'نزدیک بودن' توافق بر سر قطعنامه شورای حکام در مورد ایران

عکس آرشیوی از شورای حکام آژانس حق نشر عکس n
Image caption شورای حکام روزهای پنجشنبه و جمعه جلسه دارد

دیپلمات ها می گویند که قدرت های جهان بعد از ظهر چهارشنبه به حل اختلافات خود در مورد اینکه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی چه پیامی باید به ایران بفرستد نزدیک شده اند.

دیپلمات ها در آژانس بین المللی انرژی اتمی که از آنها نام برده نشده است در گفتگو با دو خبرگزاری فرانسه و رویترز اظهار نظر می کردند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته گذشته گزارش تازه ای در مورد برنامه اتمی ایران صادر کرد و در آن از اطلاعاتی دایر بر احتمال مطالعه ایران بر جنبه های نظامی برنامه اتمی سخن گفت.

یک دیپلمات گفت که قدرت ها "به توافق نزدیک هستند اما هنوز به آن نرسیده اند".

یک دیپلمات دیگر گفت که "محتاطانه امیدوار" است که توافق به زودی حاصل شود اما پیش بینی کرد که تا آستانه شروع جلسه روز پنجشنبه طول بکشد.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روزهای پنجشنبه و جمعه جلسه دارد.

در گزارش هفته پیش آژانس جزئیاتی از اینکه ایران ممکن است در پی دستیابی به توانایی ساخت سلاح اتمی باشد تشریح شده بود.

آن گزارش با انتقاد روسیه مواجه شد که گفت چیز تازه ای در آن نیست و از ارائه اطلاعات تجسسی در آن ایراد گرفت.

موضع گیری روسیه باعث شد که چشم انداز رسیدن به موضعی واحد از سوی قدرت ها در قطعنامه بعدی شورای حکام در مورد ایران روشن نباشد.

دیپلمات ها می گویند که قطعنامه پیشنهادی نسبت به فعالیت های اتمی ایران ابراز نگرانی می کند و از جمهوری اسلامی ایران می خواهد مسائل باقی مانده با آژانس را حل کند. همچنین از یوکیا آمانو مدیر کل آژانس خواسته می شود در ماه مارس در این مورد به شورای حکام گزارش دهد.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن گفت: "نتیجه ای که ما در پی آن هستیم این است که خیلی روشن عزم جامعه جهانی و همچنین نگرانی جدی آن در مورد برنامه اتمی ایران را به این کشور نشان دهد."

اما پیش نویس قطعنامه خواستار اقدامی ملموس علیه ایران از جمله ارجاع مجدد این کشور به شورای امنیت سازمان ملل نمی شود.

بنابه گزارش ها کشورهای غربی در پی گزارش اخیر آژانس با یک دوراهی روبرو بودند: اینکه آیا باید قطعنامه ای شدیداللحن به بهای عدم حمایت روسیه و چین تهیه کنند یا متنی ضعیف تر برای حفظ اتحاد میان همه قدرت ها را بپذیرند.

ظاهرا غربی ها به این نتیجه رسیده اند که هدف اصلی قطعنامه بعدی شورای حکام باید نشان دادن جبهه ای متحد علیه ایران باشد.

آژانس هفته پیش در گزارش خود به اطلاعات "معتبری" اشاره کرد دایر بر اینکه ایران احتمالا در گذشته بر طراحی یک کلاهک هسته ای کار کرده و دست به فعالیت های دیگر مرتبط با یک برنامه نظامی اتمی زده است؛ فعالیت هایی که به گفته آژانس ممکن است تا امروز ادامه داشته باشد.

از زمان انتشار آن گزارش آمریکا مشغول رایزنی با متحدانش و همچنین روسیه و چین در مورد گام بعدی علیه ایران بوده است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه پس از مذاکره با رئیس جمهوری روسیه در هاوائی گفت که دو طرف "بر تعهد به همکاری برای دستیابی به واکنشی مشترک نسبت به خطر هسته ای ایران تاکید مجدد نهاده اند."

آقای اوباما همچنین گفت که ایالات متحده مشورت هایی را با چین و روسیه آغاز خواهد کرد با این هدف که با اتخاذ "اقدامات جدید" اطمینان حاصل شود که ایران به تسلیحات اتمی دست نخواهد یافت.

مطالب مرتبط