تلاش جمهوری خواهان برای تحریم بانک مرکزی ایران

حق نشر عکس Getty
Image caption کنگره آمریکا طرح هایی را برای تحریم بانک مرکزی ایران در دست بررسی دارد

جمهوری خواهان در مجلس سنای آمریکا تلاش جدیدی را برای تحریم بانک مرکزی ایران با هدف تشدید فشار بر برنامه اتمی این کشور آغاز کرده اند.

مارک کرک، سناتور جمهوری خواه طرحی را به مجلس سنا تقدیم کرده است که به رئیس جمهوری ایالات متحده اختیار می دهد موسسه های مالی خارجی را که با بانک مرکزی ایران ارتباط مالی و تجاری دارند، تحریم و دارایی های آنها را در آمریکا مسدود کند.

این طرح در حالی به مجلس سنا تقدیم می شود که گزارش هفته پیش آژانس بین المللی انرژی اتمی نگرانی هایی را درباره برنامه هسته ای ایران مطرح کرده بود.

به گفته میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوری خواه مجلس سنا، تحریم بانک مرکزی ایران از معدود تدابیر باقی مانده است که می توان پیش از تحریم کامل بنادر و فرودگاه های این کشور و دخالت نظامی علیه آن به کار گرفت.

بر اساس این طرح، یک مهلت شش ماهه برای مبادلات نفتی در نظر گرفته خواهد شد تا اعمال این تحریم بر بازار انرژی و تامین نیازهای متحدان آمریکا شوک وارد نکند.

این طرح همچنین شامل مبادلات مالی مربوط به واردات مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی نمی شود.

سناتور کرک هنگام تقدیم این طرح به سنا گفت: "بدون اقدام سریع و فوری، جمهوری اسلامی ایران در آینده به توانایی هسته ای نظامی دست پیدا خواهد کرد ... باید همین حالا اقدام کنیم یا این که با عواقب ایران هسته ای مواجه شویم."

طرح سناتور کرک به عنوان یک متمم به طرح بودجه دفاع ملی آمریکا در سال ۲۰۱۲ افزوده خواهد شد.

کامبیز فتاحی، خبرنگار بی بی سی فارسی در واشنگتن می گوید جمهوری خواهان مجلس سنا سعی دارند با افزودن طرح تحریم بانک مرکزی ایران به عنوان یکی از متمم های بودجه دفاعی آمریکا، به این کار سرعت ببخشند.

به گفته او مطرح شدن طرح تحریم بانک مرکزی ایران در کمیته های روابط خارجی و بانکی سنا که به وسیله دموکرات ها کنترل می شود، می تواند تصویب آن را طولانی و دشوار کند.

کنگره ایالات متحده آخرین بار حدود یک سال پیش، تحریم های یک جانبه این کشور علیه ایران را تشدید کرده بود.

مقام های جمهوری اسلامی بارها گفته اند که این تحریم ها برنامه اتمی و سیاست خارجی ایران را تغییر نخواهد داد.

تحلیلگران می گویند این طرح از بخت بالایی برای تصویب در کنگره برخوردار است زیرا ۹۲ سناتور پیش تر با امضای یک نامه از پیشنهاد تحریم بانک مرکزی ایران استقبال کرده بودند.

طرح مشابهی به تازگی در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد.

مطالب مرتبط