بررسی روزنامه های صبح تهران: سه‌شنبه ۱۷ آبان

روزنامه های صبح امروز تهران در عنوان های اصلی خود به تشدید فشارهای بین المللی به جمهوری اسلامی، گزارش آژانس بین المللی انرژی هسته ای علیه فعالیت های هسته ای ایران پرداخته و در مقالاتی مشابه احتمال حمله نظامی به ایران را رد کرده اند. شادمانی اصفهانی ها از به راه افتادن آب در رودخانه خشک شده زاینده رود و ابراز نگرانی از دادن اجازه به قطر برای پرواز هواپیماهای آن کشور در مسیرهای داخلی، راهی که دولت از ناچاری و به خاطر تحریم ها اتخاذ کرد بخشی دیگر از مطالب این روزنامه ها را به خود اختصاص داده است.

حق نشر عکس JameJam
Image caption شادمانی اصفهانی ها از جاری شدن آب در زاینده رود - جام جم

تهدید حمله نظامی همزمان با اختلافات داخلی

"تشدید فضاسازی غرب علیه ایران" تیتر اول جام جم است و سیاستروز به نقل از کارشناسان نظامی آمریکا نوشته "قادر به رویاروئی با توان نظامی ایران نیستیم".

سیاست روز در گزارش اصلی خود نوشته شكل دهي جو افكار عمومي عليه ايران در شرايط فعلي بين‌المللي كه با تهديد به حمله نظامي به اين كشور به دلايل مختلفي كه غرب براي ايران تراشيده از قبيل آخرين گزارش آمانو و تاكيد بر دنبال كردن توليد تسليحات اتمي نظامي توسط جمهوري اسلامي، پرونده حقوق بشري ايران و در نهايت پرونده ترور سفير عربستان در حال انجام است

به نوشته این روزنامه اين در حالي است كه يكي از عوامل بازدارنده در تحليل‌هاي ارائه شده توانايي مقابله نظامي ايران است كه طي سال‌هاي گذشته به چند برابر افزايش يافته است اما تهديدهاي مختلف از گوشه و كنار همچنان ادامه دارد؛ انتشار آخرين گزارش آمانو به واسطه همين تحليل‌ها و اظهارنظرها از اهميتي غيرواقعي برخوردار شده است؛ اين در حالي است كه به اذعان تحليل‌گران بين‌المللي مهمترين عامل در نگارش آخرين گزارش آمانو اداي دين وي به غرب و به خصوص آمريكا به منظور كسب پست مديركلي سازمان انرژي اتمي است.

ابتکار نوشته حمله نظامي به تأسيسات هسته‌اي ايران بيش از هر زمان از تل‌آويو و رسانه‌هاي بين‌المللي به‌گوش مي‌رسد.

به نوشته این روزنامه درمجموع، از پشت مرزها اصلاً خبرهاي خوشي به‌گوش نمي‌رسد و همه شواهد از حداکثري‌شدن فشار و هجمه‌ها حکايت مي‌کند؛ فشار و هجمه‌هايي که بي‌سابقه‌‌ترين تحريم‌ها و پيچيده‌ترين تهديدها را در خود دارد. تحريم‌هايي همچون بانک مرکزي و فروش نفت و تهديدهايي مانند ادعاي آماده‌شدن براي حمله به تأسيسات هسته‌اي کشور. اما بااين‌همه، اين‌گونه ائتلاف‌هاي کشورهاي غربي و عربي براي به انزواکشاندن تهران اتفاق تازه‌اي نيست و در دهه‌هاي شصت و هفتاد نيز به بهانه‌هايي اين‌چنيني فشارهايي در اشل‌هاي کوچک‌تر يا بزرگ‌تر بر جمهوري اسلامي وارد شده است.

