معاون اول رئیس جمهور ایران به اجلاس شانگهای در روسیه نرفت

محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور ایران که قرار بود امروز دوشنبه شانزدهم آبان، در اجلاس نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای شرکت کند، به دلیل نامعلومی در این اجلاس حاضر نشده است.

اجلاس نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای امروز با حضور نخست وزیران و معاونان روسای جمهوری در شهر سن پترزبورگ روسیه آغاز می شود.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی یک روز پیش از این، خبر داده بود که هیات بلندپایه ایران به سرپرستی محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری این کشور در اجلاس شانگهای حاضر می شود.

اما اکنون گزارش شده که که علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه این کشور به جای آقای رحیمی به سن پترزبورگ رفته است.

این دومین بار است که سفر یک مقام های بلندپایه ایران به اجلاس شانگهای لغو می شود و به جای او شخص دیگری و در سطح سیاسی پایین تری در اجلاس شانگهای حاضر می شود.

سفیر جدید روسیه در تهران ساعاتی پیش از آنکه اعلام شود آقای صالحی جای معاون اول رئیس جمهور ایران به سن پترزبورگ سفر می کند، طی ملاقاتی رسمی، رونوشت استوارنامه خود را به وزیر خارجه ایران ارائه کرده بود.

بر اساس گزارش رسانه های ایران، دو طرف در این ملاقات درباره ضرورت افزایش همکاری های دوجانبه گفت و گو کرده بودند.

اجلاس شانگهای به میزبانی روسیه و با حضور کشورهای چین، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان و مغولستان برگزار می‌شود.

ایران از سال ۱۳۸۴ خورشیدی یعنی حدود شش سال پیش همراه هند، پاکستان و مغولستان به عنوان عضو ناظر در سازمان همکاری های شانگهای حضور داشته است.

درخواست عضویت دایم ایران در سازمان همکاری اقتصادی شانگهای، فروردین ۱۳۸۷ در نشست سران این سازمان در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان ارائه شده اما هنوز درخواست این کشور مورد موافقت اعضا قرار نگرفته است.

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، یک روز پیش از آغاز اجلاس از تعویق بررسی درخواست ایران برای عضویت کامل در این سازمان به طور تلویحی انتقاد کرده بود.

مقام های رسمی و رسانه های نزدیک به دولت ایران برای لغو سفر آقای رحیمی به سن پترزبورگ، دلیلی ارئه نکرده اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption علی اکبر صالحی (سمت چپ) به جای محمدرضا رحیمی به اجلاس سازمان همکاری های شانگهای رفته است

در جریان اجلاس پیشین سازمان همکاری های شانگهای که بهار سال گذشته در تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار شده بود هم ابتدا اعلام شد که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران به برای شرکت در این اجلاس به این کشور سفر می کند اما سرانجام آقای رحیمی در این نشست حاضر شد.

دلیل لغو سفر آقای احمدی نژاد به اجلاس دوشنبه، اعتراض به حمایت دولت روسیه از پیش نویس قطعنامه تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران عنوان شده بود.

معاون اول رئیس جمهور ایران در اجلاس سال گذشته نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای که در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شده بود، گفته بود که عضویت کامل ایران در این سازمان به نفع کشورهای منطقه خواهد بود.

ایران در اجلاس یک روزه سن پترزبورگ همچنان به عنوان عضو ناظر شرکت خواهد داشت.

گفت و گو درباره بحران اقتصاد جهانی و به ویژه بحران بدهی ها در اروپا از جمله محورهای اصلی گفت و گو در اجلاس نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای اعلام شده است.