مهدی کروبی به مکانی جدید انتقال یافت

فاطمه  و مهدی کروبی حق نشر عکس Sahamnews.org
Image caption مقامات امنیتی به فاطمه کروبی اجازه نداده اند در کنار همسرش باشد

مقامات امنیتی جمهوری اسلامی با انتقال مهدی کروبی به ساختمان جدیدی برای گذراندن دوره حبس خانگی او موافقت کرده اند.

محمد تقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی و از رهبران مخالفان دولت در ایران، با انتشار یادداشتی در وبلاگ خود در روز سه شنبه، ۱۷ آبان (۸ نوامبر)، گفته است که ماموران امنیتی سرانجام اجازه داده اند پدرش برای گذراندن دوران حبس خانگی، به محل سکونت جدیدی انتقال یابد.

براساس این گزارش، که سحام نیوز، سایت خبری حزب اعتماد ملی نیز آن را نقل کرده است، با وجود انتقال مهدی کروبی به این محل، مقامات امنیتی اجازه نداده اند فاطمه کروبی، همسرش، در دوران حبس خانگی در کنار او باشد.

محمد تقی کروبی گفته است پس از اجاره محل سکونت جدید مهدی کروبی "مقامات امنیتی اجازه بازگشت مادر به حبس را دادند اما به دنبال خروج امروز مادر، مطلع شدیم که مقامات امنیتی اجازه ماندن وی در کنار پدر را نمی دهند و اصرار دارند آقای کروبی الباقی زمان نامعلوم حبس را به تنهایی بگذراند."

پیشتر، اعضای خانواده آقای کروبی گفته بودند که به علت حضور دایم ماموران امنیتی در مجتمع آپارتمانی محل سکونت آنان و ایجاد مزاحمت برای سایر ساکنان این مجتمع، مهدی کروبی خواستار انتقال به خانه مسکونی خود در جماران شده بود.

مقامات امنیتی با این درخواست موافقت نکردند اما اجازه دادند آقای کروبی همراه با ماموران امنیتی به یک آپارتمان کوچک اداری نقل مکان کند که به علت کمبود فضا و نامناسب بودن شرایط، ادامه حضور همسرش در این محل امکانپذیر نبود.

آقای کروبی یکصد روز را در این محل سپری کرد و به گفته فرزندش، در این مدت به هوای آزاد دسترسی نداشت.

خانواده آقای کروبی امیدوار بودند تا با انتقال او به محلی بزرگتر، خانم کروبی اجازه یابد در دوره حبس خانگی در کنار همسرش باشد.

حق نشر عکس a
Image caption محمد تقی کروبی: روحیه آقای کروبی نسبت به مسیر انتخاب شده و عهد با مردم بسیار عالی و کم نظیر است

محمد تقی کروبی محل جدید سکونت دبیرکل حزب اعتماد ملی را یک واحد از سه واحد استیجاری در یکی از محله های شمیران توصیف کرده و گفته است که قرارداد اجاره این واحد، سه شنبه هفته گذشته بسته شد.

قرار است خانواده کروبی بخشی از اجاره بهای این محل را بپردازد و وزارت اطلاعات هم بخش دیگری را "بابت حضور نیروهایش" بر عهده گرفته است.

محمدتقی کروبی به نقل از مادرش نوشته است که وضعیت تنفسی مهدی کروبی به دلیل شرایط نامساعد سکونت و دسترسی نداشتن به هوای آزاد در یکصد روز گذشته دچار مشکلاتی شده و او در حال حاضر، از داروهای تجویز شده توسط پزشک وزارت اطلاعات استفاده می کند.

نگرانی خانواده

در ادامه این مطلب آمده است که مهدی کروبی همچنان "از حقوق اولیه یک زندانی مانند حق دسترسی به روزنامه، ملاقات منظم با نزدیکان، تلفن و ... برخوردار نمی باشد، هواخوری ایشان بعد از انتقال تنها در محدوده آپارتمان مجاز شمرده شده است."

محمد تقی کروبی در مورد نحوه رفتار ماموران با پدرش گفته است که "در نه ماه گذشته، شاهد رفتار متناقض و سختگیری های غیرمتعارف نسبت به پدر بوده ایم و محرومیت از حبس در منزل خود و تحمیل مکان دیگری به خانواده و تلاش در جهت تنها نگه داشتن کروبی، نگرانی خانواده را دوچندان کرده است."

فرزند مهدی کروبی از حکومت خواسته است تا "دایره و قلمرو این حصر ابداعی که ابعاد مختلف آن در تاریخ این کشور ماندگار خواهد شد را هرچه سریعتر مشخص کند."

محمدتقی کروبی در عین حال تاکید کرده است که "بر خلاف آسیب های جسمی، روحیه آقای کروبی نسبت به مسیر انتخاب شده و عهد خود با مردم بسیار عالی و کم نظیر است."

حق نشر عکس kaleme.com
Image caption در پی تظاهرات حمایت از اعتراضات خاورمیانه، موسوی و کروبی و همسرانشان در حبس خانگی قرار گرفتند

مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو نامزد معترض به نتیجه انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری، همراه با همسرانشان در بهمن ماه سال گذشته در حصر خانگی قرار گرفتند هرچند این اقدام بدون اعلام رسمی و یا صدور احکام مشخصی از سوی مقامات و نهادهای حکومتی صورت گرفت.

در بهمن سال گذشته، آقایان کروبی و موسوی با ارسال نامه ای به وزارت کشور، خواستار دریافت مجوز تجمع مسالمت آمیز در حمایت از قیام مردم تونس و مصر شدند که اگرچه وزارت کشور با آن موافقت نکرد، اما در روز ۲۵ بهمن، تظاهراتی در تهران و چند شهر دیگر در پاسخ به این درخواست برگزار شد که عکس العمل تند مقامات جمهوری اسلامی از جمله گروهی از نمایندگان مجلس را به دنبال آورد.

ظاهرا واکنش عمومی به بیانیه آقایان موسوی و کروبی باعث شد تا مقامات حکومتی عملا آنان در حبس خانگی قرار دهند و ارتباط این دو رهبر مخالفان با هوادارانشان را قطع کنند.

آقای موسوی و همسرش همچنان در منزل شخصی خود محبوس هستند و اعضای خانواده گاه اخباری را از شرایط آنان منتشر می کنند.

ماه گذشته، فاطمه کروبی در نامه ای به رئیس قوه قضاییه، ضمن تشریح جزئیاتی از حبس خانگی مهدی کروبی و انتقاد از نحوه برخورد ماموران دولتی با این خانواده، مشکلاتی را که در مورد تعیین محل اقامت همسرش وجود داشت شرح داد.

خانم کروبی در این نامه اعلام کرد که همسرش در واقع زندانی حکومت است و افزود: "در این بدعت جدید، حاکمیت، هزینه زندان و زندانبانان را برعهده خانواده گذاشته تا به جهانیان بگوید کروبی در خانه خود زندانی است."

خانم کروبی در نامه خود خطاب به رئیس قوه قضاییه تاکید کرد که با وجود تمامی فشارها، همسرش "با همان نشاطی که در سال ۱۳۴۱ و در اوج جوانی پا به عرصه سیاست و مبارزه گذاشت" به فعالیت های سیاسی خود ادامه خواهد داد و "هرگز خللی در اراده اش ایجاد نشده است."

مطالب مرتبط