بررسی روزنامه های صبح تهران: دوشنبه ۲۳ آبان

آرمان حق نشر عکس no credit
Image caption صفحه اول روزنامه آرمان

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود از شکسته شدن رکورد وزنه برداری توسط قهرمان ایرانی خبر داده، از لغو همایش اصلاح طلبان نوشته و هشدار مجلس به آژانس بین المللی انرژی اتمی را مهم دیده اند. تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب از میان گزارش های جهانی سهم بیشتری در این روزنامه ها دارد.

"رستم های ایران بر بام جهان" تیتر اول خراسان است و جام جم خبر داده "رکورد جهان با یک یاعلی شکسته شد".

"ایران در همکاری با آژانس تجدید نظر می کند" گزارش اصلی روزنامه جمهوری اسلامی، کیهان و فرهیختگان است، رسالت همین گزارش را با تیتر "هشدار مجلس به آژانس" منعکس کرده و تهران امروز نوشته "کاهش روابط با آژانس و انگلیس".

"همایش اصلاح طلبان لغو شد" خبری است که شرق و آرمان تیتر اول خود قرار داده اند.

نفیسه زارع‌کهن در گزارش اصلی شرق نوشته همایش هم‌اندیشی اصلاح‌طلبان قرار بود همین عید غدیری که می‌آید برگزارشود، اما برنامه‌ریزی هرچه بود دود شد و هوا رفت آن هم به خاطر ندادن مجوز. روز گذشته رییس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات آب پاکی را روی دست همه ریخت و اعلام کرد که "تبعیض آشکار بین اصلاح‌طلبان و سایر گروه‌ها منجر به عدم برگزاری همایش شد."

به نوشته این گزارش از میانه تابستان اصلاح‌طلبان اعلام کردند قرار است سه‌ماه مانده به انتخابات همایشی را تحت عنوان هم اندیشی اصلاح‌طلبان برگزار کنند. همایشی برای گردآمدن اصلاح‌طلبان ۱۸ گروه و حزب اصلاح‌طلب سراسر کشور تا در آن، درباره مسایل جاری کشور و نیز انتخابات مجلس نهم بحث و تبادل نظر کنند و تصمیم‌گیری در مسایل مهم سیاسی را به شور بنشینند. از پس این اعلام بود که واکنش‌ها در برابر این همایش آغاز شد و در شرایطی که جریان رقیب به‌راحتی نشست‌ها و کنگره‌های خود را در مکان‌های عمومی برگزار می‌کرد وزارت کشور اعلام کرد که برگزاری همایش اصلاح‌طلبان مجوز می‌خواهد.

شرق نوشته معاون سیاسی وزیر کشور و رییس ستاد انتخابات هم در گفت‌وگویی تصریح کرد: "هر تشکلی صرف نظر از گرایش سیاسی آن‌که بخواهد همایشی داشته باشد تا درباره مسایل سیاسی به بحث و تبادل‌نظر بپردازد باید از مجاری ذی‌صلاح مجوز رسمی داشته باشد."و در پی این اظهار نظر اصلاح‌طلبان اعلام کردند: همایش‌هایی از این دست نیازمند کسب مجوز نیست، چرا که وزارت کشور تاکنون چنین درخواستی را از هیچ یک از احزاب و تشکل‌های سیاسی نداشته است .

اعتماد این جملات را از جانب یک نماینده مجلس نقل کرده "اگر اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها برای انتقال روستاییان به مراکز شهرها در نظر گرفته نمی‌شد، آیا مردم اینقدر بودجه داشتند که از روستا به شهر برای استقبال شما بیایند و آیا اصلا می‌آمدند آقای احمدی‌نژاد؟

