واکنش واشنگتن به گزارش آژانس درباره ایران

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت اوباما می گوید در حال بررسی گزارش آژانس است

دولت باراک اوباما هنوز به گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، درباره ایران واکنشی جدی نشان نداده است اما شماری از چهره های بانفوذ کنگره خواهان تشدید تحریم ها به ویژه علیه بانک مرکزی و بخش انرژی ایران شده اند.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که کشورش گزارش تازه آژانس در مورد "ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران" را در دست بررسی دارد.

جوزف لیبرمن، سناتور مستقل که از طرفداران اسرائیل و مخالفان سرسخت حکومت ایران است، طی بیانیه ای گفته است زمان آن فرا رسیده که آمریکا و کشورهای دوست و متحدش به جای فشار تدریجی، تحریم های شدیدی از جمله تحریم بانک مرکزی ایران را وضع کنند.

او گفت: "اگر رژیم ایران به توانایی سلاح هسته ای دست پیدا کند، به این خاطر خواهد بود که رهبران آمریکا چنین اجازه ای داده اند. هنوز قدرتش را داریم که از این کار جلوگیری کنیم. اما تحقق این امر مستلزم چیزی بیشتر از فشار تدریجی است."

ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند و می گوید که خط مشی هسته ای یا سیاست خارجی خود را به خاطر تحریم های آمریکا یا شورای امنیت تغییر نمی دهد.

سناتور دموکرات جان کری، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا، نیز گفته است که دولت ایران باید به تعهدات بین المللی اش عمل کند.

او افزود که در روزهای اخیر با مدیرکل آژانس دیدار کرده است.

ایران به شدت از گزارش آقای آمانو انتقاد و او را به تکرار اتهامات بی اساس آمریکا متهم کرده است.

سناتور کری گفت که کمیته تحت نظارتش به زودی جلسه ای برای بررسی گزارش تازه آژانس برگزار خواهد کرد.

او آقای آمانو را فردی متفکر که فقط به واقعیت ها علاقه مند است و منافع دیگری ندارد توصیف کرد.

به نظر می رسد که این اظهارات واکنشی تلویحی به اتهامات ایران بود که عملکرد آژانس را تحت تاثیر کشورهای غربی می داند.

سناتور کری همچنین گفت که از نزدیک با دولت اوباما همکاری خواهد کرد تا هرگونه تدابیر لازم و سازنده برای وادار کردن ایران به عمل به خواسته های گروه پنج به علاوه یک اتخاذ شود.

ایلیانا راس لیتنن، رئیس کمیته روابط خارجی در مجلس نمایندگان که از مخالفان شدید حکومت ایران در کنگره است در بیانیه ای هشدار داد که وقت به سرعت از دست می رود.

او گفت گزارش آژانس ثابت می کند که آمریکا و سایر کشورهای مسئول باید برای جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی تسلیحات اتمی دست به اقدامات قاطعانه بزنند.

خانم لیتنن از دولت های کنونی و سابق آمریکا به خاطر "عدم اجرای کامل متن قانون تحریم های ایران" انتقاد کرد.

این سیاستمدار جمهوریخواه پیش بینی کرد که طرح تازه تحریم های شدیدتر علیه ایران که در کمیته تحت نظر او تصویب شده در کنگره وضع شود و به امضای آقای اوباما برسد.

وی گفت این طرح ها بخش انرژی ایران که پاشنه آشیل این کشور خواند را هدف خواهد گرفت.

مارک کرک، سناتور جمهوریخواه نیز در صحن سنا درباره این گزارش صحبت کرد و مثل خانم لیتنن خواستار تحریم بانک مرکزی ایران شد.

او گفت که گزارش آژانس نشان می دهد که ایران به سوی طراحی و ساخت سلاح اتمی حرکت می کند، امری که به گفته وی آمریکا نمی تواند اجازه وقوع آن را دهد.

دولت ایران با رد این اتهام می گوید که تمام جوانب برنامه هسته ای این کشور صلح آمیز است.