نتانیاهو: مسابقه ایران برای بمب اتمی را متوقف کنید

حق نشر عکس Getty
Image caption در دو هفته اخیر فشار دولت اسرائیل به جامعه جهانی برای متوقف کردن برنامه اتمی ایران تشدید شده است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از جهان خواست برای متوقف کردن "مسابقه ایران برای تسلیح خود به جنگ افزار اتمی" درنگ نکند.

او این سخنان را پیش از جلسه غیرعلنی امروز هیات دولتش برای بررسی گزارش هفته پیش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بیان می کرد.

این گزارش حاوی اسنادی بود که به گفته آقای آمانو مدارکی مستند درباره تلاش ایران برای ساخت کلاهک اتمی و آزمایش با مواد منفجره قوی است.

ایران این اسناد را بی اعتبار و جعلی خوانده، ولی هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، می گوید تهران باید به این اتهامها پاسخی روشن بدهد.

امروز آقای نتانیاهو گفت که گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی "اتهامهای بسیاری از کشورهای جهان از جمله اسرائیل را تایید می کند که ایران بطور نظام مند بدنبال ساخت جنگ افزار هسته ای است."

نخست وزیر اسرائیل افزود: "هر دولت مسئولیت پذیر دنیا باید نتایجی واضح (از این گزارش) بگیرد. جامعه بین الملل باید به موقع مسابقه ایران برای تسلیح خود به جنگ افزار اتمی را متوقف کند، مسابقه ای که صلح کل دنیا را به خطر می اندازد."

آقای نتانیاهو در حالی ایران را به تلاش برای ساخت بمب اتمی متهم می کند که کشورش متهم است بیش از دویست کلاهک هسته ای دارد. اسرائیل سیاستی استراتژیک برای عدم تائید یا تکذیب زرادخانه اتمی خود دارد.

دولت ایران داشتن برنامه نظامی اتمی را رد کرده و می گوید ملتش برای مقابله با تهدیدهای دشمنان خارجی به جنگ افزار هسته ای نیاز ندارد.

دولت اسرائیل که اصرار می کند فعلا برنامه ای برای حمله به تاسیسات اتمی ایران ندارد، امیدوار است گزارش تازه آقای آمانو راه را برای دور تازه تحریمهای بین المللی علیه تهران هموار کند.

چین و روسیه گفته اند مخالف تحریم تازه علیه ایران هستند.

رسانه های اسرائیل امروز گزارش دادند که نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، در نامه ای خطاب به آقای نتانیاهو قول داده است که کشورش قویا از وضع تحریمهای جدید علیه ایران حمایت خواهد کرد.

هفته گذشته اعلام شد که آقای سارکوزی در جریان گفتگویی خصوصی با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در حاشیه اجلاس سران گروه 20 در کن فرانسه گفته که آقای نتانیاهو دروغگوست.

کاخ الیزه ارسال این نامه را تائید کرده ولی درباره مفاد آن اظهار نظر نکرده است.

بازنگری در همکاری با آژانس

در همین حال، ایران که با فشار بین المللی تازه روبرو شده، تهدید به بازنگری در سطح همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی کرد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس، گفت که ایران رویکرد آژانس را خصمانه و همسو با "سیاستها و دستورهای رژیم صهیونیستی و آمریکا" می داند.

به گفته آقای لاریجانی، مجلس بازنگری در همکاری با آژانس را ضروری می داند، زیرا این نهاد سازمان ملل تصمیمهایی نامنصفانه می گیرد.

رئیس مجلس ایران از کمیسیون امنیت ملی خواست این موضوع را بررسی کند و نتایج تحقیقش را به هیات رئیسه بدهد.

در همین حال علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران در گفتگویی با مجله آلمانی اشپیگل اعلام کرد که کشورش دیگر نمی تواند بر سر پرونده اتمی امتیازی به غرب بدهد.

او گفت: "مساله اتمی تنها بهانه ای برای تضعیف ما بهر وسیله ای است."

این گفتگو در حالی منتشر شده که یک مقام دولت آلمان اعلام کرد که کشورش تصمیم گرفته حجم مبادلات تجاری با ایران را محدود کند.

آلمان بزرگترین صادرکننده اروپا به ایران است.

اتحادیه اروپا در حال تدوین دور تازه ای از تحریمهای یکجانبه است که انتظار می رود تا اول دسامبر آماده تصویب شود.

مطالب مرتبط