به نوشته اعتماد این سخنان از رادیو مجلس شنیده شده و گوینده اش یک اصولگرا است تا مردم اینگونه باور کنند که تابوشکنی اصولگرایان عیان‌تر می‌شود؛ روزهایی که نطق‌هایی با ادبیات منحصر به فرد و در بالاترین سطح انتقادی به محمود احمدی‌نژاد از تریبون‌های رسمی اعلام می‌شود و دیگر هیچ خط قرمزی برای گفتن «هر حرفی» علیه رییس دولت ممنوع نیست. فعلا هم تریبون بهارستان میکروفنش دکمه خاموش ندارد در برابر این نطق‌های انتقادی؛ دیروز خیلی‌ها انتظار داشتند نمایندگان از تعطیلات برگشته اثری از شوکه شدن‌شان در برابر سخنان اخیر احمدی‌نژاد در بین اعضای ستاد انتخاباتی‌اش در چهره و حرف‌هایشان نمایان باشد، اما تقریبا هیچ‌کس هیچ نگفت. یا یادشان رفته بود که رییس جمهور تنها یک روز پس از آنکه وزیر اقتصادش تیغ استیضاح را گذراند آن‌طور تهدید به حرف‌های ناگفته کرد، یا تلاش‌شان این بود که به رویشان نیاورند.

این روزنامه یادآور شده که بهمن اخوان نماینده اصولگرای مجلس جبران کرد و گفت این هنر نیست که شما کاروانی از وزیر و مدیرکل را به دنبال خود راه بیندازید و از استانی به استان دیگر بروید‌! آقای رییس‌جمهور اگر به میزان محبوبیت خود در جامعه ایمان دارید، بی‌خبر به یکی از استان‌ها بروید و ببینید آیا باز هم با این استقبال روبرو می‌شوید، همچنین آیا بهتر نیست در یکی از برنامه‌های زنده تلویزیونی خود مسابقه پیامک کوتاه برگزار کرده و میزان محبوبیت خود را بسنجید؟

تهدید نظامی ایران

تیتر اول سیاست روز "تهدید نظامی از زبان دیپلمات‌های غرب به مفهوم ادامه مذاکرات است" و مردم سالاری هم گزارش داده "ایران، محور مناظره پرچالش کاندیداهای جمهوری خواهان آمریکا" است.

خراسان در سرمقاله خود به چند دلیل ثابت کرده است که غرب به ایران حمله نظامی نمی کند یکی از دلایل این که:. برای انتشار خبر احتمال حمله موردی اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران می توان سه گمانه را مطرح کرد اول اینکه تمام این ماجرا جنگ روانی علیه ایران است دوم اینکه اسرائیل خودسرانه تصمیم حمله به ایران برای جلوگیری از غیرقابل دسترس شدن تاسیسات هسته ای ایران داشته است و آمریکا به دلیل مخالفت با این حمله احتمالی با درز دادن خبرش از یک طرف باعث جلوگیری از حمله اسرائیل شده و از طرف دیگر جو روانی سنگینی را علیه ایران آغاز کرده است سومین گمانه این است که انتشار این اخبار برای سنجش نوع واکنش احتمالی ایران و تصمیم گیری بعدی متناسب با آن توسط آمریکا و اسرائیل صورت گرفته است.

به نظر سرمقاله خراسان از همه دلایل مهمتر این است که آنچه توسط مسئولین و رسانه های غربی مطرح شده است حمله همه جانبه و فراگیر به ایران نیست چرا که برای حمله فراگیر زمینه سازی های گسترده داخلی و بین المللی زیادی باید صورت گیرد که حتی نشانه ای از آن هم دیده نمی شود همه بحثی که برخی مطرح می کنند تنها حمله موردی به برخی تاسیسات هسته ای ایران توسط اسرائیل است ماهیت حمله موردی نیز به گونه ای است که باید ناگهانی و غیرمنتظره باشد تا هم ایران آماده دفاع و واکنش متقابل نباشد و هم ابعاد جهانی آن برای اسرائیل و آمریکا قابل کنترل باشد.

