'قانون هدفمندکردن یارانه‌ها هواپیماهای ایرانی را زمین‌گیر کرده است'

هواپیمای ایرانی حق نشر عکس ISNA
Image caption ناوگان هوایی ایران به دلیل تحریم های پی در پی این کشور از سوی آمریکا فرسوده شده است

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی ایران می گوید که پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها تعداد هواپیماهای زمین‌گیر شده در ایران افزایش یافته است.

عبدالرضا موسوی در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا گفت: "همزمان با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به دلیل خروج نقدینگی از شرکت های هواپیمایی، تعداد هواپیماهای زمین‌گیر شده افزایش یافته است."

آقای موسوی با اشاره به بالاتر بودن هزینه شرکت های هواپیمایی در ایران از میانگین جهانی، دلیل آن را اعمال سیاست های تحریمی و نوسانات نرخ ارز دانست.

به گفته رئیس هیات مدیره انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی ایران، با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها نرخ سوخت ۴۰۰ درصد افزایش داشته است و نرخ ارز نیز ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده و در این میان قیمت بلیط تنها ۳۵ درصد افزایش یافته است.

آقای موسوی پیش تر هم گفته بود که "اگر دولت دلار را به نرخ تضمینی به شرکت های هوایی بدهد بخش زیادی از مشکلات حل خواهد شد، اما با وجود نامه نگاری های متعدد سازمان هواپیمایی کشوری، بانک مرکزی جوابی به این درخواست نداده است."

او گفت که با اجرای خروج توپولوف ها از ایران در حال حاضر ۵۰ تا ۶۰ ام. دی وارد ناوگان هواپیمایی ایران شده است.

ام‌ دی یک هواپیمای مسافربری دو موتوره ساخت شرکت مکدونل داگلاس، از شرکت های اقماری بوئینگ است.

ناوگان هوایی ایران به دلیل تحریم های پی در پی این کشور از سوی آمریکا فرسوده و کهنه شده به طوری که هواپیماهای ایرانی به شکل متناوب با اشکالات جدی فنی مواجه می‌شوند.

مطالب مرتبط