ایران در خروج نیروهای آمریکایی از عراق 'نفوذ' داشت

نیروهای آمریکایی در عراق حق نشر عکس Reuters
Image caption هم اکنون حدود 30 هزار سرباز آمریکایی در عراق هست

یک مشاور ارشد نوری مالکی نخست وزیر عراق به بی بی سی گفته است که ایران در تصمیم بغداد برای خودداری از دادن اجازه به آمریکا برای حفظ بخشی از نیروهایش در عراق پس از پایان ماموریت آنها در پایان سال نفوذ داشته است.

براساس توافق کنونی، آمریکا باید کلیه نیروهای باقی مانده اش در عراق را تا ۳۱ دسامبر از آنجا خارج کند.

اذعان مقام عراقی در مورد نقش ایران، به گمانه زنی ها درباره رشد فزاینده نفوذ ایران در عراق با خروج نیروهای آمریکایی دامن خواهد زد.

تصمیم عراق برای آمریکا مایه سرافکندگی بود.

واشنگتن به سختی و به صورت علنی برای توافق تازه ای با عراق با هدف ماندن یک نیروی احتیاطی چند هزار نفری در عراق لابی کرده بود.

دولت بغداد پس از چند ماه وضعیت نامصمم در ماه اکتبر به آمریکا پاسخ منفی داد - یا حداقل اینکه شرایطی که برای پنتاگون قابل قبول باشد را نپذیرفت.

بعضی دست ایران را در پشت آن تصمیم می دیدند.

سعد یوسف المطلبی می گوید هرچند آن تصمیم متعلق به عراق بوده است، حساسیت های ایران هم در آن نقش داشته است.

او گفت: "منظور ملاحظه ایران است. ما درک می کنیم که مقداری حساسیت وجود دارد. و ما نمی خواهیم دلیلی به ایرانی ها بدهیم تا در عراق دخالت کنند به این بهانه که نیروهای آمریکایی اینجا هستند."

واشنگتن به شدت در برابر این نظر که از تضمین اهداف استراتژیک خود در منطقه بازمانده حساس است.

مایکل مک کللان سخنگوی سفارت آمریکا در بغداد می گوید: "کسی ما را بیرون نکرده و فکر نمی کنم به درخواست ایران بوده باشد. از سال ۲۰۰۳، هدف ما این بوده است که حاکمیت ملی عراق تامین شود، این کشور با ثبات و متکی به خود باشد."

"آنها حاکم بر خود هستند چون به خودی خود تصمیم گرفتند. ما برنگشتیم به آنها بگوییم: متاسفیم اما قصد داریم نیروهایمان را اینجا نگه داریم."

هم اکنون حدود ۳۰ هزار سرباز آمریکایی در عراق هست. آنها باید ظرف حدود شش هفته آنجا را ترک کرده باشند به جز تعداد کمی که از سفارت آمریکا و چند ساختمان رسمی دیگر محافظت می کنند.

این پایان جنگی خواهد بود که برای آمریکا یک تریلیون دلار هزینه داشته و جان تقریبا ۴۵۰۰ سرباز آن کشور را گرفته است.

مطالب مرتبط