پسر محسن رضایی: یک مرگ، سه نظریه

حق نشر عکس .
Image caption شماری از شخصیتهای ارشد جمهوری اسلامی درگذشت پسر محسن رضایی را تسلیت گفته اند

یک روز پس از اعلام خبر مرگ مشکوک پسر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، در یک هتل دوبی، وب سایت رسمی آقای رضایی جزئیاتی درباره این واقعه منتشر کرده است.

مهمترین نکته این گزارش این است که پیکر احمد رضایی، پسر ۳۰ ساله فرمانده سابق سپاه پاسداران، "سه روز کف اتاق" هتل گلوریا افتاده بود.

در این گزارش زمان مرگ احمد رضایی ذکر نشده، اما اعلام شده است که او آخرین بار در چهارشنبه گذشته ۱۸ آبان (۹ نوامبر)، تلفنی با خانواده اش تماس گرفته بود.

ولی وقتی خانواده آقای رضایی در روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته سعی می کنند با پسرشان صحبت کنند، موفق نمی شوند و در نتیجه نگران می شوند.

سپس آنها یکی از آشنایان خود در دوبی را به هتل گلوریا می فرستند تا از وضع احمد اطلاعاتی کسب کند.

هنگامی که این فرد که به هتل می رسد، "حضور پررنگ پلیس را در آنجا مشاهده می کند."

در گزارش دفتر محسن رضایی آمده است: "فرد مذکور پس از سوالهای مکرر از پلیس، این گونه پاسخ می شنود که تنها دو ساعت پیش، مرگ احمد رضایی به ما گزارش شده و از توضیحات بیشتر خودداری می کنند."

پیشتر یک فرمانده پلیس دوبی دلیل فوت را "احتمالا خودکشی" اعلام کرده و گفته بود که تحقیقات جنایی در همین راستا ادامه می یابد.

در گزارش وب سایت رسمی محسن رضایی، این گفته مدیران هتل که جنازه، سه روز پس از فوت کشف شده، نشانه مشکوک بودن ماجرا تلقی شده، زیرا "احمد رضایی با هتل قرارداد داشته و مسئولان هتل می بایست هر روز اتاق را نظافت می کردند."

این گزارش می افزاید که وقتی علی رضایی، برادر کوچکتر احمد، که برای تحویل گرفتن جنازه به دوبی رفته، از مدیران هتل علت نظافت نکردن روزانه اتاق را جویا شده است، "مسئولان هتل ضمن سر باز زدن از بیان حقیقت ماجرا، به پاسخهای غیرمنطقی و دور از توافق و قرارداد اکتفا کرده اند."

'سه نظریه احتمالی'

همچنین وب سایت جهان نیوز، امروز سه نظریه درباره دلیل احتمالی مرگ احمد رضایی را مطرح کرده است.

این سایت درباره نظریه اول، از قول منابع مطلع نوشته که پسر آقای رضایی "در حال انجام فعالیتهایی علیه ضدانقلاب و دادن اطلاعات به نهادهای داخل کشور" بوده و در ماه های اخیر به خانواده اش گفته بود که جانش در خطر است.

نظریه همکاری احمد رضایی با جمهوری اسلامی "علیه ضد انقلاب" در حالی مطرح می شود که وقتی او در سال ۱۳۷۷ از ایران به آمریکا گریخت، به انتقاد از سیاستهای حکومت ایران پرداخت.

سپس او با پادرمیانی پدرش توانست در سال ۱۳۸۴ بدون دردسر قضایی بگردد، اما باز به آمریکا رفت و بنا به گزارشها این بار مقامهای قضایی و امنیتی با بازگشت او موافقت نکردند.

با این اوصاف، جهان نیوز می نویسد که قتل احتمالی پسر محسن رضایی به دست مخالفان حکومت جمهوری اسلامی "قوی ترین گمانه" است.

همچنین در گزارش وب سایت محسن رضایی آمده است که در آخرین تماس تلفنی بین احمد و خانواده اش نکته ابهام آمیزی رد و بدل نشده، ولی دو ماه پیش از واقعه، او در دیدار با یکی از دوستانش در جزیره کیش، گفته که در دوبی تحت کنترل است.

روز گذشته وب سایت عماریون مدعی شده بود که پسر محسن رضایی توسط عوامل سازمان اطلاعاتی اسرائیل، موساد، کشته شده است.

سایت جهان نیوز، نظریه دوم علت مرگ احمد رضایی، را گرفتار شدن او در "پیچ و خمهای عرصه تجارت" و قتلش به دست "اراذل و اوباش" معرفی می کند.

نظریه سوم نیز همان نظر مقامهای پلیس دوبی درباره خودکشی احمد رضایی را مطرح می کند.

با انتشار خبر مرگ پسر ارشد محسن رضایی، بسیاری از مقامهای عالی رتبه حکومت ایران از جمله فرماندهان کنونی و پیشین سپاه، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت و علی لاریجانی، رئیس مجلس به او تسلیت گفته اند.

مطالب مرتبط