ابهام در شمار کشته شدگان انفجار در پادگان سپاه

مراسم ترحیم انفجار در پادگان سپاه حق نشر عکس MEHR
Image caption خبرگزاری مهر در گزارشی از مراسم ترحیم قربانیان انفجار در پادگان سپاه، به نقل از پلاکاردهای نصب شده، اسامی بیست و یک نفر را به عنوان کشته شدگان این حادثه منتشر کرد

بر اساس فهرست‌های متفاوتی که خبرگزاری‌های داخلی ایران منتشر کرده‌اند، تعداد کشته شدگان در انفجار روز شنبه در پادگان سپاه پاسداران در غرب تهران دست کم ۳۶ نفر است.

این رقم بیش از دو برابر رقمی است که مقامات سپاه پاسداران به عنوان آمار کشته شدگان اعلام کردند.

در روز واقعه، سرتیپ رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران به تلویزیون ایران گفت که کشته شدگان ۲۷ تن بوده اند، اما بعدا اظهارات خود را اصلاح کرد و گفت که در اثر ناخوانا بودن گزارش فکس شده از محل حادثه، عدد ۱۷ را ۲۷ خوانده است و تعداد درست کشته شدگان ۱۷ نفر است.

روز دوشنبه ۲۳ آبان مراسم تشییع جنازه کشته شدگان با حضور جمعی از مقامات حکومتی از جمله آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در تهران برگزار شد.

در روزهای بعد خبرگزاری های ایرنا و فارس از تشییع جنازه ۱۹ نفر از کشته شدگان این انفجار در شهرهای مختلف ایران خبر دادند.

همچنین در روز چهارشنبه ۲۶ آبان خبرگزاری مهر در گزارشی پیرامون مراسم ترحیم در روز سوم قربانیان این انفجار، به نقل از پلاکاردهای نصب شده در این مراسم، اسامی بیست و یک نفر را به عنوان کشته شدگان این حادثه منتشر کرد.

خبرگزاری فرانسه و سایت خبری دیگربان با مقایسه فهرست های اسامی منتشر شده در این خبرگزاری ها به فهرستی ۳۶ نفره رسیده اند.

مقامات سپاه پاسداران هنوز توضیحی در مورد این تفاوت آماری نداده اند.

انفجار در هنگام آزمایش نظامی یا جابجائی مهمات؟

روز چهارشنبه ۲۶ آبان سرلشکر حسن فیروز آبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلام کرد که حسن تهرانی مقدم، فرمانده سازمان جهاد خودکفایی سپاه پاسداران، در حال تحقیق روی سلاحی کشته شد که می توانست علیه آمریکا و اسرائیل به کار رود.

او گفت که حادثه انفجار روز شنبه در پادگان ملارد، تولید این "محصول" را تنها برای دو هفته به تأخیر انداخته است.

آقای فیروزآبادی توضیح بیشتری در مورد تحقیقاتی که انفجار در جریان آن رخ داده است و "محصول" مورد اشاره نداد.

پیش تر سرتیپ موسوی، جانشین فرمانده سازمان جهاد خودکفایی سپاه هم گفته بود که آقای تهرانی مقدم "تا لحظه شهادت مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود".

در همین مورد از اسماعیل کوثری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران و از فرماندهان سابق سپاه نقل شده است که آقای تهرانی مقدم "هرگاه کاری را شروع می کرد و به نتیجه نمی رسید، خودش وارد میدان عمل می شد و در صحنه آزمایش حضور پیدا می کرد".

او امروز هم گفت که آقای تهرانی مقدم "در صحنه‌ای که برای تست حضور داشت در اتفاقی ناگوار" کشته شد.

این در حالیست که در پی وقوع این انفجار، سپاه پاسداران اعلام کرد که این انفجار در هنگام جابجایی مهمات رخ داده است.

مطالب مرتبط