خواب زمستانی بانک ها و اجاره بهای مسئولان

"افزایش پانزده در صدی قیمت ها در کشور" تیتر اول اعتماد است، "منتقدان آمار صادرات یقه گمرگ را بگیرند" به نقل از وزیر بازرگانی عنوان اصلی جهان صنعت است و دنیای اقتصاد از "برنامه سال آینده برای مسکن" نوشته است.

تهران امروز در گزارش اصلی خود نوشته بانکداری الکترونیک به خواب زمستانی رفته است. این شاید بهترین جمله برای توصیف اوضاع این روزهای سیستم بانکداری الکترونیک کشور باشد. در حالی طی روزهای اخیر به کرات از قطعی سیستم خود پردازها، اینترنت بانک‌ها و پایانه‌های فروشگاهی بانک‌های مختلف خبرهایی شنیده می‌شود که دو بانک صادرات و ملی در اختلال سیستم الکترونیک پیشتاز بوده‌اند.

به گزارش تهران امروز، با وجود اعلام بانک ملی مبنی بر رفع اختلال ایجاد شده در سیستم‌های الکترونیکی این بانک به دلیل به روز شدن سرورها، مشکلات همچنان ادامه دارد و باعث سردرگمی مشتریان شده است. روز گذشته یکی از مسئولان بانک ملی دلیل اختلال در سیستم الکترونیک بانک را قدیمی شدن نرم افزارها و سرورهای بانک عنوان کرد که به روز کردن آن مشکلاتی را در حال حاضر در خدمات دهی به مشتریان ایجاد کرده است. اما این اختلال تنها با به روز رسانی یک روزه مورد نظر مسئولان بانک ملی تمام نشد و تا به امروز سه روزاست که سیستم داخلی بانک ملی در قطعی به سر می‌برد. سیستمهای الکترونیکی، سیستم سیبا، خودپردازها و خدمات بانک ملی همچنان دچار اختلال است و برخی خودپردازهای این بانک قادر به ارائه خدمات بانکی به مشتریان نیستند.

گزارش این روزنامه نشان می دهد وقتی برای خرید به سراغ پایانه‌های فروشگاهی بانک‌های اصلی و با سابقه می‌روید یا تنها برای کنترل حساب بانکی‌تان نه برداشت پول از حساب به شعبه و خودپردازها مراجعه می‌کنید با این پیام روی صفحه مانیتور یا پاسخ متصدی شعبه مواجه می‌شوید که" سیستم بانک قطع است." همچنین از مشتریان بانک صادرات شنیده می‌شود که بین دو تا سه میلیون حساب بانک صادرات کشور از صبح شنبه به دلیل مغایرت مشخصاتی و داشتن اطلاعات غلط توسط سیستم مرکزی این بانک مسدود شده است.

حمیدرضا شکوهی در سرمقاله مردم سالاری این سئوال را مطرح کرده که آیا مسوولان دولت از وضع اجاره خانه ها خبر دارند یا نه. می گویند خبر داریم و می گویند وضع بهتر شده و می گویند با به سرانجام رسیدن طرح مسکن مهر، مشکل اجاره نشین ها حل می شود.

اما مطابق مثل معروف«با حلوا حلوا گفتن، دهان شیرین نمی شود»، این حرف ها و وعده ها هم مشکل مستاجرها را حل نمی کند. فصل اجاره ها که معمولا از اواخر بهار شروع می شود و تا پایان تابستان ادامه دارد، اگر چه تمام شده و تعداد افرادی که به دنبال خانه اجاره ای هستند با فرارسیدن پاییز و زمستان و سپری شدن فصل جابه جایی ها، کمتر می شود، اما در جامعه امروز که تعداد اجاره نشین ها به ویژه در شهرهای بزرگ روزبه روز بیشتر می شود مشکلا ت اجاره نشین ها هیچ وقت تمام نمی شود.

