وزیر دفاع اسرائیل: هنوز قصد حمله به ایران را نداریم

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل گزارش‌ها و گمانه زنی‌های اخیر در مورد قصد اسرائیل برای حمله نظامی علیه تأسیسات اتمی ایران را رد کرد.

آقای باراک در گفت و گو با رادیو اسرائیل، به طعنه گفت که "جنگ مثل پیک نیک نیست" و تأکید کرد که اسرائیل "هنوز در مورد انجام هیچ عملیات نظامی‌ای تصمیم نگرفته است".

وزیر دفاع اسرائیل گزارش ها و گمانه زنی های رسانه های اسرائیلی را در مورد اینکه او و نخست وزیر اسرائیل راه حمله به تأسیسات اتمی ایران را برگزیده اند، "توهم آمیز" خواند، اما تأکید کرد که اسرائیل باید برای "شرایط دشوار" آماده باشد و نهایتا بار تأمین امنیت خود را به دوش بکشد.

او بار دیگر گفت که اسرائیل همه گزینه ها را برای خنثی کردن خطر اتمی شدن ایران در نظر خواهد گرفت.

در روزهای اخیر انتشار گزارش ها در مورد جدی تر شدن احتمال حمله نظامی اسرائیل به ایران، همزمان با انتشار گزارش های دیگر در مورد آماده شدن بریتانیا برای کمک به حمله احتمالی آمریکا به ایران، بحث در مورد احتمال آغاز یک جنگ تازه در منطقه را دامن زده است.

مقامات ایران هشدار داده اند که به هر گونه برخورد نظامی، واکنشی "پشیمان کننده" نشان خواهند داد.

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه امروز هشدار داد که تهدید ایران به برخورد نظامی می‌تواند به بروز یک جنگ بزرگ و فاجعه در منطقه بینجامد.

او در عین حال گفت که ایران باید به تعهداتی که در برابر جامعه بین المللی دارد، پایبند باشد.

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون با صدور چند قطعنامه از ایران خواسته است که کلیه فعالیت های مرتبط با غنی سازی اورانیوم را متوقف کند، اما ایران از پذیرش این خواسته سر باز زده و می گوید که غنی سازی اورانیوم را حق خود می داند.

قدرت های غربی و اسرائیل ایران را متهم می کنند که در پی دستیابی به سلاح اتمی است، اما ایران هدف برنامه های اتمی خود را تولید انرژی و فعالیت های علمی از جمله در زمینه پزشکی اعلام می کند.

انتظار می رود که دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که فردا (چهارشنبه) به اعضای شورای حکام ارائه می دهد، جزئیاتی تازه از فعالیت های مرتبط با برنامه اتمی ایران ارائه کند که به گفته کارشناسان، نگرانی در مورد جنبه نظامی احتمالی آن را به شدت افزایش می‌دهد.

رسانه های غربی به نقل از دیپلمات هایی که به پیش نویس این گزارش دسترسی داشته اند، می گویند که این گزارش از جمله به جزئیات ساخت تجهیزات و آزمایش نوعی از مجموعه انفجارهای نیم کروی همزمان اشاره خواهد داشت که برای شکافت اتمی مورد استفاده در بمب های هسته ای کاربرد دارد.

مطالب مرتبط