'ماموران حسن فتحی را با لپ‌تاپ و ریسیور بردند'

حق نشر عکس non
Image caption حسن فتحی، خبرنگار توسط ماموران امنیتی بازداشت شد

حسن فتحی، روزنامه نگار ایرانی روز یک شنبه ۲۲ آبان ماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد.

همسر آقای فتحی در گفت و گو با بی بی سی فارسی با اعلام این موضوع که از خبر بازداشت همسرش بی اطلاع بوده و اولین بار خبر بازداشت را در اینترنت خوانده است، گفت: "من سر کار بودم و وقتی به منزل رسیدم، نگهبان برجی که در آن زندگی می‌کنیم به من گفت همسرم به همراه چهار یا پنج جوان وارد ساختمان شدند."

همسر این خبرنگار بازداشت شده با اشاره به اینکه منزل و وسایل آقای فتحی مورد تفتیش قرار گرفته، اضافه کرد که "لپ تاپ و ریسیور ماهواره را ماموران به همراه خود برده‌اند."

همسر آقای فتحی همچنین گفت هیچ خبری یا اطلاعی از وضعیت و محل بازداشت همسرش ندارد.

در همین حال خبرگزاری فارس اعلام کرده که حسن فتحی، روزنامه‌نگار ، به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی بازداشت شده است.

به گزارش این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران، این روزنامه‌نگار به اتهام همکاری با بی بی سی فارسی بازداشت شده است.

بی بی سی فارسی در ایران دفتر ندارد و هیچ خبرنگاری نیز از ایران با این شبکه همکاری نمی‌کند.

بازداشت آقای فتحی یک روز پس از آن صورت گرفت که وی در گفتگویی با شبکه تلویزیونی فارسی بی بی سی درباره پوشش رسانه‌ای انفجار بزرگ در یک پادگان سپاه پاسداران، شرکت کرد.

پیش از این نیز تعدادی از مستند سازان ایرانی بازداشت و متهم به همکاری با شبکه بی بی سی شده بودند.

در مقابل، بی بی سی اعلام کرد که آثار این افراد در جشنواره ها و سایر رویدادهای بین المللی به نمایش در آمده و بی بی سی فارسی نیز به شیوه رایج برای پخش در یک برنامه خاص فیلم های مستند، حق پخش این فیلم ها را خریداری کرده است.

بی بی سی تاکید داشته است که این افراد مستندسازان مستقل بوده اند و بی بی سی آنان را در استخدام ندارد و آثاری که به نمایش در آمده به سفارش بی بی سی ساخته نشده بود.

مطالب مرتبط