نویسنده سرمقاله مردم سالاری با اشاره به مصاحبه ای یک صفحه ای در روزنامه رسمی دولت با یک صاحبخانه که ادعا کرده خانه اش را فقط با ۱۴۰ هزار تومان(۲میلیون تومان پول پیش و ۸۰ هزار تومان اجاره ماهیانه) اجاره داده است نوشته در آن مطالب فراوانی در مورد فضایل آقای رحیم مشایی مستاجر خانه نوشته شده اما ما فقط به عنوان یک اجاره نشین می خواهم بدانم خانه ای که آقای رحیم مشایی اجاره کرده در کدام نقطه از شهر تهران قرار دارد که با این مبلغ می توان آن را اجاره کرد؟

پوریا عالمی هم در ستون کاناپه اعتماد به همین گزارش پرداخته و نوشته ما یک کارگروه تخصصی از روزنامه‌نگاران تشکیل دادیم و داریم بررسی می‌کنیم این گزارش عاشقانه است؟ لاو استوری است؟ تخیلی است؟ اشک‌ها و لبخندهاست؟ قسمت دوم اجاره‌نشین‌هاست؟ ادامه قصه پرین است که در فقر و نداری پشت پاریکال - داخل گاری - می‌خوابید؟

طنز نویس اعتماد با نقل بخش هائی از ابتدای گزارش روزنامه ایران در داخل پرانتز توضیح داده: باران رحمت از آسمان مهر فرو می‌بارد تا چهره پرغبار شهر، جلوه‌یی غیر از آنچه به نظر می‌رسانند (شهر به نظر می‌رساند یا می‌رسانند؟ در این جمله یا شهر جمع بسته شده یا شهر آدم حساب شده یا با شهر رودربایستی دارد گزارش‌نویس.)، به خود بگیرد. بوی نم و اکسیژن (اکسیژن از این به بعد جزو گازهای نانجیب و بودار محسوب می‌شود.) فضا را پر کرده و دل‌نگرانی ما برای دیر رسیدن، در میان ترافیک و رقص قطرات عطوفت خداوندی گم می‌شود (هنگام نوشتن این انشا لابد این ترانه از هدفون پخش می‌شده: این دقیقه‌ها ثانیه‌ها به جون من نیش می‌زنن... هی صحرای پشت عمرم رو خیش می‌زنن وای خیش می‌زنن...). بی‌قرار برای رسیدن به مقصد، لحظه‌شماری می‌کنیم.

در ادامه ستون کاناپه با تیتر "موضوع انشا: یک انشای تخیلی" آمده:چقدر رهن؟ چقدر اجاره؟ ۲ میلیون رهن، ۸۰ هزار تومن اجاره. (جان؟ واقعنی؟ جدنی؟ واحد پول شما چیست؟ دلار؟ یورو؟ پوند؟ تخیلی؟ بی‌زحمت مشایی را بلند کنید از آنجا، ما هر اتاقش را ۱۰ تومن ۵۰۰ اجاره بدهیم برای‌تان. دست‌کم چند خانوار هم سرپناه پیدا کنند.) بالاخره نگفتید جناب مهندس میلیاردر ما! چقدر اجاره می‌دهند؟

محمد حسین روانبخش در مقاله ای با عنوان "مسکن در دوره مادها" نوشته علی نیکزاد وزیر راه و شهر سازی دیروز به نکته خیلی مهمی اشاره کرده و گفته است: در برخی دولت ها ساخت ۱۰هزار واحد مسکونی برنامه یک ساله بود. متاسفانه وزیر مربوطه ما این دولتها را مشخص نکرده اما به نظر می رسداین وضعیت مربوط به دوران مادها باشد!