این روزنامه تاکید کرده يکي از تفاوت‌هاي اساسي وضعيت کنوني با تجارب مشابه سال‌هاي گذشته، اوضاع داخلي کشور است. اگر ايران در دهه شصت، بر فشارهاي بين‌المللي و جنگ تحميلي هشت‌ساله فائق آمد، اصلي‌ترين دلايل آن، از يک‌سو انسجام داخلي و وحدت کلمه در ميان اقشار مختلف مردم، به‌عنوان ملت و امتي واحد بود و از طرفي، اتحاد و همدلي نخبگان سياسي و اقتصادي و همسويي نظرگاه‌ها و حداقلي‌بودن اختلاف نظرهاي سياسي و حداقلي‌بودن دغدغه‌هاي شخصي نخبگان اقتصادي و دست‌اندرکاران امور اقتصادي کشور.

به نوشته ابتکار اين روزها هر خبر سياسي داخلي‌اي که به خبرگزاري‌ها و بر تارک صفحه اول روزنامه‌ها راه مي‌يابد، با خود نشانه‌هايي از تفرقه و اختلاف ميان مردان قدرت را يدک مي‌کشد. در جايي رئيس‌جمهور در اظهاراتي بي‌سابقه، از يارانش در برابر هجوم رسانه‌اي بخش‌هاي ديگري از قدرت دفاع مي‌کند و همراهان خود را پاک‌ترين ناميده و منتقدان را با القابي منفي ياد مي‌کند. درمقابل، بخش‌هاي ديگري از قدرت نيز صرفاً و تنها خود را در مسير و مدار همراهي با نظام دانسته و با فتنه‌گر و منحرف‌خواندن ديگراني بجز خود، روزبه‌روز بر حجم انتقاد و افشاگري عليه منتقدان خويش مي‌افزايند.

کیهان اظهار نظر کرده که گسترش نفوذ معنوي ايران در صحنه منطقه اي و تبديل شدن ايران به قطب اصلي در منطقه كه ملت هاي مسلمان بارها اعلام كرده اند كه از ايران الگو مي گيرند باعث شده است تا آمريكايي ها و يكي، دو كشور همپيمان او بر گزينه نظامي عليه ايران اسلامي مانور دهند بدان اميد كه اين اهرم سخت و پرفشار كارگر بيفتد و ايران را وادار به مذاكره نمايند.

به نظر این روزنامه پس از يك دهه لشكركشي آمريكايي ها به منطقه و جنگ با عراق و افغانستان و از سوي ديگر جنگ هاي رژيم صهيونيستي با حزب الله لبنان و حماس در 2006 و 2008 آنچه هويداست اين كه اگر در آن جنگ ها ناكام ماندند و به اهدافشان نرسيدند در صورت دست زدن به حماقت جنگ با جمهوري اسلامي ايران كه به تعبير روزنامه آمريكايي بوستون گلوب زمان رهبري او در منطقه فرا رسيده است نه طعم ناكامي بلكه ضرب شستي سنگين را دريافت خواهند كرد.

سرمقاله کیهان نتیجه گرفته تمام تحركات و تلاش غربي ها و صهيونيست ها از طرح حمله نظامي عليه ايران يك عمليات رواني است براي گرفتن امتياز از جمهوري اسلامي بر سر ميز مذاكره و اين بخاطر اين است تا از عمق استراتژيك ايران بكاهند. اما آنچه كه اين آرزوي آمريكايي ها و صهيونيست ها را بر باد خواهد داد پختگي جمهوري اسلامي است كه در تمامي دهه هاي گذشته در رويارويي با آنها آبديده شده و اكنون نيز دست غربي ها را در اين جنجال سازي حمله نظامي خوانده است.

