ایران: انفجار پادگان سپاه در جریان تحقیقات نظامی رخ داد

حسن تهرانی مقدم حق نشر عکس
Image caption مقامات سپاه پاسداران ایران از آقای تهرانی مقدم به عنوان بنیانگذار قدرت موشکی سپاه یاد می‌کنند

سرلشکر حسن فیروز آبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلام کرد که حسن تهرانی مقدم، فرمانده سازمان جهاد خودکفایی سپاه پاسداران، در حال تحقیق روی سلاحی کشته شد که می توانست علیه آمریکا و اسرائیل به کار رود.

او گفت که حادثه انفجار روز شنبه در پادگان ملارد، تولید این "محصول" را تنها برای دو هفته به تأخیر انداخته است.

آقای فیروزآبادی توضیح بیشتری در مورد تحقیقاتی که انفجار در جریان آن رخ داده است و "محصول" مورد اشاره نداد.

پیش تر سرتیپ موسوی، جانشین فرمانده سازمان جهاد خودکفایی سپاه هم گفته بود که آقای تهرانی مقدم "تا لحظه شهادت مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود".

در همین مورد از اسماعیل کوثری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران و از فرماندهان سابق سپاه نقل شده است که آقای تهرانی مقدم "هرگاه کاری را شروع می کرد و به نتیجه نمی رسید، خودش وارد میدان عمل می شد و در صحنه آزمایش حضور پیدا می کرد".

این در حالی است که سپاه پاسداران در ابتدا اعلام کرده بود که واقعه انفجار پادگان ملارد در جریان جابجایی مهمات رخ داده است.

سرتیپ مسعود جزایری، معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح ایران امروز (چهارشنبه ۲۵ آبان) در واکنش به اظهار خشنودی مقامات اسرائیلی از این انفجار، گفت: "اسرائیلی ها موجودات ضعیف و سخیفی هستند... در همین جا به اسرائیلی ها می گویم که از انفجاراتی نگران و گریان باشند که در بخش های مختلف اسرائیل به گوش خواهد رسید".

همزمان سرتیپ احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران هم گفت که "خون شهدای" سپاه پاسداران باعث اقتدار بیشتر جمهوری اسلامی ایران و "نزدیک تر شدن مرگ رژیم صهیونیستی" می شود.

این رشته اظهارات، واکنش مقامات نظامی ایران به اظهار خوشحالی ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل از انفجار روز شنبه و گزارش های رسانه ای در مورد احتمال دست داشتن موساد و سازمان مجاهدین خلق ایران در این انفجار محسوب می شود.

ایران این گزارش ها را تکذیب می کند.

تعداد تلفات

حق نشر عکس FARS
Image caption گفته می‌شود که آیت‌الله خامنه‌ای علاقه زیادی به آقای تهرانی مقدم داشت

در مورد تعداد کشته شدگان واقعه انفجار در پادگان ملارد اطلاعات ضد و نقیضی منتشر شده است.

در روز واقعه، سرتیپ رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران به تلویزیون ایران گفت که کشته شدگان ۲۷ تن بوده اند، اما بعدا اظهارات خود را اصلاح کرد و گفت که در اثر ناخوانا بودن گزارش فکس شده از محل حادثه، عدد ۱۷ را ۲۷ خوانده است و تعداد درست کشته شدگان ۱۷ نفر است.

امروز خبرگزاری مهر در گزارشی که از مراسم ترحیم کشته شدگان انفجار منتشر کرد، نوشت که در محل مراسم نام کشته شدگان روی پلاکاردی نوشته شده بود.

اما در گزارش امروز مهر نام ۲۱ نفر به عنوان کشته شدگان واقعه دیده می شود.

مقامات سپاه هنوز توضیحی در مورد این تفاوت نداده اند.

