جبهه متحد اصولگرایان ایران فعالیت انتخاباتی را آغاز کرد

زاکانی، ولایتی، متکی حق نشر عکس FARS
Image caption جبهه متحد اصولگرایان می‌گوید که برای ارائه فهرست مشترک با جبهه پایداری آمادگی دارد

جبهه متحد اصولگرایان ایران امروز با برگزاری یک کنفرانس خبری از آغاز رسمی فعالیت‌های خود برای انتخابات آینده مجلس خبر داد.

علی اکبر ولایتی به عنوان سخنگو، علیرضا زاکانی به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی و منوچهر متکی به عنوان دبیر اجرایی این جبهه در این کنفرانس خبری به پرسش های خبرنگاران پاسخ دادند.

آقای ولایتی انتخابات آینده مجلس را دارای "اهمیت ویژه" توصیف کرد و گفت: "با توجه به شرایط حساس منطقه و جهان و بیداری اسلامی و وظایفی که جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط بر عهده دارد، اهمیت این انتخابات در تاریخ انقلاب کم سابقه است".

کشمکش بر سر اعمال نفوذ در تحولات ماه های اخیر کشورهای عربی، در کنار بی توجهی ایران به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل در مورد برنامه اتمی این کشور، انتشار گزارش احمد شهید از نقض حقوق بشر در ایران و اتهام دست داشتن اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران در طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا، اختلافات ایران و غرب را به نقطه ای بسیار حساس رسانده است.

به نظر می رسد که اشاره آقای ولایتی به لزوم کسب اکثریت کرسی های مجلس آینده توسط اصولگرایان و آمادگی آنها برای مواجهه با بحران های احتمالی آینده است.

همچنین در هفته های اخیر و در پی اشاره آیت الله خامنه ای به احتمال تغییر نظام حکومتی ایران، بحث تبدیل احتمالی این نظام به نظامی پارلمانی که در آن رئیس قوه مجریه هم توسط مجلس انتخاب شود مطرح بوده است.

یکی از نمایندگان مجلس ایران اخیرا گفته بود که حتی شاید انتخابات دور بعدی ریاست جمهوری در ایران برگزار نشود.

اما آقای ولایتی، که مشاور رهبر ایران در امور بین المللی است، در کنفرانس مطبوعاتی امروز در این مورد گفت که منظور آقای خامنه ای اشاره به "پویایی" نظام حکومتی ایران بوده است.

او گفت: "این به معنای این نیست که نظر ایشان این است که سیستم ریاستی تغییر کند و نخست وزیری احیاء شود و من در واقع از فرمایش ایشان چنین برداشتی نداشتم".

وحدت

موضوع دیگری که در کنفرانس خبری امروز جبهه متحد مطرح شد، لزوم وحدت میان اصولگرایان در انتخابات مجلس بود.

آقای ولایتی گفت که آن دسته از هواداران دولت که پس از اختلاف پیدا کردن با نزدیکان آقای احمدی نژاد در جبهه پایداری و تحت حمایت محمدتقی مصباح یزدی جمع شده اند، با محمدرضا مهدوی کنی ملاقات کرده اند و آقای مهدوی کنی در این ملاقات از آنها خواسته است که به جبهه متحد اصولگرایان بپیوندند.

اعضای جبهه پایداری از ترکیب گروه موسوم به ۸+۷ که قرار است هدایت فعالیت انتخاباتی جبهه متحد را به عهده داشته باشد ناراضی هستند و حاضر نشده اند که به این جبهه بپیوندند.

اما آقای ولایتی ابراز امیدواری کرده است که اختلافات در آینده حل شود.

او گفت که اگر جبهه پایداری "حتی چند روز مانده به انتخابات" هم به سوی جبهه متحد بیایند، از آنها استقبال خواهد شد.

آقای متکی هم در پاسخ به سئوالی در مورد احتمال ورود نمایندگانی از جبهه پایداری به جبهه متحد اصولگرایان گفت: "ورود آنها به معنای عضویت در شورای مرکزی مطرح نیست، چرا که ساختار این شورا نهایی شده است؛ اما حضور به معنای تعامل و همکاری، مشورت و مشارکت ضمنی آنها در تصمیم سازی ها ممکن است و راه همکاری تا آخرین روزهای انتخابات و رأی گیری باز است.

در این حال علی محمد بزرگواری، نماینده مجلس و عضو جبهه پایداری گفته است که محمدتقی مصباح یزدی رهبری معنوی این گروه را به عهده دارد و نحوه عملکرد انتخاباتی گروه به تصمیم او بستگی پیدا می کند.

او به خبرگزاری ایسنا گفته است: "اگر آیت الله مصباح یزدی بگویند که جبهه پایداری به هر شکل ممکن در کنار آیت الله مهدوی کنی قرار بگیرد و هر چه آقایان گفتند، بگوید چشم، ما نیز می پذیریم؛ اما اگر ایشان گفتند که اختلاف سلیقه اشکالی ندارد، لیست مجزا می دهیم".

آقای بزرگواری عقیده دارد که سرنوشت فهرست مشترک اصولگرایان به تفاهم میان آقایان مصباح یزدی و مهدوی کنی بستگی دارد.

نقش دولت

در کنفرانس خبری جبهه متحد اصولگرایان در مورد نقش احتمالی دولت در انتخابات آینده مجلس هم سئوال شد.

آقای متکی در پاسخ گفت که بر اساس گفته های رهبر ایران، "ورود ظرفیت های نظام به صورت رسمی" به انتخابات مجاز نیست و بنابراین دولت نمی تواند فعالیت انتخاباتی داشته باشد.

به گفته او، دولت به عنوان مجری انتخابات باید بی طرفی خود را حفظ کند و "ورود شخص رئیس جمهور و دولت به بحث انتخابات قابل پذیرش نیست".

آقای متکی البته با اشاره به نشست دو روز پیش آقای احمدی نژاد با گروهی از هواداران خود که از سراسر ایران به تهران آمده بودند، گفت که این نشست را انتخاباتی تلقی نمی کند.

مطالب مرتبط