گزارش آژانس: محکوم از پیش

خراسان "گزارش نيويورک تايمز از نشست ۱۱ روز قبل آمانو با مقام هاي کاخ سفيد" را نقل کرده، کیهان همین خبر را با عنوان "گزارش آژانس یا دیکته آمریکا به آمانو" آورده و رسالت از قول امام جمعه موقت تهران نوشته "آمانو به عنوان ابزار بی اراده در دست آمریکا عمل نکند"

حق نشر عکس a
Image caption عکس و تیتر صفحه اول کیهان

کیهان در مقاله ای به نقد گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی پرداخته که هنوز منتشر نشده و به نقل از كارشناسان در تهران و در دبيرخانه آژانس که نام آن ها را نبرده نوشته ضميمه گزارش آژانس به لحاظ فني و حقوقي غيرقابل دفاع است و به سرعت تبديل به بحراني براي اعتبار آژانس خواهد شد.چون که هیچ کدام جدید نیست و همه آنها مربوط به همان لپ تاپ كذايي سال 2004 است.

دومین استدلال این روزنامه چنین است که نه ايران و نه آژانس هرگز اصل اين اسناد را رؤيت نكرده اند. ايران و آژانس از سال 2007 خواهان آن بوده اند كه اصل اين اسناد براي بررسي ميزان صحت و وثاقت آنها در اختيار يك تيم مستقل قرار بگيرد اما آمريكا همواره از اين كار امتناع كرده است. اين امتناع به حدي آزاردهنده بود كه محمد البرادعي بارها آمريكا را به اخلال در انجام وظايف پادماني آژانس متهم كرد. مهم ترين نكته اين است كه ظاهرا همه آنچه آمريكا در اختيار دارد يك فايل الكترونيكي است و اسناد اوريجينال در اختيار آمريكا نيست و در واقع اصلا چيزي به نام سند اوريجينال در موضوع مطالعات ادعايي وجود ندارد.

مقاله کیهان گزارش آینده آژانس را سرهم كردن يك سلسله متون و اسناد به زبان فارسي و جعل چند مهر، امضا و سربرگ دانسته به هيچ وجه اين موضوع را ثابت نمي كند كه اين اسناد واقعا متعلق به نهادهاي دولتي در ايران است و در عین حال هيچ سندي وجود ندارد و در متن اسناد هم چيزي در اين باره گفته نشده است كه ثابت كند در آنچه آژانس مطالعات ادعايي مي خواند از مواد هسته اي استفاده شده است.

محمد حسين روانبخش به همین مناسبت در مردم سالاری نوشته ياد برادر محمد البرادعي بخير! گزارشهايي که او درباره ايران تهيه مي کرد مرضي الطرفين بود; يعني يکي به نعل مي زد و يکي به ميخ ! اگر از غربي هاي افراطي مي پرسيدي که نظرتان راجع به البرادعي چيست مي گفتند طرفدار ايران است و اگر از مدير مسئول کيهان مي پرسيدي مي گفت آمريکايي است، اما در سطح پايين تر (از نظرافراطي گري) همه نسبتا قبولش داشتند و هر دو طرف از گزارش هايش راضي بودند.

در طنزنوشته این روزنامه آمده: برادر يوکيا آمانو (که بهتر است از اين به بعد او را برادر سابق بخوانيم) قرار است امروز و فردا گزارشش را به طور علني منتشر کند اما آنقدر درباره اين گزارش منتشر نشده در يکي دو هفته اخير صحبت شده و گزارش منتشر کرده اند که تقريبا همه محتواي اين گزارش را حفظ هستند. با اين وصف بعضي ها اعتقاد دارند که نبايد خيلي عجله کرد و شايد در دقيقه 90 آمانو پشيمان شد و چيز ديگري نوشت و تحويل داد! يا شايد آمانو دارد با افکار عمومي غرب بازي مي کند يعني چيز ديگري نوشته اما به خودشان مي گويد يک چيز ديگر نوشته ايم! ما ايراني ها بايد هم از اين جور فکرها بکنيم چون مشابهش را زياد ديده ايم ولي غربي هاي عوضي اين جور فکر نمي کنند و مطمئن هستند که گزارش آمانو هماني است که ظاهر امر نشان مي دهد و در اين يکي دو هفته درباره اش صحبت شده است!