پدر موشکی سپاه

سرتیپ حسن تهرانی مقدم، فرمانده سازمان جهاد خودکفایی سپاه پاسداران و کسی که از او به عنوان "بنیانگذار قدرت موشکی سپاه" یاد می شود، سرشناس ترین قربانی واقعه انفجار روز شنبه بود.

به گفته سرلشکر مصطفی ایزدی، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران، آقای تهرانی مقدم از سال ۱۳۶۳ و در جریان جنگ ایران و عراق کار بر روی سامانه موشکی زمین به زمین سپاه، موسوم به موشک های زمزم را آغاز کرد.

اسماعیل کوثری می گوید که این تلاش ها در سال های ۱۳۶۵ و ۱۳۶۶ ثمر داد.

به گفته او، آقای تهرانی مقدم پس از پایان جنگ هم "تلاش برای رسیدن به تکنولوژی های روز برای ساخت موشک های جدید" را ادامه داد تا قدرت بازدارندگی حکومت ایران را افزایش دهد.

آقای کوثری می گوید که دستیابی ایران به تکنولوژی ساخت موشک هایی با برد بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر نتیجه تلاش های آقای تهرانی مقدم و همکاران او بوده است.

محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و از فرماندهان سابق سپاه معتقد است که توانایی ایران در پرتاب موشک های ماهواره‌بر هم در اثر تلاش آقای تهرانی مقدم به دست آمده است.

کارشناسان غربی می گویند که از تکنولوژی موشک های ماهواره‌بر، با توجه به اینکه قدرت خارج شدن از جو زمین را دارند، می توان برای ساخت موشک های نظامی قاره پیما استفاده کرد.

فعالیت های موشکی ایران از جمله موضوعاتی است که قدرت های جهانی نسبت به آن حساسیت دارند.

آمریکا و هم‌پیمانان غربی آن می گویند که توسعه توان موشکی ایران در کنار تلاش احتمالی این کشور برای دستیابی به توانایی ساخت سلاح اتمی تهدیدی بزرگ را متوجه منطقه و جهان می کند.

مخالفت ایران با موجودیت اسرائیل و کمک های مالی و تسلیحاتی که جمهوری اسلامی به گروه های مخالف اسرائیل مانند حزب الله لبنان و حماس می کند نیز از جمله موضوعات حساسیت برانگیز برای کشورهای غربی است.

گفته های سرلشکر ایزدی در مورد اوضاع منطقه و رابطه آن با فعالیت های سازمان جهاد خودکفایی سپاه یادآور این حساسیت هاست.

او گفته است: "باید ایده های شکوفای این سردار رشید اسلام (حسن تهرانی مقدم) را در پیروزی های ملل منطقه و جنگ ۳۳ روزه حزب الله قهرمان و جنگ ۲۲ روزه حماس که مقدمه بیداری اسلامی در منطقه است، موثر دانست".

شاید به دلیل همین روابط است که آقای قالیباف می گوید: "حسن تهرانی مقدم را دشمنان ما بهتر از دوستان می شناختند".

آقای قالیباف در مورد رابطه آقای تهرانی مقدم با آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران هم خاطره ای تعریف کرده است: "یک روز جمعی ۵-۶ نفره گزارشی را خدمت حضرت آقا بردیم، وقتی آقا آن گزارش‌ها را دیدند رو به ما کردند و گفتند‎ هیچ وقت نشد آقای مقدم قولی به من بدهد و عمل نکند".

آقای کوثری هم از "علاقه شدید" آیت الله خامنه ای به آقای تهرانی مقدم سخن گفته است.

رهبر ایران روز دوشنبه و پیش از تشییع جنازه کشته شدگان حادثه انفجار پادگان سپاه، بر سر تابوت آنها حاضر شد و به خانواده های آنها تسلیت گفت.

برای آقای تهرانی مقدم، به روش مرسوم در ایران، به دلیل کشته شدن در حین انجام وظیفه یک درجه نظامی بالاتر در نظر گرفته شده و از او با عنوان سرلشگر یاد می شود.

مطالب مرتبط