'احتمال تدوین دور تازه تحریمهای اروپا علیه ایران ظرف ۳ هفته'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اتحادیه اروپا سال پیش نیز ایران را بخاطر برنامه اتمی اش تحریم کرد

دیپلماتهای اروپایی می گویند دولتهای اتحادیه اروپا احتمالا دور تازه تحریمها علیه ایران را ظرف هفته های آینده تصویب می کنند.

یک دیپلمات غربی به خبرگزاری رویترز گفته است که کارشناسان اتحادیه اروپا در حال بررسی چند گزینه موجودند، ولی دشوار می توان نتیجه مباحثه آنها را پیش بینی کرد.

بعضی از دیپلماتها احتمال داده اند پیش نویس دور تازه تحریمهای اروپا علیه ایران تا نشست وزرای خارجه این اتحادیه در بروکسل در اول دسامبر آماده شود.

پس از انتشار گزارش تازه مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و متهم کردن ایران به تحقیق در زمینه ساخت بمب هسته ای، غرب مصمم شده است تحریمهای سنگین تری علیه حکومت جمهوری اسلامی وضع کند.

ایران با تاکید مجدد بر غیرنظامی بودن فعالیتهای اتمی اش، می گوید به هر گونه تحریم غرب "پاسخی گزنده" خواهد داد.

فرانسه و آمریکا پیشتاز وضع تحریمهای تازه شده اند. از آنجا که روسیه و چین چندان موافق تحریم نیستند، به نظر می رسد فعلا تحریمهای یکجانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا تنها ابزار غیرنظامی غرب برای تغییر در مشی ایران باشد.

'ایران اتمی، معقول ترین گزینه برای همه'

در همین حال، یک شرکت برجسته سرمایه گذاری اسرائیل هشدار داده که هر گونه حمله نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران تاوان اقتصادی بسیار سنگینی برای دنیا به همراه خواهد داشت.

امیر کاهانوویچ، اقتصاددان ارشد شرکت کلال فاینانس، یکی از بزرگترین کارگزاریهای مالی اسرائیل، هشدار داده است خطر افزایش شدید قیمت نفت، هزینه های جنگ و لطمه به تجارت جهانی مانع از آن می شود که رهبران قدرتهای بزرگ دنیا علیه ایران دست به اقدامی جدی بزنند.

او در گزارشی با عنوان "مساله ایران از منظر اقتصادی" به بررسی گزینه های موجود پرداخته و خطاب به سرمایه گذاران نوشته که بعید است دنیا گامهای لازم برای بازداشتن از ایران از مسیر هسته ای را بردارد.

آقای کاهانوویچ نتیجه گرفته است که حتی برای اسرائیل هزینه های رویارویی نظامی بسیار زیاد است و برای همین، "متاسفانه به نظر می رسد که ایران اتمی معقول ترین سناریو است."

اسرائیل از دنیا خواسته است که به ایران اجازه ندهد سلاح اتمی بسازد.

امروز آیت الله علی خامنه ای به دولت های آمریکا و اسرائیل هشدار داد که ایران هر گونه حمله نظامی "بلکه هر گونه تهدیدی" را به نحوی پاسخ خواهد داد که "متجاوزان را از درون متلاشی کند".

رهبر ایران گفت: "هر کس که فکر تجاوز به جمهوری اسلامی ایران در مخیله اش خطور کند، باید خود را آماده دریافت سیلی های محکم و مشت های پولادین ارتش، سپاه و بسیج و در یک کلام، ملت بزرگ ایران کند".

مطالب مرتبط