احمدی‌نژاد: آمانو اختیاری ندارد و حرف‌های آمریکا را تکرار می‌کند

محمود احمدی نژاد حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای احمدی نژاد گفت که کشورش از اهداف خود عقب‌نشینی نخواهد کرد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در آستانه انتشار گزارش تازه یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد برنامه اتمی ایران، به شدت از او انتقاد کرد.

آقای احمدی نژاد امروز سه شنبه ۱۷ آبان (۸ نوامبر) در تهران گفت: "متأسفانه فردی را در رأس آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داده‌اند که نه تنها اختیاری از خود ندارد، بلکه قوانین آژانس را زیر پا می گذارد و فقط حرف‌های آمریکا را تکرار می کند".

او آقای آمانو را متهم کرد که در مورد فعالیت های اتمی ایران "گزارش های غیر واقعی" تهیه می‌کند.

دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است تازه ترین گزارش خود را در مورد ایران به زودی در جلسه شورای حکام این آژانس ارائه کند.

گفته می‌شود در این گزارش جزئیات جدیدی از فعالیت های مرتبط با برنامه اتمی ایران فاش می شود که نگرانی در مورد جنبه نظامی احتمالی آن را افزایش خواهد داد.

رسانه های غربی به نقل از دیپلمات هایی که به پیش نویس این گزارش دسترسی داشته اند، می‌گویند که این گزارش از جمله به جزئیات ساخت تجهیزات و آزمایش نوعی از مجموعه انفجارهای نیم کروی همزمان اشاره خواهد داشت که برای شکافت اتمی مورد استفاده در بمب های هسته ای، کاربرد دارد.

انتظار می‌رود که پس از انتشار این گزارش، تلاش آمریکا و متحدانش برای افزایش فشارها و تشدید تحریم ها علیه ایران افزایش یابد.

بعضی گزارش ها و گمانه زنی ها در روزهای اخیر از افزایش احتمال برخورد نظامی با ایران توسط اسرائیل، آمریکا و بریتانیا حکایت داشته است.

اما رئیس جمهور ایران می گوید که ایران برای شکست دادن آمریکا "نیازی به بمب اتم ندارد".

او هشدار داده است: "اگر آمریکا بخواهد در مقابل ملت ایران بایستد، به طور حتم از پاسخ ملت ایران پشیمان خواهد شد".

این در حالی است که آقای احمدی نژاد هفته گذشته در سخنانی که ظاهرا به قصد انتشار عمومی ایراد نشده بود، با لحنی کم سابقه نسبت به احتمال حمله نظامی علیه ایران هشدار داده بود.

به گزارش روزنامه ایران، روزنامه رسمی دولت، آقای احمدی نژاد گفته بود که ناتو خود را برای حمله به ایران آماده می کند و "اگر غفلت کنیم، ضربه‌ای خواهیم خورد که تا ۵۰۰ سال نتوانیم بلند شویم".

اما او اکنون می گوید که ایران تحت هیچ شرایطی از اهداف خود عقب نشینی نخواهد کرد.

مطالب مرتبط