سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای 'طرح ترور سفیر عربستان' را محکوم کرد

مجمع عمومی سازمان ملل حق نشر عکس AFP
Image caption قطعنامه پیشنهادی عربستان سعودی از کشورها خواسته تا امنیت دیپلمات‌ها را تامین کند

قطعنامه پیشنهادی عربستان سعودی در محکومیت "طرح ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا" به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید. در این قطعنامه از ایران خواسته شده تا با مجامع بین‌المللی در این زمینه همکاری کند.

در این قطعنامه که روز هجدهم نوامبر (۲۷ آبان) تصویب شده، ایران مستقیما به دست داشتن در این کار متهم نشده است، اما از ایران خواسته شده تا به تعهدات بین‌المللی در زمینه حفاظت از جان دیپلمات‌ها احترام بگذارد.

قطعنامه سازمان ملل همچنین از ایران خواسته تا "کسانی که در این عملیات دست‌ داشته‌اند" را به دادگاه‌ تحویل دهد.

محمد خزاعی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل معتقد است که این قطعنامه "به صورت مشخص نشان می‌دهد که ایران در این توطئه ادعا شده دست نداشته" است. آقای خزاعی می‌گوید که این متن با "پیش‌داوری" تهیه شده است.

در خبری که از نشست خبری امروز آقای خزاعی در خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران منتشر شده، از قول او آمده است: "این متن تنها بر ادعاهای ثابت نشده یک کشور که سابقه دشمنی طولانی با کشور من دارد، تهیه شده و ما آن را بشدت رد می کنیم."

مقام‌های قضایی آمریکا حدود دو ماه پیش، از بازداشت یک آمریکایی ایرانی‌تبار خبر دادند که به گفته آنها قصد داشته با اجیر کردن آدم‌کش‌های حرفه‌ای، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن را بکشد.

آمریکایی‌ها درباره مستندات خود به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد و دبیرکل این سازمان گزارشی ارائه کردند.

مقام‌های عالی‌رتبه ایران هم قویا این اتهام‌ها را رد کرده‌اند و آن را "توطئه" علیه ایران نامیدند.

در میان کشورهای عضو که در رای‌گیری برای این قطعنامه شرکت داشتند، ۱۰۶ کشور به قطعنامه رای مثبت دادند، ۹ کشور به این قطعنامه رای منفی دادند و ۴۰ کشور هم در رای گیری شرکت نکردند.

علاوه بر ایران، کشورهایی که به این قطعنامه رای منفی دادند، عبارتند از: ارمنستان، کره شمالی، بولیوی، کوبا، اکوادور، نیکاراگوئه، ونزوئلا و زامبیا.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل، به این نکته اشاره می‌کند که هیچ‌کدام از کشورهایی که علیه قطعنامه رای دادند، جمعیت غالبشان مسلمان نیست و از کشورهای عربی هم نیستند. او از این موضوع و تعداد موافقان و مخالفان قطعنامه نتیجه‌گیری کرده که ایران منزوی‌تر شده است.

نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل هم گفته که این قطعنامه هیچ کشور خاصی را مخاطب قرار نداده است، تنها دلیلی هم که از ایران در آن نام آورده شده این است که متهم اصلی پرونده در اعتراف‌های خود به نام ایران اشاره کرده است.

مقام‌های آمریکایی در ماه اکتبر، دو هفته پس از بازداشت منصور ارباب‌سیر، اعلام کردند که این شخص با کمک همدستانش در سپاه قدس ایران، قصد داشته تا آدم‌کشانی در مکزیک را به استخدام در آورد تا سفیر عربستان سعودی در آمریکا را ترور کند.

مطالب مرتبط