به نوشته مردم سالاری: بيچاره غربي ها، در زندگي سياسي شان از اين جور غافلگيري ها ندارند و مثل ما ايراني ها درباره چيزي صحبت نمي کنند که بعدا چيز ديگري از آب درمي آيد و دائما سورپرايز مي شوند! با اين اوصاف کار اين گزارش ديگر تمام است ولي باز هم جاي اميدواري هست. مثلا بعضي ها اميدوارند که در شوراي حکام اتفاقي شبيه اتفاقي که در استيضاح وزير اقتصاد و سوال از احمدي نژاد افتاد، بيفتد! يعني يکباره داستان عوض شود .

تغییر قانون اساسی، دور یا نزدیک ؟

"ايرادات قانون اساسي به‌ دفتر‌ رهبري گزارش شد" در صدر اخبار شرق آمده و ابتکار همین گزارش را با تیتر "مأموريت ويژه براي بررسي ايرادات قانون اساسي" منعکس کرده است.

شرق در گزارش اصلی خود نوشته در يك سال گذشته، تيم كارشناسي زير نظر دفتر رهبري روي «ايرادات قانون اساسي» كار كرده و اين ايرادات را مشخص و گزارش نتيجه بررسي‌هاي اين تيم به دفتر ايشان تقديم شده است.

به نوشته این روزنامه محمد دهقان، عضو هيات‌رييسه مجلس ضمن اعلام اين خبر تاكيد كرده «سال گذشته ده‌ها مورد از مواردي كه بايد مجددا در قانون اساسي مورد بازبيني و بازنگري قرار گيرد، به دستور دفتر رهبر معظم انقلاب به تيمي تخصصي از كارشناسان و حقوق‌دانان ارايه شد.»

شرق نوشته تغيير قانون اساسي در اصل ۱۷۷ قانون اساسي پيش‌بيني شده اما به گفته دهقان «در برخي موارد اصلا نمي‌توانيم به قانون اساسي ورود كرده و آن را تغيير دهيم مانند اسلاميت، جمهوريت نظام، دين و مذهب رسمي، ولايت‌فقيه و ابتناي اداره حكومت به آراي مردم كه در قانون اساسي مشخص شده است.» بنابر اصل ۱۷۷ قانون اساسي كه در سال ۱۳۶۸ و در زمان بازنگري قانون اساسي به اين قانون اضافه شد، رهبر جمهوري اسلامي مي‌تواند پس از مشورت با مجمع تشخيص مصلحت نظام، موارد اصلاح قانون اساسي را به شوراي بازنگري قانون اساسي پيشنهاد كند. واكنش رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام نسبت به تغيير نظام سياسي كشور تقريبا منفي ارزيابي شد.

ترکمنچای هوائی

"واکنش به پرواز قطر در آسمان ایران" عنوان اصلی تهران امروز است و جهان صنعت همین خبر را با تیتر "کاری می کنند که ترکمنچای نکرد" در صدر اخبار خود آورده است.

نويد نماينده در گزارشی در تهران امروز نوشته ورود هواپيماهاي شركت‌هاي قطري به آسمان ايران چندي‌است كه محل بحث بسياري از كارشناسان و دست‌اندركاران اين حوزه شده‌است. برخي دعوت از هواپيمايي قطري براي پوشش آسمان ايران را به ضرر ايرلاين‌هاي داخلي مي‌دانند و برخي ديگر از ورود اين شركت‌هاي هوايي خارجي به كشور استقبال كرده‌اند. در اين ميان موضوع كاپوتاژ و غيرقانوني بودن آن نيز مطرح است. بر اساس اين قانون، فعاليت يك شركت هوايي خارجي در خطوط داخلي به صورت مستقل ممنوع است.

