مشکلات ناشران ایران و انتقاد آنها از وزارت ارشاد

کتابخانه‌ای در تهران حق نشر عکس fars

همزمان با برگزاری هفته کتاب، نشست "تشکل‌های صنفی نشر" با حضور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و راشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، در این نشست که ۲۸ تشکل صنفی نشر و ۱۵۰ ناشر حضور داشتند، محمود آموزگار، دبیر اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران، با انتقاد از عدم حضور وزیر ارشاد گفت: "فکر می‌کردم وزیر ارشاد می ‌آید و با طرح این موضوعات می‌توانیم شاهد سرعت بیشتری در پی‌گیری وضعیت مالیات ناشران و کتاب فروشان باشیم."

آقای آموزگار با اشاره به مسئله توزیع یارانه‌ها گفت در مقطعی یارانه‌ها به بخش چاپ اختصاص داده می‌شد که یارانه‌های کاغذ بود اما شمارگان کم کتاب و سرانه مطالعه پایین هم نشان‌ می‌دهد که این گونه اقدام‌ها جواب نداده است.

از دیگر حاضران در این نشست مرتضی آخوندی، نماینده انجمن اسلامی ناشران تهران بود که به مسئله یارانه‌ها در این حوزه اشاره کرد و گفت که در گذشته یارانه کاغذ سبب می‌شد قیمت پشت جلد کتاب ارزان‌تر شود و به نوعی امکان چاپ و عرضه کتاب در خارج از ایران نیز میسر باشد. اما با حذف یارانه‌ها، عملا قیمت تمام شده پشت جلد بیش‌تر شده است و در این شرایط کتاب‌هایی که در کشورهای عربی سابقه صادرات داشته اند اکنون به دلیل گرانی، بازار چندانی ندارند.

آقای آخوندی به مسئله هزینه‌های بالای حضور ناشران در نمایشگاه‎‌های خارجی اشاره کرده و گفت: "به دلیل هزینه سنگین حضور در نمایشگاه‌های خارجی و همچنین هزینه زیاد حمل و نقل کتاب، ناشر ترجیح می‌دهد در این نمایشگاه‌ها شرکت نکند."

محمد میرزابابایی، دبیر این نشست نیز در بخشی از این جلسه سئوالات مکتوب حاضران را مطرح کرد که عمده آن در خصوص بحث ممیزی کتاب توسط وزارت ارشاد بود.

در همین حال رسول جعفریان، رئیس کتابخانه مجلس ایران، از شیوه ممیزی کتاب در وزارت ارشاد انتقاد کرده و گفته "این ممیزی‌ها که در ارشاد روی کتاب‌ها صورت می‌گیرد، چه معنی دارد؟ این که مرتب جای این کلمه را عوض کنیم، یا جای آن کلمه را تغییر بدهیم چه سودی دارد؟ بگذارید طرف حرفش را بزند. اگر بعد از چاپ کتاب شکایتی شد خود او باید پاسخگو باشد."

این در حالی است که در نشست امروز تشکل‌های صنفی نشر، بهمن دری اخوی، معاون فرهنگی وزیر ارشاد و اسلامی به بخشی از سئوالات ناشران پاسخ گفت.

آقای دری در مورد بحث مالیات ناشران گفت: "در این زمینه پیگیری‌های زیادی داشتیم اما گاهی وقت‌ها از حوزه اختیارات ما بیرون بوده است."

او همجنین اعلام کرد که وزارت ارشاد در فضای چاپ و نشر با یک مشکل حاد روبرو است و برخلاف بسیاری از کشورهای خارجی که چند برابر ناشران فعالشان کتاب فروشی و مکان و محل عرضه کتاب دارند، در ایران از میان ۱۰ هزار ناشر تنها دو هزار فعال هستند و فقط ۲۳۰۰ کتابفروشی وجود دارد "که این معادله غیر منطقی و نامعقول است."

آقای دری ادعای این مسئله که ایرانی‌ها کتابخوان نیستند را غیر کارشناسی دانست و گفت که آن را را قبول ندارد.

مطالب مرتبط