری در لندن بوده، پس از پیروزی نمایندگان ایران در یک دعوی حقوقی هفت ساله، به تهران فرستاده می‌شود.

گفته شده است که این اشیاء تاریخی در فاصله سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ میلادی با حفاری‌های غیرمجاز از محوطه تاریخی جیرفت در نزدیکی کرمان خارج شده‌اند.

پرونده حقوقی مربوط به این آثار تاریخی، برای هفت سال در بخش قضایی بریتانیا در جریان بوده است.

در مارس سال ۲۰۰۷ میلادی، قاضی دادگاه عالی لندن اعلام کرد که ایران نتوانسته است ادله لازم را برای اثبات مالکیت این آثار تاریخی ارائه کند، ولی با شکایت نمایندگان ایران، دادگاه تجدیدنظر این حکم را لغو کرد و به نفع ایران حکم داد.

با تایید حکم مالکیت ایران بر این اشیای تاریخی در دادگاه استیناف (تجدیدنظر مجدد) در لندن، این آثار روز دهم آبان امسال در اختیار سفارت ایران در لندن قرار گرفت.

تورج دریایی، استاد تاریخ دانشگاه کالیفرنیا به بی‌بی‌سی فارسی گفت که این اشیاء تاریخی به مرور زمان از ایران خارج شده‌اند و برخی از آنها در چند مرحله به فرانسه و بریتانیا رسیده‌اند.

او اضافه کرد: "برخی از این اشیاء نزدیک به ۱۵ سال است که پیدا شده‌اند و ایران خواهان بازگرداندن آنها بوده است."

گالری برکت در لندن که مدعی مالکیت این آثار تاریخی بود، خرید آنها از قاچاقچیان عتیقه را رد کرده و گفته بود که این اشیا را در فرانسه، آلمان و سوئیس به دست آورده و طبق قوانین این کشورها، مالک آنها است.

بر اساس گزارش‌ها، این آثار تاریخی از محوطه تاریخی جیرفت در نزدیکی کرمان به دست آمده‌اند. این منطقه مرکز تمدن آرت در ایران خوانده می‌شود و سابقه اش به سه هزار سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد.

مطالب مرتبط