روسای جمهور افغانستان، پاکستان و ایران باز هم نشست مشترک برگزار می کنند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روئسای جمهور پاکستان، ایران و افغانستان پیش از این در تهران نشست سه جانبه برگزار کرده بودند

یک مقام دیپلماتیک ایران از برنامه برگزاری نشست مشترک روسای جمهور ایران، افغانستان و پاکستان خبر داده است.

فداحسین مالکی، سفیر ایران در کابل پایتخت افغانستان علت برگزاری این نشست را بررسی "شرایط پیچیده منطقه" توصیف کرده است.

ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران از قول سفیر ایران خبر داده است که هنوز زمان و مکان قطعی این اجلاس مشخص نیست اما در نشست سه جانبه معاونان وزرای خارجه ایران، پاکستان و افغانستان که مهر ماه امسال در تهران برگزار شده بود، محل اجلاس اسلام آباد پاکستان عنوان شده بود.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان و آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان پیش از این اوایل تابستان امسال به میزبانی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران در تهران جلسه سه جانبه برگزار کرده بودند.

طی حدود چهار ماهی که از نشست روسای جمهور سه کشور در ایران می گذرد، بر اثر تحولات افغانستان، روابط این کشور با پاکستان رو به تیرگی گذاشته است.

در جریان یک حمله انتحاری به برهان الدین ربانی، رئیس شورای صلح افغانستان و رئیس جمهور پیشین این کشور در کابل که به مرگ او منجر شد، مقام های بلندپایه افغانستان، پاکستان را به طرح ریزی این حمله انتحاری متهم کردند.

اخیرا به ابتکار ترکیه، جلسه مشترکی میان روئسای جمهور افغانستان و پاکستان و به میزبانی عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه در استانبول برگزار شده است.

رهبران افغانستان، پاکستان و ترکیه در پایان این نشست سه جانبه اعلام کردند که افغانستان و پاکستان کمیسیون مشترکی را برای تحقیق در مورد ترور برهان الدین ربانی رئیس جمهوری پیشین افغانستان ایجاد خواهند کرد.

این جلسه در حاشیه نشست استانبول صورت گرفته که با حضور نمایندگان ۱۴ کشور منطقه برگزار شد.

محور اصلی اجلاس استانبول، نقش کشورهای همسایه افغانستان در صلح و ثبات این کشور و همچنین موضوع مصالحه با مخالفان مسلح از جمله گروه طالبان بود.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در سخنان خود در نشست استانبول از پاکستان خواست تا به کشورش در زمینه مصالحه و آشتی با گروه طالبان کمک کند.

آقای کرزی در مراسم گشایش اجلاس منطقه ای استانبول گفت که همکاری پاکستان در این عرصه از اهمیت زیادی برخوردار است.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران که در این نشست شرکت داشت عامل نا امنی منطقه ای را حضور نظامی کشورهای غربی در افغانستان توصیف کرد که برای "مقابله با شورشیان طالبان" در این کشور مستقر هستند.