لاوروف: حمله به ایران اشتباهی جدی است

حق نشر عکس AFP
Image caption به گفته آقای لاوروف، بن بست موجود بر سر برنامه هسته ای ایران راه حل نظامی ندارد

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در واکنش به افزایش موضع گیری های اخیر مقامات سیاسی و نظامی در کشورهای مختلف بر سر احتمال حمله به تاسیسات هسته ای ایران گفت چنین اقدامی یک اشتباه جدی است.

وی تاکید کرده که بن بست موجود بر سر برنامه هسته ای ایران راه حل نظامی ندارد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفته است که هر حمله‌ای به ایران یک اشتباه جدی خواهد بود و تبعات غیر قابل پیش بینی به همراه خواهد داشت.

به گزارش کانال خبری ۲۴ ساعته روسیه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور، از گمانه زنی در مورد حمله نظامی احتمالی علیه ایران انتقاد کرده و گفته است که "عملیات نظامی راه حلی برای برنامه های هسته ای ایران و هیچ مساله دیگری در جهان امروز نیست."

آقای لاوروف افزوده است که عملیات نظامی به غیرنظامیان هم آسیب می رساند و منشور سازمان ملل تنها در دو مورد توسل به اینگونه عملیات را مجاز می داند که عبارتند از دفاع از خود در برابر حمله نظامی و یا براساس قطعنامه شورای امنیت که در مورد ایران، هیچ‌یک از این دو مورد مصداق ندارد.

وزیر خارجه روسیه تنها راه حل بحران اتمی ایران را از سرگیری مذاکره این کشور با گروه ۱+۵ دانسته و افزوده است که دولت او پیشنهادهای مشخصی را نیز در این زمینه ارائه داده است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، آمریکا و اسرائیل را متهم کرده که به دنبال جلب حمایت برای حمله نظامی به ایران هستند.

سخنان آقای احمدی‌نژاد در روزنامه الاخبار مصر پس از آن منتشر شده که شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل گفته احتمال حمله نظامی به ایران به دلیل توسعه برنامه هسته ای آن کشور بیشتر شده است.

مقامات سیاسی و نظامی ایران می گویند در صورت حمله به تاسیسات هسته ای کشورشان پاسخی قاطع و کوبنده به مهاجم یا مهاجمین خواهند داد.

ایران همواره تاکید دارد که برنامه هسته‌ ای آن کشور تنها برای اهداف صلح آمیز است.

همه این‌ها در حالی است که گزارش خبرگزاری های مختلف حاکی از آن است که آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش این هفته خود اطلاعات تازه ای را درباره 'ابعاد نظامی' برنامه هسته ای ایران منتشر خواهد کرد.

قرار است که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، این اطلاعات را این هفته طی گزارشی به شورای حکام این نهاد سازمان ملل ارائه کند.

علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران در واکنش به این گزارش ها گفت "ما دراین باره مشکلی نداریم ما بارها اعلام کرده‌ایم مستندات آنها مستنداتی بی‌پایه و اساس است".

مطالب مرتبط