نویسنده توضیح داده بنا به شواهد تاریخی در دوران مادها در سال این تعداد یا حتی کمتر از این واحد مسکونی ساخته می شده. در دوران حمله مغول ها هم اگر چه ویرانی زیاد بوده اما آبادانی هم بد نبوده و بیش از ۱۰ هزار واحد مسکونی بوده است. این وزیر همچنین به نکته دیگرتری هم اشاره کرده که آن هم واقعا مهم و پندآموز است. وی با اعتماد به نفسی مثال زدنی گفته است: زمانی ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال رویا بود ! با خواندن این حرف، آدم کنجکاو می شود که بررسی کند و ببیند در کدام سال دولت توانسته یک میلیون واحد مسکونی بسازد خوشبختانه نیکزاد در ادامه گفته است: برای سال آینده یک میلیون واحد مسکن مهر به شیوه خودمالک، بافت فرسوده و توافق سه جانبه با قیمت های سال قبل ساخته می شود.

حق نشر عکس no credit
Image caption روزنامه شرق

طنز نویس مردم سالاری تاکید کرده متوجه شدید! در سال آینده قرار است! پس فعلا هم ساخت یک میلیون واحد در سال (آن هم نه توسط دولت بلکه با شیوه خود مالک و بافت فرسوده و...!) یک رویا است; رویایی مثل ایجاد ۲/۵ میلیون فرصت شغلی در سال! فقط خدا کند برای آن واحدها، هرچند تا که باشد (چه ۱۰ هزار واحد، چه یک میلیون واحد)، از ابتدا توجه شود که باید آب و برق داشته باشند ، نه اینکه مثل مسکن مهرهایی که در استان تهران ساخته شده، تازه در زمان افتتاح یادشان بیاید که آب و برق لازم است .

از آیدا با یاد شاملو

سیمین بهبهانی در مقاله کوتاهی در شرق آیدا همسر احمد شاملو را نیمه دیگر او خوانده و نوشته آن نیمه آیدا بود. زندگی آیدا با او در کار شاعری‌اش موثر بود. زندگی او بعد از آیدا رنگ و بوی دیگری گرفت و فصل زمستانی زندگی‌اش پس از آیدا بهار شد. آیدا در واقع تنظیم‌کننده ساعات زندگی شاملو بود. برای هر کارش وقتی تعیین می‌کرد و برای هر نوشته‌ او دفتر و قلم خاصی آماده داشت. میزهای نوشتن او متفاوت بود.

به نوشته شاعر بلند آوازه ایران: آیدا بر همه زندگی شاملو نظارتی خوشایند و بی‌آزار داشت. از راه لطف غذای مناسب او را آماده می‌کرد و سیگار را از دسترسش کنار می‌گذاشت به این امید که شاملو کم‌تر از دود خود را بیازارد. نوشته‌های او را پاکنویس و با خط خوش بازنویسی می‌کرد. برای او همسر، معشوق، دوست مهربان، مراقب و پرستاری دل‌سوز بود.

و کلام آخر اینکه: تاثیر شعر پربار و آموزنده شاملو را در زندگی آیدا نمی‌توان نادیده گرفت. ما دوستان شاملو و آیدا می‌بایست قدرشناس زحمات آیدا برای فراهم آوردن یک زندگی آرام و دور از جنجال برای شاعر خوبمان، باشیم.

پنجاه در صد پای ماهواره

ابراهیم رها در ستون طنز خود در اعتماد بیانیه ای صادر کرده و در آن نوشته ما با تماشای هرگونه ماهواره اعلام مخالفت می‌کنیم. مسوولان صدا و سیما اخیرا رسما اعلام کرده‌اند پنجاه درصد مردم عادت به دیدن ماهواره دارند. هورا هورا هورا!

نویسنده اعتماد به طعنه خطاب به مسئولان صدا و سیما نوشته شما کلاه مبارک را کمی بالاتر بگذار. این مساله یعنی اینکه برنامه‌های سیما آنقدر جذاب، تودل‌برو، آلبالویی و خوشگل است که... همان که! ای قشنگ! ای مسوول، ای هی وای من! فکر نکن آن پنجاه درصد بقیه تو را تماشا می‌کنند، آنها اصلا تلویزیون نمی‌بینند!

کارتون روز

حق نشر عکس no credit
Image caption کار علی درخشی، اعتماد

مطالب مرتبط