چین: وضع تحریم‌ علیه ایران راه حلی اساسی نیست

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دو روز بعد از ارائه گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌‎ای ایران، وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که از نظراین کشور تحریم‌ها علیه ایران نمی‌تواند راه حلی "اساسی" برای مناقشه موجود باشد.

هونگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چین اظهار امیدواری کرد که آژانس به صورت "منصفانه و بی‌طرفانه" نسبت به "شفاف‌سازی مسائل مهم" با همراهی بیشتر ایران اقدام کند.

گزارش جدید آژانس که روز سه شنبه (۸ نوامبر) به نمایندگان کشورهای عضو ارائه شد، با استناد به مدارک این سازمان می‌گوید که ایران آزمایش‌هایی انجام داده که با ساخت یک چاشنی انفجار هسته‌ای مرتبط است.

مقام‌های ایران این گزارش را "غیر واقعی و با انگیزه سیاسی " خوانده‌اند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران با انتقاد از گزارش تازه آژانس گفته است که کشورش در پی تولید بمب اتمی نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفته است: "شیوه درست برای خروج از بن‌بست هسته‌ای ایران مذاکره و گفت‌وگو است."

با وجود این آقای هونگ به صراحت حمایت دولت چین از تحریم‌ها علیه ایران را رد نکرد. دولت چین پیش از این نیز از وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران انتقاد کرده بود، اما در شورای امنیت سازمان ملل متحد به وضع تحریم علیه ایران رای مثبت داده بود.

راه دشوار تحریم

پیش از این روسیه حمایت مسکو از تحریم‌های بیشتر علیه تهران را رد کرده و گفته بود "روسیه قصد پی‌گیری چنین طرحی را ندارد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption مقام‌های ایران در روزهای اخیر، یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به شدت مورد انتقاد قرار داده‌اند

فرانسه و آمریکا اعلام کرده بودند که با توجه به نکاتی که در گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح شده، هر دو کشور وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران را در دستور کار قرار خواهند داد.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در پی رایزنی با دیگر کشورها برای افزایش فشار بر جمهوری اسلامی است.

آقای تونر اتهام‌های تازه علیه ایران را "جدی" خواند و گفت: "برعهده ایران است که بالاخره به صورت شفاف و قابل اعتمادی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد گفت‌وگو شود و به این نگرانی‌ها پاسخ دهد."

جوزف لیبرمن، سناتور آمریکایی که از طرفداران اسرائیل و مخالف سرسخت حکومت ایران است، طی بیانیه‌ای گفته است که زمان آن فرا رسیده که آمریکا و کشورهای دوست و متحدش به جای فشار تدریجی، تحریم های شدیدی از جمله تحریم بانک مرکزی ایران را وضع کنند.

آلمان هم تاکید کرده است که تنها راه مقابله با برنامه اتمی ایران اعمال تحریم‌های بیشتر است.

گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان در این مورد گفت: "راه درست، اعمال تحریم‌های جدی با حداکثر حمایت بین‌المللی است. ما مخالف هرگونه بحث درباره گزینه‌های نظامی هستیم."

مقام‌های ایرانی در روزهای اخیر، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را هدف انتقاد شدید قرار داده و او را فاقد اراده مستقل معرفی کرده‌اند.

تازه‌ترین گزارش آقای آمانو قرار است هفته آینده در جلسه شورای حکام آژانس مطرح شود، اما متن آن در اختیار ۳۵ کشور عضو این شورا قرار گرفته و به رسانه ها درز کرده است.

یوکیا آمانو در گزارش خود به تحقیقات ایران در زمینه‌هایی مانند انفجارهای نیرومند، که معمولا در ساخت چاشنی بمب اتمی کاربرد دارد، و مطالعاتی بر روی احتمال حمل کلاهک هسته‌ای توسط موشک‌های ساخت این کشور به عنوان شواهدی در مورد گرایش برنامه‌های اتمی ایران به سوی مصارف نظامی اشاره کرده، اما آقای سلطانیه رسیدگی به این موارد را خارج از وظایف آژانس دانسته است.

مطالب مرتبط