بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۱۹ آبان

بهرام رفیعی روزنامه نگار

روزنامه های امروز صبح واکنش مقامات جمهوری اسلامی به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی را با تیترهایی همچون "اتمام حجت با آمانو" و یا "تیر خلاص آمانو به آژانس" در صدر اخبار و مقالات خود قرار داده اند.

انتقادات صریح صادق لاریجانی از اظهارات اخیر محمود احمدی نژاد در رابطه با دستگیری های مرتبط با پرونده اختلاس بزرگ از جمله موضوعات مشترکی است که در صفحات نخست به چشم می خورد. تحلیل ها و مقالات درباره تهدیدات نظامی اخیر و همچنین کسری ۲۶ هزار میلیاردی بودجه ۸۹ نیز از جمله گزارش های قابل توجه روزنامه های امروز است.

استقلال قوای سه گانه در عمل

حق نشر عکس iiuu

مردم سالاری در سرمقاله امروزش واکنش صادق لاریجانی به اظهارات اخیر محمود احمدی نژاد را مورد توجه قرار داده و نوشته این روزها و به خصوص با وارد شدن دوباره دولت برای اعلام برائت از این پرونده اقتصادی، باز هم شاهد آن هستیم که موضوع توجه همگان برای برخورد جدی با عاملان این فساد مالی و تلاش برای یافتن راهی درخصوص جلوگیری از تکرار، در حال ورود به حاشیه است.اظهارات منتسب به احمدی نژاد درباره اینکه چرا جهرمی را بازداشت نمی کنند، یا اینکه از پورمحمدی معاون بانک مرکزی، می خواهند که علیه مشایی، اعتراف کند، عملا اقدامی جدید در فضای سیاسی کشور محسوب می شود که لزوم برخورد جدی با پدیده فساد مالی را با حاشیه های جدید روبه رو کرده است.

سروش ارشاد در ادامه با استناد به این گفته صادق لاریجانی که "توجیه پذیر نیست که دائما بگوییم چرا این را گرفتند، آن را نگرفتید و یا چرا این را آزاد کردید، خصوصا این کار از مسئولان پسندیده نیست" نوشته باید پرسید دولتمردان بر چه مبنایی هر از چندگاهی اقدام به اظهاراتی می کنند که فضا را برای رسیدگی به پرونده فساد مالی با حاشیه روبه رو می سازد؟ آیا نباید منتظر ماند و مشاهده کرد که سیستم قضایی چه گزارشی بدون جنجال های سیاسی برای افکار عمومی و برخورد با این فساد اقتصادی ارائه خواهد کرد؟ لذا، ای کاش دولتمردان به جای بیان مطالبی که بیان آن در عرصه سیاسی جز ایجاد حاشیه، دستاورد دیگری ندارد، اقدامی صورت می دادند تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی در سیستم مالی و اقتصادی کشور نمی بودیم.

نعمت احمدی، وکیل دادگستری و حقوق دان نیز طی مقاله ای در اعتماد به همین مساله پرداخته و نوشته رییس‌جمهور بعد از مقام معظم رهبری عالی‌ترین مقام اجرایی است و مسوولیت اجرای قانون اساسی را بر عهده دارد. قائم مقام بانک مرکزی را قوه قضاییه بازداشت کرده است. این ادبیات در وهله اول دخالت در امور قوه قضاییه محسوب می‌شود که قوه‌ ای مستقل است. چراکه هیچ شخصی جز مقام قضایی نمی‌تواند راجع به پرونده‌ ای که در جریان رسیدگی است اظهارنظر بکند.

حق نشر عکس rr
Image caption علی کاشی. مردم سالاری

او در ادامه این مقاله افزوده با توجه به محرمانه بودن رسیدگی در دادسرا نمی‌دانم گفته‌های قائم مقام بازداشت شده بانک مرکزی را چه کسی به رییس‌جمهور رسانده که گفته است "قائم مقام بانک مرکزی را تحت فشار قرار دادند و گفتند بگو فلانی پشتیبانی کرده تا تو را آزاد کنیم"... قوه قضاییه در باور رییس‌جمهور به نوعی رفتار می‌کند که قائم مقام بانک مرکزی را بازداشت کرده و به زور از او می‌خواهد علیه دیگران صحبت کند.

نعمت احمدی در بخش پایانی این مقاله خاطرنشان کرده جایی که قائم مقام بانک مرکزی را وادار می‌کنند بگوید فلانی پشتیبانی کرد، تا آزاد شود، نمی‌تواند مرجعی باشد که به اتهام این فرد رسیدگی کند، بپذیریم برابر اصل ۵۷ قانون اساسی، قوای حاکم در جمهوری اسلامی عبارتند از قوه مقننه، مجریه و قضاییه که از یکدیگر مستقل هستند، اگر قرار باشد هریک از این قوا یکدیگر را قبول نداشته و عملکرد یکدیگر را قانونی ندانند از مردم چه انتظاری دارند که به عملکرد قوای حاکم بر مملکت باور داشته باشند.