يك مقام آگاه در همين زمينه به تهران‌امروز گفته: بر اساس قانون هواپیمایی ایران مربوط به سال 1328 بحث كاپوتاژ ممنوع ‌است و اگر نياز به اجراي آن باشد حتما مجلس شوراي اسلامي بايد راي به اجراي آن دهد و اين طرح را تاييد كند. گفتني است موضوع آزادسازی کاپوتاژ در برنامه پنجم مطرح شد اما مورد موافقت اعضای کمیسیون عمران مجلس قرار نگرفت.

یک نماینده مجلس در جهان صنعت نوشتهدر لایحه برنامه پنجم توسعه که توسط دولت نوشته شده یکی از بندها این بود که به مرور به ایرلاین‌های خارجی اجازه داده شود تا پروازهای داخل کشور ما را هم انجام بدهند، این موضوع در کمیسیون عمران مطرح شد که اعضا به اتفاق به دلیل تامین منافع ملی و برخی مصالح با آن مخالفت کردند و تصویب کردیم که این بند حذف شود.این موضوع در کمیسیون تلفیق هم مطرح شد که بنده نیز در آن عضو بودم و چالش فراوانی بر سر این بند به وجود آمد.

به نوشته این عضو کمیسیون عمران مجلس: در واقع حرف ما در آن جلسات این بود کهبه‌جای مجوز دادن به خارجی‌ها باید ایرلاین‌های داخلی را تقویت کنیم.با این حال با توجه به افزایش تقاضای سفر و پاسخگو نبودن عرضه داخلی متاسفانه شرکت‌های هواپیمایی به دلیل تحریم‌ها نتوانسته‌اند ناوگان خود را توسعه دهند.

حق نشر عکس p
Image caption عکس و تیتر صفحه اول جهان صنعت

محمد حسین مهرزاد در گزارش اصلی همین روزنامه نوشته صنعت هوایی ایران گویی مهمان دارد؛ مهمان به دعوت وزارت راه و شهرسازی می‌آید اما شرکت‌های هواپیمایی او را «هوو» می‌نامند‌‌. نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی می‌گوید ایرلاین‌های داخلی با ورود هواپیماهای قطری مشکلی ندارند اما رییس انجمن شرکت‌های هواپیمایی می‌گوید این قرارداد ترکمنچای است‌‌.

به نوشته این گزارش وزارت راه نمی‌خواهد جزییاتی از تفاهمنامه‌اش با قطر را به رسانه‌ها بدهد اما آن‌طور که از برآشفته شدن ایرلاین‌ها برمی‌آید اوضاع بر وفق مراد هر که باشد به نفع شرکت‌های هواپیمایی ایرانی نیست‌‌. آنها نمی‌خواهند در خوان گسترده جابه‌جا کردن مسافر شریک داشته باشند‌‌.

عبدالرضا موسوی، رییس هیات‌مدیره انجمن شرکت‌های هواپیمایی به نوشته جهان صنعت چنان بر این تصمیم می‌تازد که گویی عده‌ای تیشه به دست گرفته‌اند و قصد زدن ریشه صنعت هوایی را دارند‌‌. گفت‌وگوی کوتاه ما با او تبدیل شد به تشبیهی که پای عهدنامه ننگین ترکمنچای را هم به میان آورد‌.

خبري در شلوغي شهر

بهمن كشاورز در مقاله ای در شرق خبر داده در گيرودار ماجراي سه‌هزار ميليارد تومان و استيضاح و سوال از رييس‌جمهور و استعفاي آقاي مطهري و چند يا چندين مورد ديگر كه شهر را كاملا شلوغ كرده است، ناگهان خبر رسيد مركز مشاوران قوه‌قضاييه ديگربار براي جذب داوطلبان دريافت مجوز تاسيس موسسه حقوقي (بخوانيد پروانه وكالت) فراخوان داده است.

