زاینده رود آب دار می شود

زاینده رود حق نشر عکس BBC World Service
Image caption زاینده رود چند سالی است که با خشکسالی مواجه است و از اوایل امسال نیز خشک بوده است.

زاینده رود اصفهان که به دلیل خشکسالی از ماهها پیش خشک شده بود، از امروز یکشنبه پانزدهم آبان با باز شدن دریچه سد زاینده رود، دوباره آب در آن جاری می شود.

محمد علی طرفه مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان به خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا گفته که آب سد زاینده رود "بر روی بستر خشک این رودخانه بازگشایی می شود."

به گفته آقای طرفه آب سد زاینده رود "به مدت ۳۵ روز برای کشت پائیزه غله، گندم و جو جریان خواهد داشت."

در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی فقط به مدت کوتاهی در زاینده رود آب جاری بوده و در بقیه مواقع بستر آن به خصوص در شهر اصفهان خشک بوده است.

به گفته آقای طرفه، به دلیل خشکسالی گسترده در منطقه، هدف اصلی ما "تامین آب شرب مطمئن" بوده است و با توجه به برنامه توزیع آب که از سال گذشته اجرا شده آب سد برای کشت پائیزه حق آب داران شرق اصفهان "به نحوی افزایش می یابد که آب در رودخانه زاینده رود جاری می شود."

زاینده رود از کوههای زردکوه بختیاری سرچشمه می گیرد و بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران است و بعد از طی ۳۶۰ کیلومتر به تالاب گاو خونی می ریزد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption زاینده رود در چند سال گذشته بیشتر مواقع خشک بوده است

به دلیل خشکسالی در چند سال اخیر و خشک شدن زاینده رود، تالاب گاوخونی در شرق استان اصفهان نیز خشک شده است.

مرتضی سقائیان نژاد شهردار اصفهان یک هفته پیش گفته بود که وضعیت زاینده رود در حالی "بحرانی تر" شدن است و خشکسالی "به پایه های سی و سه پل آسیب وارد می کند.

آقای سقائیان نژاد خشک شدن زاینده رود را "سوء مدیریت" خوانده و گفته بود که "پایایه های سه و سه پل از ساروج است و خشکسالی به پایه های این آثار تاریخی لطمه وارد می کند."

این سئوال وجود دارد که بعد از پایان مدت ۳۵ روز و کاهش حجم آب خروجی سد آیا زاینده رود دوباره خشک خواهد شد که مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان گفته "بعد از این زمان نیز زاینده رود با حداقل میزان آب خشک نخواهد بود."

بنابر گزارش شرکت آب منطقه ای اصفهان، تا به حال خروجی آب سد زاینده رود ۱۹ متر مکعب بر ثانیه بوده است و با باز شدن دریچه خروجی سد میزان آب به ۷۵ متر مکعب بر ثانیه افزایش می یابد.

ذخیره آب سد زاینده رود اکنون ۳۷۰ میلیون متر مکعب است که در مقایسه با ظرفیت اصلی سد تقریبا یک سوم از حجم مخزن پشت سد، آب دارد و بقیه آن خالی است.

مطالب مرتبط