درخواست عربستان از سازمان ملل برای محکومیت 'توطئه ترور سفیر'

عادل الجبیر حق نشر عکس AFP
Image caption آمریکا ادعا کرده است که عادل الجبیر هدف طرح توطئه برای ترور بوده است

هیات نمایندگی عربستان سعودی در سازمان ملل روز سه شنبه گفت که به زودی پیش نویس قطعنامه ای را با هدف محکومیت طرح ادعایی توطئه برای ترور سفیرش در واشنگتن تسلیم مجمع عمومی خواهد کرد.

بنابه گزارش ها پیش نویس قطعنامه از اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد می خواهد "توطئه ترور سفیر پادشاهی عربستان سعودی در ایالات متحده آمریکا" را محکوم کنند.

این پیش نویس همچنین "تروریسم را در همه اشکال" آن و همچنین "اقدامات خشونت بار علیه دیپلمات ها و ماموریت های دیپلماتیک و نمایندگان کشورها را قویا محکوم می کند."

عبدالمحسن الیاس سخنگوی نمایندگی عربستان در سازمان ملل گفته است که پیش نویس قطعنامه روز چهارشنبه در مجمع عمومی توزیع خواهد شد و هدف به رای گذاشتن آن در روز جمعه است.

مقام های آمریکایی ماه گذشته گفتند که طرحی را توسط دو مرد ایرانی که با سازمان های امنیتی ایران مرتبط هستند کشف کرده اند که هدف آن استخدام آدم کش برای ترور عادل الجبیر سفیر عربستان سعودی در واشنگتن بوده است.

مقام های آمریکایی در ماه سپتامبر منصور ارباب سیر شهروند آمریکایی ایرانی تبار را دستگیر کردند و می گوید نفر دومی که شناسایی کرده اند در ایران است.

ایران از این اتهام ها ابراز خشم کرده و گفته است که اینگونه اتهامات می تواند ثبات منطقه خلیج فارس را تهدید کند.

گفته می شود که این پیش نویس مستقیما ایران را مسئول طرح ترور معرفی نمی کند و خواستار محکومیت آن کشور نمی شود.

با این حال متن پیش نویس از ایران می خواهد "به کلیه تعهداتش براساس قوانین بین المللی متعهد باشد... و برای مجازات کلیه کسانی که در طراحی، تامین مالی، سازماندهی و تلاش برای اجرای طرح ترور سفیر مشارکت داشتند با سایر کشورها همکاری کند."

آقای الیاس گفت هیات نمایندگی عربستان انتظار دارد که بسیاری از اعضای سازمان ملل خواستار آن شوند که به عنوان تهیه کننده پای پیش نویس قطعنامه را امضا کنند.

او گفت که این قطعنامه حاوی پیامی روشن دایر بر این است که اقدامات تروریستی و خشونت بار علیه هر کشوری، شهروندان آن و نمایندگانش نباید بدون واکنش مناسب فروگذاشته شود.

به گفته او عدم محکومیت آن، به معنی نادیده گرفتن چنین رفتارهایی است.

آن اتهام ها باعث تشدید تنش میان عربستان و ایران شد.

علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران یک بار پس از طرح آن اتهام ها گفت: "ما امیدواریم مسئولین سایر کشورها، به خصوص عربستان، نسبت به این مساله توجه ویژه داشته باشند مبادا مقامات عربستان در دامی بیفتند که بعدا خارج شدن از این دام برایشان مشکل باشد."

اما او بعدا لحن خود در قبال عربستان را تلطیف کرد.

وی روز ۲۶ مهر (۱۸ اکتبر) در جمع سفیران خارجی مقیم تهران گفت: "راهبرد ثابت و اعلام شده جمهوری اسلامی ایران نسبت به همسایگان خود از جمله دولت پادشاهی عربستان سعودی، بر مبنای صلح، برادری و همکاری همه جانبه و حفظ و تقویت امنیت در منطقه حساس خاورمیانه و خلیج فارس استوار بوده و بر ادامه این راهبرد تأکید داریم".

آمریکا مدارک خود دایر بر نقش ایران در طرح ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع داده اند.

گفته می شود اینها همان اسنادی است که برای محاکمه منصور ارباب سیر تسلیم دادگاهی در نیویورک شده است.

آقای ارباب سیر در جلسه مقدماتی دادگاه مدعی بی گناهی در این ارتباط شد.

دولت آمریکا می گوید که مقام های بلندپایه حکومت ایران در آن طرح دست داشته اند، اتهامی که ایران رد می کند.

مطالب مرتبط