نویسنده حقوقدان با چند استدلال حقوقی نشان داده که قوه قضائیه اجازه قانونی برای چنین امری ندارد و مستند به قانون برنامه سوم نمی تواند دست به چنین عملی بزند چرا که آن قانون فقط برای پنج سال بود و در قانون برنامه چهارم موادي از برنامه قبلی صريحا و با ذكر شماره آورده شد که می تواند ادامه یابد و قانون‌گذار در مورد ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه چنين چيزي نگفته و چنين تصريحي نكرده است

نویسنده سرمقاله شرق نظر داده هيچ‌كس حق ندارد با اين فرض ناروا كه قانون‌گذار چيزي را فراموش يا درموردي اشتباه كرده به جبران فراموشي و تصحيح اشتباه او بپردازد و اين قانون‌گذار است كه بايد از طريق كميسيون اصل 90 و اعمال اصل 76 قانون اساسي از حقوق خود – كه همان حقوق مردم و رأي‌دهندگان است – دفاع كند. نمايندگان هم تكليف دارند از حقي كه اصل 84 قانون اساسي به آنها داده در اين‌گونه موارد استفاده كنند و بالاخره گمان مي‌كنم، احتمالا، ما مردم هم حق داريم، گرچه معمولا وقتي شهر شلوغ مي‌شود از اين رويدادها هم رخ مي‌دهد.

فوايد تنبيه را بنويسيد

هادي چپردار در ستون طنز شرق با نثر قدما نوشته: تنبيه نه‌تنها در آموزش، كه در سطح جامعه نيز ضروري مي‌باشد. مثلا يك‌بار كه رايانه‌ها هدفمنگ شده بود و ما از بقالي ماست خريده بوديم، باباي ما اول ما را به دليل‌گران شدن ماست تنبيه گرداند، بعد گفت كه اگر بقاله را مي‌گرفتند و پاچه‌هاي شلوارش را گره مي‌زدند و ماست‌هايش را در شلوارش خالي مي‌كردند، ديگر ماست‌گران به مردم نمي‌داد.

طنزنویس اضافه کرده البته براي بعضي از افرادها كه كالا ندارند بايد روش‌هاي نوآورانه و آشپزخانه‌اي پيدا كرد. مثلا براي تنبيه فوتباليست‌هايي كه از سرانگشتان نوازشگر خود استفاده گردانده‌اند، از آنجا كه توپ فوتبال توي شورت ورزشي‌شان جا نمي‌شود، بايد فيلم آنها را در موبايل‌ها و سينماها نمايش داد و روي عكس‌شان شاخ كشيد و آبروي‌شان را برد و در تلويزيون صبح تا شب درباره‌شان جستارگشادي گرداند و كارشان را به يك فاجعه ملي تبديل گرداند و با خط‌كش آقاي ناظم كتك‌شان زد و تازه از فرصت استفاده كرده پول قراردادشان را نداد. وقتي نابود شدند و ديگر وجود نداشتند، ديگر نمي‌توانند كارهاي منشوري بگردانند و بعد روحيه ورزشكاري باز زياد مي‌شود و مثل قديم‌ها مي‌توانيم تيم‌هاي درجه دوي آسيا را شكست بگردانيم.

در پایان طنز شرق آمده ما از اين انشا نتيجه مي‌گردانيم كه با اين همه فوايدها، نبايد تنبيه را به موقعيت‌هاي خاص و افراد خاص محدود گرداند، بلكه بايد زيرساخت‌ها را نهادينه‌سازي گرداند. مثلا همه اين شانس را داشته باشند كه پاچه شلوارشان در خيابان‌ها همين‌جوري بي‌خودي گره زده شود و در شلوارشان ماست ريخته شود. چرا که در حال حاضر اعدام فوتباليست‌هاي جنجال‌شكن مي‌باشد و اكبرزاده از الان براي تماشاي اين صحنه آماده مي‌باشد.

کارتون روز

حق نشر عکس q
Image caption طرح جمال رحمتی - روزنامه شرق

مطالب مرتبط