دانش آموزان در آتش؛ زنجیره دنباله‌دار در ایران

حق نشر عکس FARS

نزدیک به پنج سال بعد از حادثه آتش‌سوزی در مدرسه‌ای در روستای درودزن استان فارس، دیه ۷ نفر از ۸ دانش‌آموزی که در این حادثه دچار سوختگی شدید شدند، روز پنجشنبه، ۱۹ آبان ماه، پرداخت شده است.

بر اساس گزارش‌ها، مسئولان آموزش و پرورش روز ۲۶ مهرماه امسال رسما اعلام کردند که ۷۰۹ میلیون تومان به عنوان دیه دانش‌آموزان آسیب‌دیده درودزن، به حساب دادگستری مرودشت واریز کرده‌اند، ولی بروز برخی مشکلات، پرداخت دیه را به تاخیر انداخت و سرانجام روز پنجشنبه، ۱۹ آبان ماه، مبالغ دیه در ۷ فقره چک به اولیای دانش‌آموزان پرداخت شد.

گفته شده است که والدین یکی از دانش‌آموزان آسیب‌دیده، به میزان دیه پرداختی معترض هستند و به همین دلیل، مبلغ دیه را نگرفته‌اند تا حکم نهایی دادگاه تجدیدنظر اعلام شود.

دیه دانش‌آموزان قربانی آتش درودزن در شرایطی پس از ۵ سال به والدین آنها داده شده است که به باور تحلیلگران، آتش‌سوزی در مراکز آموزشی ایران به زنجیره‌ای دنباله‌دار تبدیل شده است.

حادثه خوابگاه چابهار

در یکی از آخرین حوادث مربوط به آتش‌سوزی در مراکز آموزشی در ایران، خوابگاه دبیرستان پسرانه وابسته به دانشگاه علوم دریانوردی چابهار، بامداد روز چهارشنبه، چهارم آبان ماه امسال آتش گرفت.

این حادثه باعث مرگ دو دانش‌آموز در آتش و سوختگی ۳۵ تا ۸۰ درصدی سه دانش‌آموز دیگر شد که تاکنون دو نفر از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

اتصال سیم‌های برق و رعایت نشدن تدابیر ایمنی در خوابگاه، دلیل حادثه اعلام شده است، ولی گفته می‌شود که جزئیات آن در دست بررسی است.

خوابگاه سوخته چاه‌رحمان

خبرگزاری مهر گزارش داده است که در آبان سال ۸۹ وقوع آتش‌سوزی در خوابگاه مدرسه شبانه‌روزی چاه‌رحمان در بخش نصرت‌آباد زاهدان در استان سیستان و بلوچستان، مرگ یک دانش‌آموز و مصدوم و مسموم شدن ۱۴ نفر دیگر را به دنبال داشت.

در مدرسه چاه‌رحمان هم گفته شد که سیم‌های پوسیده برق باعث آتش‌سوزی شده است.

حق نشر عکس FARS
Image caption دیه دانش‌آموزان آسیب‌دیده درودزن پنج سال بعد از حادثه آتش‌سوزی در مدرسه به والدینشان تحویل داده شد

آتش در درودزن

دلیل آتش‌سوزی در دبستان روستای درودزن استان فارس هم رعایت نشدن موارد ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی اعلام شد.

گزارش شده است که آتش گرفتن بخاری غیراستاندارد در یکی از کلاس‌های مدرسه در روز ۱۴ آذر سال ۱۳۸۵ هشت دانش‌آموز کلاس دوم دبستان را در آتش گرفتار کرد.

شدت سوختگی دانش‌آموزان قربانی آتش، از ۱۰ تا ۴۰ درصد اعلام شد.

قربانیان سفیلان

در سال ۱۳۸۳ حادثه مشابهی برای دانش‌آموزان روستای سفیلان چهارمحال و بختیاری رخ داد که در آن ۱۳ دانش‌آموز دختر و پسر در آتش سوختند. یکی از معلمان مدرسه هم بر اثر شدت سوختگی جان خود را از دست داد.

