شهردار تهران: شکایت باغ قلهک سیاسی نیست

قالیباف حق نشر عکس ii
Image caption شهردار تهران می گوید از عواقب قانونی بین بردن درختان در قانون پیش بینی شده است

محمدباقر قالیباف شهردار تهران که هفته گذشته دستور داده بود "پرونده تخلفات" سفارت بریتانیا در باغ این سفارتخانه این کشور در منطقه قلهک به قوه قضاییه ارسال شود، گفته که این موضوع سیاسی نیست و بلکه جرمی اتفاق افتاده و قوه قضائیه ایران باید به آن رسیدگی کند.

آقای قالیباف هفته گذشته دولت بریتانیا را متهم کرده بود که از زمان تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، "در تلاش برای ضربه زدن به وحدت ملی، تمامیت ارضی و فتنه گری های گوناگون" بوده است.

موضوع اصلی مورد اشاره شهردار تهران، "خشک کردن، قطع و آتش زدن درختان باغ قلهک" است.

شهرداری تهران می گوید که بیش از ۳۱۰ اصله درخت قدیمی در باغ قلهک از میان رفته است.

اما سفارت بریتانیا در تهران اعلام کرده که جریان آب منبع باغ قلهک به دلیل توسعه خط مترو در این ناحیه قطع شده و همین موضوع موجب خشک شدن درختان باغ شده است.

سفارت بریتانیا در گزارش خود همچنین آورده است که مسئولیت‌های زیست محیطی خود در قبال دو مجموعه قلهک و فردوسی را با نهایت جدیت دنبال می‌کند و در سه سال گذشته سرمایه گذاری قابل توجهی را برای این دو مجموعه اختصاص داده است.

شهردار تهران گفته است اگر کسی جایی درختان را تخریب کند و از بین ببرد یکی از پیش بینی های قانونی این است که آنجا را در اختیار شهرداری بگذارند تا تبدیل به مکان عمومی شود و یا آنها را مکلف کنند که ۱۰ برابر درختان کنده شده در همان مکان درخت بکارند و جریمه نقدی بپردازند که همه این ها در قانون پیش بینی شده است.

پیشتر مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران گفته بود که مطابق قانون اگر فردی عامدانه نسبت به تخریب درختان باغات اقدام کند، آن باغ باید به نفع شهروندان مصادره شود.

باغ قلهک، زمینی به وسعت بیست هکتار در منطقه ‌ای به همین نام در شمال تهران است که در زمان ناصرالدین شاه برای اقامت وزیر مختار بریتانیا، در اختیار سفارت این کشور قرار گرفته است.