اقدام عربستان برای محکومیت جهانی توطئه ترور سفیر این کشور

حق نشر عکس AFP
Image caption قطعنامه پیشنهادی عربستان خواهان همکاری ایران است

عربستان سعودی با تسلیم پیش نویس یک قطعنامه به مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خواهان محکومیت جهانی توطئه ترور سفیر این کشور در ایالات متحده شده است.

پیش نویس این قطعنامه که بعد از ظهر چهارشنبه در اختیار مجمع عمومی قرار گرفت از ایران می خواهد بر اساس تعهدات بین المللی خود با کشورهایی که در پی محاکمه شرکت کنندگان در توطئه ترور عادل الجبیری هستند، همکاری کند.

قطعنامه پیشنهادی ضمن محکوم کردن تروریسم، اقدام های خشونت آمیز علیه هیات های دیپلماتیک و کنسولی به خصوص تلاش برای سوءقصد به جان سفیر عربستان در واشنگتن را به شدت محکوم می کند و از کشورهای عضو می خواهد برای ممانعت از استفاده از خاکشان برای اقدام های تروریستی مشابه بیشتر تلاش کنند.

این پیش نویس ایران را به طور مستقیم به دست داشتن در تلاش برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن متهم نمی کند.

محمد خزاعی، نماینده دائمی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، در نامه ای به رئیس مجمع عمومی به شدت نسبت به این اقدام عربستان سعودی هشدار داده و آن را اقدامی "بی سابقه و بدعت آمیز" دانسته است.

ایالات متحده در ماه اکتبر، نیروی قدس سپاه پاسداران را به توطئه چینی برای ترور عادل الجبیری، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن متهم کرد.

ایران این اتهام را رد کرده است.

یک شهروند ایرانی- آمریکایی به نام منصور ارباب سیر در رابطه با این اتهام بازداشت شده است.

آمریکا همچنین یک ایرانی به نام غلام شکوری را به همدستی با آقای ارباب سیر متهم کرده است. به گفته مقام های آمریکایی، او از اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران است.

آمریکا حمایت خود را از قطعنامه پیشنهادی عربستان سعودی اعلام کرده است.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد این پیش نویس را "واکنشی سنجیده" دانسته است.

او از همه اعضای سازمان ملل خواست به این قطعنامه رای بدهند.

منصور فرهنگ، استاد دانشگاه در آمریکا و از سفرای سابق ایران در سازمان ملل متحد می گوید تصویب قطعنامه پیشنهادی عربستان سعودی در مجمع عمومی سازمان ملل، بیشتر از نظر سیاسی و نمادین ارزش خواهد داشت تا حقوقی.

آقای فرهنگ گفت: "تصویب این قطعنامه به موقعیت و پرستیژ ایران در سازمان ملل و جامعه جهانی لطمه می زند. به خصوص اگر عربستان یا کشورهای دیگر بتوانند دلایل معتبری ارائه دهند."

به گفته آقای فرهنگ، قطعنامه مجمع عمومی برای ایران الزام آور نیست.

شاهزاده ترکی فیصل، از سفرای سابق عربستان در آمریکا و روسای پیشین سازمان امنیت این کشور سه شنبه در واشنگتن گفت "شواهد کافی" وجود دارد که نشان می دهد ایران در ماجرای توطئه ترور سفیر این کشور نقش داشته است.

در عین حال، جواد لاریجانی، معاون قوه قضائیه ایران و رئیس شورای حقوق بشر این کشور که در نیویورک به سر می برد، اتهام های مطرح شده علیه ایران را مضحک خواند.

به گفته او توطئه حقیقی، توطئه آمریکا برای بی ثبات کردن منطقه است.

آقای لاریجانی گفت فکر می کند که "برادرانمان در عربستان سعودی" هم قربانی این توطئه شده اند.

محمد خزاعی، نماینده دائمی ایران در سازمان ملل در نامه خود خطاب به رئیس قطری مجمع عمومی درباره تصویب یک قطعنامه "برمبنای ادعاهای بی اساس" هشدار داده است.

او همچنین از تصمیم عربستان سعودی برای تسلیم پیش نویس قطعنامه به مجمع عمومی به شدت انتقاد کرد.

آقای خزاعی درخواست عربستان سعودی برای محکومیت جمهوری اسلامی را "در نوع خود بی سابقه و بدعتی خطرناک" خوانده و گفته است که تصویب چنین قطعنامه ای باعث هتک حیثیت سازمان ملل می شود.

مطالب مرتبط