البته آتش‌سوزی در مدارس ایران همیشه با کشته شدن دانش‌آموزان همراه نبوده است؛ نزدیک به یک ماه بعد از آتش‌سوزی در مدرسه درودزن، استفاده از بخاری غیراستاندارد در مدرسه نورآباد استان لرستان، زمینه‌ساز آتش‌سوزی در این مدرسه بود، ولی معلمی که در محل حاضر بود، پیش از آتش گرفتن بخاری، آن را از کلاس بیرون برد. هرچند در بین راه، با شدت یافتن آتش بخاری، صورت و دست این معلم دچار سوختگی شد.

'اختصاص بودجه بی‌نتیجه بوده است'

وزارت آموزش و پرورش ایران اخیرا در بخشنامه‌ای اعلام کرده است که استفاده از تجهیزات گرمایشی غیراستاندارد مثل بخاری‌های غیراستاندارد چکه‌ای و چراغ‌های والور نفتی در مدارس ممنوع است.

مرتضی رئیسی، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش هم به خبرگزاری فارس گفته است که استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد و نیز طراحی معماری داخلی مدارس و رعایت استانداردهای لازم از جمله راه پله فرار و داشتن راهروهای مناسب می‌تواند از بروز چنین حوادثی جلوگیری کند.

با این حال، حمیدرضا حاج بابایی، وزیر آموزش و پرورش ایران در واکنش به آتش‌سوزی خوابگاه دبیرستان شبانه‌روزی چابهار گفته است: "ما این مدرسه را به عنوان یک مدرسه غیردولتی می‌دانیم و فقط در آن نظارت داریم."

او اضافه کرده است: "ممکن است در خوابگاهی چند پریز روی هم قرار بگیرند و جرقه خورده باشد، اما ما مدرسه‌سازی در کشور را به شکل استاندارد آغاز کرده‌ایم."

این اظهارات وزیر آموزش و پرورش، انتقاد کارشناسان حوزه آموزشی را به دنبال داشت. از جمله شیرزاد عبداللهی، کارشناس مسائل آموزشی، در خبرآنلاین نوشت: طبق اساسنامه مدارس شبانه‌روزی، در تاسیس این مدارس، چه دولتی و چه غیردولتی یا تبدیل‌ مدارس‌ عادی‌ به‌ ‌مدارس شبانه‌روزی ‌"الزامی است که مدرسه‌ دارای‌ فضاهای‌ آموزشی‌، پرورشی‌ و امکانات‌ و تجهیزات‌ مناسب‌ و مورد نیاز شبانه‌روزی‌ باشد و مناسب‌ بودن‌ محل‌، ساختمان‌، امکانات‌ و تجهیزات‌ مدارس‌ شبانه‌روزی‌ باید به‌ تأیید مدیریت‌ نوسازی‌ و تجهیز مدارس‌ استان‌ برسد."

به نوشته این تحلیلگر مسائل آموزشی، "وظیفه سازمان نوسازی و تجهیز مدارس، بازدید دوره‌ای و کنترل تجهیزات و اطمینان از رعایت ضوابط و استانداردها در همه بخش‌های مدرسه از جمله خوابگاه مدارس دولتی و غیردولتی است و وابسته بودن این مدرسه (در چابهار) به دانشگاه علوم دریانوردی، مسئولیت آموزش و پرورش را در قبال اینگونه حوادث به عنوان دستگاه ناظر منتفی نمی‌کند؛ مگر اینکه آموزش و پرورش تعریف جدیدی از نظارت ارائه دهد."

شیرزاد عبداللهی اضافه کرده است: "بعد از حادثه آتش‌سوزی مدرسه سفیلان در سال ۸۳ دولت لایحه‌ای تقدیم مجلس هفتم کرد که بر اساس آن چهار میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی برای نوسازی و تجهیز مدارس برداشت شود و در اختیار سازمان نوسازی و تجهیز مدارس قرار گیرد. این لایحه با تاخیری معنادار در فروردین ۸۵ تصویب شد و اکنون ۵ سال از اختصاص ۴ میلیارد دلار گذشته است."

او نوشته است: "امسال هم حدود ۲ هزار میلیارد تومان در اختیار سازمان نوسازی و تجهیز مدارس قرار گرفته و بارها گفته شده است که سازمان نوسازی و تجهیز مدارس از نظر بودجه در سال جاری وضعیتی عالی دارد. گویا مشکل از کمبود بودجه نیست بلکه ناشی از ضعف مدیریت و کنترل و نظارت است."

مطالب مرتبط