دانشمند اوکراینی: پایه گذار برنامه هسته ای ایران نبوده ام

حق نشر عکس AFP
Image caption مامور آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال بازرسی از یک مرکز اتمی ایران

ویاشسلاو دنیلنکو، دانشمند اتمی اوکراینی، می گوید که بر خلاف ادعاهای منتشر شده در رسانه های آمریکایی، او در پایه گذاری برنامه تحقیقات هسته ای ایران نقشی نداشته است.

بر اساس گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی، نشانه هایی از احتمال کمک خارجی به ایران در تلاش برای تهیه یک سیستم انفجاری، وجود دارد.

روزنامه واشنگتن پست نوشته است که آقای دنیلنکو برای حد اقل پنج سال با ایران همکاری می کرده است. او که اکنون ۷۶ سال سن دارد، پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در یک مرکز تحقیقات هسته ای روسیه کار می کرده است.

آقای دنیلنکو به روزنامه کومرسنت روسیه گفته است که "من دانشمند هسته ای نیستم و پایه گذار برنامه هسته ای ایران نبوده ام."

به نوشته روزنامه کومرسنت، آقای دنیلنکو یکی از متخصصان برتر جهان در رشته نانو-الماس ها است، الماس‌های بسیار ریزی که در صنایع گسترده ای از ساخت روغن‌ها گرفته تا مصارف پزشکی کاربرد دارند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است که به نظر می رسد ایران در زمینه طراحی بمب اتمی تحقیقاتی انجام داده است.

ایران این ادعای آژانس را رد کرده است و دولت روسیه نیز گفته است این گزارش هیچ چیز تازه ای ارائه نداده است.

با این حال، برخی دولت های غربی خواستار افزایش تحریم‌ها علیه ایران شده اند.

روزنامه کومرسنت نوشته است که آقای دنیلنکو پس از بازنشستگی، از سال ۱۹۹۲ تا سال ۱۹۹۶ در یک شرکت اوکراینی به نام آلیت کار می کرده که در زمینه نانو-الماس‌ها فعالیت می کند.

ولادیمیر پادالکو، مدیر شرکت آلیت، گفته است که آقای دنیلنکو در نیمه دوم دهه ۱۹۹۰ در ایران فعال بوده است، اما فعالیت های عمده او در خصوص نانو-الماسها و همچنین تدریس بوده است.