جمهوری اسلامی هم طی مقاله ای این موضوع را فشارهای قوه مجریه بر قوه قضاییه خوانده و بر رسیدگی به پرونده اختلاس تاکید کرده و نوشته با این حال از قوه قضائیه پذیرفته نیست که فشارها از جانب هر کس که باشد موجب عقب نشینی یا حتی کندی کار این قوه شود. قوه قضائیه، دستگاهی مستقل است که باید بی‌اعتنا به فشارها کار خود را انجام دهد و انتظار مردم اینست که اعمال نفوذ کنندگان و فشار آورندگان را به مردم معرفی نماید و آنها را تحت تعقیب قانونی قرار دهد.

بازی با آتش

حق نشر عکس tt

ابتکار در سرمقاله اش به تحلیل چرایی تهدیدات نظامی اخیر برعلیه کشور بویژه از سوی اسراییل پرداخته و نوشته فضای تهدید و حمله و مطرح‌کردن امکان حمله نظامی‌به ایران از سوی اسرائیل، به چند دلیل صورت می‌گیرد.این فضاسازی برای اسرائیل دلایل داخلی دارد؛ چراکه اسرائیل در داخل این کشور با جنبشی اجتماعی روبه‌روست. این جنبش اجتماعی در اسرائیل بسیار جدی است و حاکمیت احزاب فعلی را زیر سؤال برده است. درواقع نه جناح چپ و نه راستگرایان اسرائیل، این جنبش را تحت کنترل ندارند؛ بنابراین جریان سیاسی جدیدی است که تحت‌تأثیر بهار عربی در خاورمیانه شکل گرفته است.

حسین رویوران ادامه داده که بحث بعدی که درباره فضاسازی اخیر اسرائیل درخصوص حمله به ایران باید مورد توجه قرار داد، این است که اسرائیل دچار سرخوردگی است. اسرائیل احساس می‌کند توان هسته‌ای ایران حتی در بعد صلح‌آمیز آن برای اسرائیل تهدیدآمیز است؛ به‌این‌دلیل اسرائیل اعلام کرده است که به تأسیسات هسته‌ای ایران حمله می‌کند. اما اوضاع به‌گونه‌ای است که اسرائیل جرئت حمله به ایران را ندارد.

نویسنده مقاله افزوده باید توجه کرد که اولاً هرگونه حمله به ایران، چه از طرف اسرائیل، چه از سوی امریکا، قطعاً با واکنش جدی ایران روبه‌رو خواهد شد. این واکنش دربرگیرنده اسرائیل و امریکا خواهد بود. هرگونه حضوری که نیروهای امریکایی و اسرائیلی در منطقه دارند، می‌تواند در معرض حمله ایران قرار بگیرد. این به این معناست که چنین جنگی دوطرفه نخواهد بود؛ بلکه جنگی بین‌المللی به راه خواهد افتاد که کشورهای متعددی درگیر خواهند شد... ایران می‌داند ابعاد و دامنه این‌گونه مسائل به کجا خواهد رسید و این بازی با آتش است؛ بنابراین سازمان ملل و شورای امنیت به‌عنوان حافظ و مدافع صلح و امنیت بین‌المللی، باید جلوی این اتفاق را بگیرند.

واکنش به گزارش آژانس

جام جم در مقاله ای گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره نظامی بودن برنامه اتمی ایران را تعجب برانگیز خوانده و نوشته حرف‌شنوی آمانو از دولت آمریکا آن‌قدر بی‌پرده صورت گرفت که اگر اسناد منتشر شده از سوی ویکی‌لیکس درباره وابستگی او به آمریکا را هم نادیده بگیریم به همین نتیجه می‌رسیم که آمانو، مهره گوش به فرمان آمریکاست و اظهار خشنودی وزیر امور خارجه آمریکا هنگام انتخاب او به دبیرکلی، بی‌جهت نبوده است. نقش آمانو در سناریویی به کارگردانی آمریکا، آن‌قدر غیرحرفه‌ای و تابلو اجرا شد که گویا هنرپیشه‌ای دیالوگ‌های خود را هنگام بازی از روی متن بخواند.

مهدی فضایلی در این مقاله پرسیده چرا با وجود ۴۰۰۰ بازرسی الزامی که از تأسیسات اتمی ایران و حتی برخی تأسیسات غیراتمی آن هم بعضا به صورت سرزده انجام شده است، حتی یک گرم اورانیوم پیدا نشده است که به سمت تولید بمب هسته‌ای منحرف شده باشد؟ آمانو و حامیانش بدانند اگر قرار بود نظام اسلامی با این ترفندها از میدان به در برود، امروز ۳۲ سال از عمر آن سپری نشده بود.

