اعدام برای سه ایرانی در مالزی به جرم قاچاق مواد مخدر

ایران مالزی حق نشر عکس Mehr
Image caption مالزی با تغییر در قانون این کشور در سال ۲۰۱۰ برای حمل و قاچاق مواد مخدر بیش از ۵ گرم حکم اعدام در نظر گرفت

دادگاهی در مالزی برای سه تبعه ایران حکم اعدام صادر کرده است. جرم این افراد دخالت در قاچاق مواد مخدر عنوان شده است.

خبرگزاری فرانسه روز گذشته (چهارم نوامبر) گزارش داد که دادگاهی در خارج از پایتخت مالزی سه مرد ایرانی متهم در یک پرونده قاچاق مواد مخدر را مجرم شناخت، جرمی که طبق قوانین مالزی می تواند مجازات اعدام در پی داشته باشد.

بر اساس این گزارش، سه مرد یاد شده به محض ورود به فرودگاه بین المللی کوالالامپور دستگیر شدند. مقامات مالزیایی بر اساس اطلاعاتی که دریافت کرده بودند می دانستند که این افراد در پرواز دوبی به کوالالامپور به مالزی می رفتند.

این افراد که آقایان مهدی افراسیابی، ۲۹ ساله، آرش محمد سنجده، ۲۹ ساله و حسین ساکری، ۴۰ ساله هستند هر یک حدود ۷۰ کپسول حاوی مواد مخدر، در مجموع ۹۰۰ گرم ماده متا آمفتامین را به قصد قاچاق بلعیده بودند.

دادگاه استدلال وکیل مدافع را نپذیرفت که می گفت افراد یاد شده نمی دانستند کپسول ها حاوی مواد مخدر است. وکیل مدافع محکومین گفته تقاضای تجدید نظر خواهد کرد.

مالزی شاهد افزایش قابل توجه در تعداد اتباع ایرانی بوده که به جرم تلاش برای قاچاق مواد مخدر در آن کشور بازداشت شده اند.

بین ماههای ژانویه تا اکتبر سال گذشته، ۱۳۸ ایرانی در این رابطه دستگیر شدند در حالی که در مجموع دوازده ماهه سال ۲۰۰۹ تنها ۱۶ ایرانی در این رابطه دستگیر شده بودند.

گزارش های قبلی خبرگزاری ها اعلام کرده بودند که ایرانیان دستگیر شده احتمالا "سران اصلی" یک باند توزیع مواد اعتیاد آور در منطقه کلنگ ولی در مالزی بوده اند که از ماهها پیش تحت نظر بودند.

دستگیری اتباع ایران به جرم حمل مواد مخدر فقط به مالزی محدود نمی شود. طی ماههای گذشته، تعدادی از شهروندان ایرانی به علت مشارکت در قاچاق مواد مخدر صنعتی و شیمیایی در فرودگاههای سایر کشورهای جنوب شرق آسیا نیز بازداشت شده اند.

مواد رونگردانی نظیر شیشه، اکستاسی و انواع قرص های آمفتامین در کشورهای جنوب شرق آسیا، ژاپن و چین مصرف کنندگان فراوانی دارد.

برخی از این کشورها مانند چین برای مقابله با قاچاق مواد اعتیادآور، مجازات اعدام را برای قاچاقچیان مواد در نظر گرفته اند.

سابقه دستگیری ها، ایران صادر کننده مواد مخدر صنعتی

Image caption برخی از کارشناسان معتقدند که با ظهور مواد مخدر صنعتی که در لابراتورها تولید می شود، ایران به یکی از صادرکنندگان مواد مخدر صنعتی بدل شده است

چندی پیش پلیس مالزی اعلام کرد که ۹ ایرانی را در ارتباط با قاچاق مواد مخدر در این کشور دستگیر کرده است.

بنا بر اعلام پلیس مالزی با دستگیری این افراد و ضبط بیش از ۷۰ کیلوگرم متا آمفتامین (شیشه) ، ضربه بزرگی به یکی از باند قاچاق مواد مخدر در آسیا وارد شده است.

نور رشید ابراهیم، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر مالزی به خبرگزاری فرانسه گفت که محموله توقیف‌شده که علاوه بر مواد مخدر شامل هفت میلیون رینگیت، واحد پول مالزی (معادل ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار) پول نقد هم بوده، در شهر کوالالامپور، پایتخت مالزی ضبط شده است.

به گفته آقای ابراهیم تحقیقات اولیه پلیس نشان می‌داد که ایرانی‌های بازداشت‌شده اعضای یک گروه بزرگ قاچاق مواد مخدر بوده‌اند که کار آن‌ها قاچاق مواد به داخل مالزی، فروش آن و همین طور ارسال آن به کشورهای دیگر بوده است.

او ارزش متا آمفتامین ضبط ‌شده را ۱۷ میلیون رینگیت (۵ میلیون و ششصد هزار دلار) برآورد کرد.

پلیس مالزی در آنزمان اعلام کرد ایرانی‌های دستگیرشده که چهار زن هم در میان آنها بودند، به کشورهای ژاپن، استرالیا، نیوزیلند و اندونزی مواد مخدر قاچاق می‌کردند.

ایران نسبت به بازداشت و محکومیت اتباع خود در مالزی به جرم حمل مواد مخدر واکنش زیادی نشان نداده است. اما در گذشته سفیر ایران در مالزی گفته بود کارتل های بین‌المللی مواد مخدر از ایرانی‌ها برای قاچاق مواد مخدر به مالزی استفاده می‌کنند.

مالزی با تغییر در قانون این کشور در سال ۲۰۱۰ برای حمل و قاچاق مواد مخدر بیش از ۵ گرم مجازات اعدام در نظر گرفت.

برخی از کارشناسان معتقدند که با ظهور مواد مخدر صنعتی که در لابراتورها تولید می شود، ایران به یکی از صادرکنندگان مواد مخدر صنعتی بدل شده است.

چندی پیش یکی از مقامات نیروی انتظامی ایران از زندانی بودن ۳۵۰ ایرانی در کشورهای جنوب شرق آسیا خبر داده بود.

مطالب مرتبط