حق نشر عکس rr

حسین شریعتمداری اما در سرمقاله کیهان اساس اسنادی که در گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت نظامی اتمی جمهوری اسلامی مورد استناد قرار گرفته را جعلی خوانده و نوشته اسناد مورد اشاره یک فایل پاور پوینت"POWER POINT" است که شامل نزدیک به ۱۰۰۰ صفحه الکترونیکی است و از آنجا که اسناد الکترونیکی نظیر تصاویر کامپیوتری، و نوارهای صوتی و تصویری و... به آسانی قابل جعل هستند، اینگونه به اصطلاح اسناد، در هیچ یک از مراجع حقوقی قابل استناد تلقی نشده و "سند" محسوب نمی شوند. بنابراین اولین پرسش آن است که آقای آمانو براساس کدام منطق حقوقی و ملاک علمی و قانونی بر این اوراق و تصاویر الکترونیکی به عنوان "سند" تکیه کرده است؟!

سرمقاله نویس کیهان همچنین اضافه کرده درباره طراحی کلاهک (سرجنگی) موشک که در گزارش آژانس به عنوان یک مورد اتهامی و مشکوک در فعالیت هسته ای ایران، یاد شده است، باید گفت؛ مگر جمهوری اسلامی ایران با صراحت از ساخت موشک های بالستیک خبر نداده است؟ و مگر تولید کلاهک یکی از ضروری ترین نیازها در ساخت موشک های بالستیک نیست؟! بنابراین آژانس با چه استدلال و براساس کدام سند از تولید کلاهک جنگی به عنوان نشانه ای مشکوک برای تلاش ایران در دستیابی به سلاح هسته ای یاد کرده است؟!

کسری بودجه ۸۹

جهان صنعت در گزارشی نوشته رقم کسری بودجه ۸۹، ۲۰ هزار میلیارد تومان بیش از آن است که دولت هنگام اعلام ویژگی لایحه بودجه به آن اذعان کرده بود.دولت زمانی که لایحه بودجه سال ۸۹ را ارایه داد، اعلام کرده بود که این لایحه شش هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی دارد اما اکنون بیش از یک‌سال پس از ارایه آن لایحه، براساس بررسی‌های به عمل آمده مشخص شده است که تراز عملیاتی بودجه سال ۸۹ کل کشور در پایان بهمن‌ماه سال گذشته با بیش از ۲۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کسری مواجه شده است.

این روزنامه نوشته به نظر می‌رسد دلیل این کسری درآمد حاصل از هدفمندسازی یارانه‌هاست که در قانون بودجه کمتر از یارانه نقدی بوده که دولت به خانوارها پرداخته است.کارشناسان می‌گویند سال گذشته دولت دو برابر میزان درآمد حاصل از افزایش قیمت کالاهای یارانه‌ای به خانوارها یارانه نقدی پرداخت کرده در حالی که دولت باید با توجه به درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها حداکثر هرماه ۲۵ هزار تومان به هر نفر بپردازد اما نکته قابل تامل این است که سال گذشته دولت فقط سه ماه یارانه نقدی پرداخت کرده ولی با این کسری مواجه شده حال امسال که باید ۱۲ ماه و در ۱۲ مقطع یارانه نقدی به مردم پرداخت کند- و ادعای پرداخت سه برابری را نیز دارد- با چه کسری مواجه می‌شود؟!

قبوض قرمز در راه خانه ها

دنیای اقتصاد در گزارشی نوشته همزمان با ورود موج جدید سرما در بخش عمده‌ای از شهرها و استان‌های کشور و افزایش مصرف گاز طبیعی در بخش‌های خانگی و تجاری به زودی پرونده صدور قبوض نجومی گاز خانگی برای مشترکان پرمصرف بازگشایی خواهد شد.

به نوشته این روزنامه بر اساس فرمول جدید قیمت گذاری گاز خانگی ۱۲ ماهه سال به دو بخش هفت ماهه و پنج ماهه پایانی سال تقسیم‌بندی شده است که الگوهای مصرف این حامل انرژی در هر یک از این دو دوره زمانی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. مطابق با تعرفه گاز زمستانی مشترکان خانگی (از ابتدای آبان ماه اعمال شده است) محل سکونت مشترکان از نظر آب و هوایی به چهار اقیلم (سرد یک، دو، معتدل و گرمسیری) تقسیم بندی شده و ۱۲ دامنه مصرف گاز هم در این بخش مطابق با نوع اقلیم تعریف و اعمال شده است.

به گزارش دنیای اقتصاد مطابق با جداول تعریف شده مشترکان گاز خانگی که مصرف آنها مطابق با پله اول و دوم باشد قبوض سبز دریافت می‌کنند و مشترکانی که مصرف گاز آنها در پله‌های سه، چهار و پنج باشد، قبوض زرد دریافت خواهند کرد. همچنین آن دسته از مشترکانی که مصرف گاز طبیعی آنها در ردیف پله‌های ششم تا دوازدهم قرار می‌گیرد قبوض قرمز دریافت خواهند کرد که میزان بار مالی قبوض گاز این دسته از مصرف‌کنندگان افزایش قابل‌ توجهی پیدا می‌کند.

مطالب مرتبط